Altın ve elmas kokusunu alan İngiltere!

İngiltere evvelce Güney Afrika’nın uzak iç bölümleri ile ilgilenmese de 1860’lı yıllarda burada altın ve elmas madenlerinin keşfedilmesi, ayrıca Hollanda, Almanya ve Portekiz’in bölgede yeni koloni arayışlarına girmesi üzerine Botsvana’ya önem atfetmeye başlamıştı. Botsvana’yı bir tampon bölge ya da “Afrika’nın iç kısımlarına açılan bir Süveyş Kanalı” gibi değerlendirmek isteyen İngiltere, 1885’te Molopo Nehri’nin kuzeyindeki bölgede Bechuanaland (Beçuanaland) adıyla bir protektora (himaye) tesis etmişti. İki Rodezya (bugünkü Zambiya ve Zimbabve) ile Alman Güney Batı Afrikası (bugünkü Namibya) arasında kalan Molopo Nehri’nin güneyindeki bölümde ise doğrudan İngiltere yönetimine bağlı bir kraliyet kolonisi organize edilmişti. Bazı kgosiler İngiliz himayesini gönüllü olarak kabul ederken, bazıları içişlerine müdahale edilmemesini şart koşmuş, bazıları ise himayeye ihtiyaçları olmadığını ifade etmişlerdi. Bir dizi ikna görüşmeleri sonrasında kgosilerin vergi verip kurallara uydukları sürece içişlerinde bağımsız olacakları belirtilmişti.

HİMAYENİN DEVAMI

İngiltere’nin buradaki siyasî, ekonomik ve dinî faaliyetlerinin kontrolü, Beçuanaland Sınır Polisi adı altında oluşturulan bir birim ile sağlanmış; ekonomik yük getireceği düşüncesiyle herhangi bir yerel idare merkezi kurulmamıştı. Kısacası İngiltere, burada herhangi bir altyapı yatırımına yahut ulus inşasına yönelmemişti. 1895’te Beçuanaland’ın Cape Kolonisi ile İngiliz Güney Afrika Şirketi’ne devredilmesi planlanmış fakat koloni statüsünü kendi otoritelerine tehdit olarak gören üç kgosi (III. Khama, Bathoen ve Sebele), himayenin devamını talep etmiş; hatta bizzat Londra’ya giderek bu taleplerini ortaya koymuşlardı.

SADAKAT VE HİZMET VAADİ

Güney Afrika’daki beyaz rejimin ırkçı-baskıcı mahiyetinin farkında olan kgosiler, Güney Afrika’ya dâhil edilmemek adına İngiltere’ye sadakat ve hizmet vaadinde bulunmuşlardı. Bunun göstergesi olarak 1899’daki İngiliz Boer Savaşı’nda, ardından Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda İngiltere’nin yanında savaşmışlar; böylece “kötü beyazlar” olarak tanımladıkları Boerlere karşı kendilerini koruduğu için İngiltere’ye minnettar olduklarını göstermişlerdi. İngiltere yönetimi, savaş dönemlerindeki desteklerine rağmen kgosilerin otokratikleşmesini önlemeyi ihmal etmemişti. Bölge çıkarlarını ilgilendiren meselelerin İngiliz yöneticilerle istişare edilmesi amacıyla yerel konseyler kurulmuş ve kgosilerin İngiliz yetkililer tarafından yargılanıp gerektiğinde azledilebilmeleri için yeni mahkemeler ihdas edilmişti.

Altın ve elmas kokusunu alan İngiltere!

SANSASYONEL EVLİLİK

Orijinal adı Zuid-Afrikaansche Republiek olan Transvaal, Boerlerin yönetiminde 1856-1877 ve 1881- 1900 yılları arasında bağımsız olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin diğer adıydı. Bu arada Ngwato kgosiliğinin veliahdı olan Seretse Khama, 1947’de Londra’da hukuk eğitimi aldığı esnada Ruth Williams adında İngiliz bir kadınla hayatını birleştirmişti. O dönemin siyasî şartları açısından sansasyon anlamına gelen bu evlilik, içte ve dışta tepkilere neden olmuştu. Kabile meclisi (kgotla) söz konusu evlilik hadisesine başlangıçta karşı çıksa da sonradan Khama’nın kabilenin başına geçmesinde sakınca görmemişti. Ancak olayın uluslararası yansımaları bu kadar kolay çözülememişti. Kendi sınırları içerisinde ırklar arası evliliği yasaklamış olan Güney Afrika’nın apartheid rejimi, ırklar arası evlilik yapmış olan birinin bu bölgede yönetici konumda olmasının bütün Güney Afrika için “olumsuz örnek” teşkil edebileceği gerekçesiyle Khama’nın kgosilikten azledilmesi yönünde büyük baskı yapmıştı.

Altın ve elmas kokusunu alan İngiltere!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Kazancı

# dünya

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?
Tüm anketler