Yerel yönetimler ve yer bilimleri uygulamaları

Yer Bilimleri uygulamaları modern yaşamın tam ortasında yer alır. Su ve su kaynaklarının yönetimi, kentleşme ve kent alanlarının alt yapısı, yapılaşma ve yapıların zemin etütleri, çevre ve çevre kirliği, doğal ve insan kaynaklı afetler ve afetlerin yönetimi, erozyon ve erozyon ile mücadele sadece bunlardan bir kaçıdır. Kentleri yönetenler binlerce yıldır bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmış ve karşılaşmaya da devam edecektir.

Artan nüfus ve ilkim değişikliğinden kaynaklanan küresel iklim değişikliği su kaynaklarının önemini son yıllarda bir kez daha gündeme getirmiştir. Artık TV haberlerinde kentlere su sağlayan barajların doluluk oranları güncel olarak takip edilir bir duruma gelmiştir. Su kaynaklarının işletilmesi kadar korunması da yerel yöneticilerin görev alanına girmiştir.

Kentlerimizin büyük bir kısmı değişik nedenlerden dolayı hızla büyümüş ve hala da büyümeye devam etmektedir. Kentlerimizin çevresinde hızla gelişen yeni yerleşim alanlarında yapılan binaların zoru ile yapılan alt yapı çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Hızlı kentleşmeye maruz kalan alanlar, yerel yöneticiler üzerinde baskı oluşturmakta, özellikle bütçesi kıt olan yerel yönetimlere ekstra yük getirmektedir. Çoğu yerde yeterli su, kanalizasyon ve çöp alma hizmeti alamayan bu yerleşim alanlarındaki önemli sorunlarda birisi de yer seçiminden kaynaklanan zemin problemidir. Niteliği belirlenmemiş zeminler üzerinde inşa edilen bu yeni yerleşim alanlarının büyük bir kısmı afetlere açık halededir.

Yerel yöneticiler, gelişen teknoloji olanakları ve bilgi birikimi kullanarak kentleri eski ve yeni bölgelerini afetlere hazır bir hale getirmekle zorundadır. Kentsel dönüşüm projeleri (ilgili kurum ve kuruluşlarla), yeni yapılan binaların zemin etütlerinin güncel koşullarda değerlendirilmesi yerel yönetimlerin görevidir.

Evsel atıkları binlerce yıldır kentlerin problemi olmuştur. Zaman içerisinde evsel atıklara iş yeri atıkları ve sanayi atıkları da eklenmiştir. Atıkların toplanması, depolanması ve depolanacak yerlerin seçimi yerel yönetimler için büyük problemler teşkil etmektedir. Yerel yönetimler, çevreye minimum zararla atık sorunsalını çözmek durumundadır.

Yüz yıllardır kentlerin yaşayarak öğrendiği ancak adının yakın tarihlerde konduğu bir konu var ki bu bir kent sakini için ölümle yaşam arasındaki farktır: Afet Risk Azaltma Yönetimi. Afet Risk Azaltma Yönetimi, ister doğa ister insan kaynaklı afet riskini azaltma, değerlendirme ve tanımlamanın sistematik yaklaşımına verilen addır. Afet risk azaltma, afeti tetikleyen çevre ve diğer tehlikelerin yanı sıra afetin sosyo-ekonomik zayıflıklarını (güvenlik açığı, eksiklik vs.) azaltmayı amaçlar. Son yıllarda kentlerimiz Afet Risk Azaltma Planları (İRAP, İl Afet Risk Azaltma Planı) hazırlamış ve bu planlarda başta yerel yönetimler olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara çeşitli görevler paylaştırılmıştır. Bu planların kağıt üzerinde kalmayıp, uygulanmasından birinci derecede sorumlu yerel yönetimlerdir.

31 Mart 2024’de yerel seçimler yapılmış ve yerel yöneticiler seçilmiştir. Bu görevlere talip olup da seçilen, seçilmeyen tüm adayları tebrik ederiz. Tebriklerimizi tekrar yinelediğimiz seçilenler büyük bir sorumluluk almıştır. Yerel yöneticilerin sorumluluklarını yine getirirken ilgili konularda meslek örgütleriyle istişare etmelerinin hem kendileri için hem de kentte yaşayanlar için çok önemli ve yararlı olduğuna inanmaktayız. Benze şekilde yerel meslek örgütlerinin de yaşadıkları kentlere sahip çıkması gerekliliğine inanıyoruz.

Son yıllara ülkemizin yaşadığı çeşitli afetler bizlere birçok eksiğimizin olduğunu ve afetlere hazır olmadığımızı gösterdi. Afetlere hazır olmak için planlı programlı olmak elzemdir. Hazırlıklı olmak için konusu afet olan konulara devamlı kafa yoran ekiplerin olması gerekmektedir. Trabzon özelinde, ne Büyükşehir Belediyemiz çatısı altında bir Afet ve Risk Azaltma Daire Başkanlığı, ne de Ortahisar Belediyemiz de Afet ve Risk Azaltma Şube Müdürlüğü bulunmaktadır. Yeni seçilen başkanlarımızın bu eksikliği en kısa sürede tamamlayacağına güvenmekteyiz. Tüm seçilen yerel yöneticilerimizi tekrar kutluyor, muvaffakiyet dileklerimizi iletiyoruz(Prof.Dr.Cüneyt Şen).

Güzel günler dileğiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semi Hamzaçebi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?