Türkiye ile Botsvana ilişkileri biraz zayıf

Türkiye’nin son senelerde Afrika ülkeleri ile olan ilişkilerinde kat ettiği önemli mesafeye rağmen, Türkiye ile Botsvana arasındaki ilişkiler henüz istenilen düzeyde değil. Bunda iki ülke arasındaki coğrafî uzaklık kadar, tarihî ve kültürel bağların zayıf oluşunun da etkisi bulunmakta. İki ülke arasındaki ilk diplomatik ilişki 1981 senesinde kurulmuş, Türkiye’nin Botsvana büyükelçiliği 2014 yılında açılmıştı. Botsvana’nın ülkemizde henüz büyükelçiliği bulunmamakta. Benzer şekilde iki ülke arasında bugüne kadar devlet başkanları düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmemiş durumda.

TÜRKİYE’DEN GİDENLER

İki ülke arasındaki ticaret hacmi de iki ülke arasındaki zayıf ilişkileri teyit eder nitelikte. Türkiye’den Botsvana’ya ihraç edilen başlıca ürünler; hava araçları, halı, demir çelik ocak ve sobalar ve hijyenik kâğıt ürünleri olarak dikkat çekmekte.

MÜSLÜMANLARDA VAR

Geniş sayılabilecek yüzölçümüne karşın nüfusu 2,5 milyonu bulmayan Botsvana’da, sayıları 50 bini bulmayan çok az sayıda Müslüman yaşamakta. Ülkede yaşayan Müslümanların dinî yaşantı noktasında bir kısıtlamayla karşılaşmadıkları ifade edilebilir.

HİNTLİ MÜSLÜMANLAR

Bölge İslamiyet’le Doğu Afrika kıyılarına gelen Müslüman Arap tüccarların iç kesimlere yaptıkları kısa süreli ziyaretler aracılığıyla tanışmış, ancak kitlesel bir yönelişe dönüşmemişti. İslamiyet’in Botsvana’da kısmî ölçekte de olsa yaygınlaşması, 19. yüzyılın başlarında Hindistan’dan Güney Afrika’ya çalıştırılmak üzere getirilen Hintli Müslümanlar aracılığıyla olmuştu. Müslümanların bu bölgeye yerleşmek ve ticaret yapmak için gelişleriyse ancak 19. yüzyılın sonlarına doğru gerçekleşmişti.

İNGİLİZLER HOŞ KARŞILAMADI

Müslümanların bölgeye yerleşme niyeti İngiliz sömürge yönetimince çok hoş karşılanmamış ve az sayıdaki Müslüman topluluk İngiliz yönetiminin katı tutumuna muhatap olmuştu. Botsvana’daki ilk cami bağımsızlığın kazanıldığı 1966 senesinde ibadete açılmıştı ve bugün ülkedeki camilerin sayısı 20’yi aşmış durumda. Botsvana’da ayrıca dinî eğitim veren bir okul bulunmakta.

TİCARET YAPMA İMKANI

Bağımsızlık sonrası süreçte ülkedeki Müslümanlar her bakımdan çok daha rahat bir ortama kavuşmuş, ülkenin her yanında ticaret yapma imkanına erişmişti. Bu da bölgeye sonradan gelen Hintli Müslümanlar dışında Botsvana halkının da İslamiyet’le tanışmasına olanak sağlamıştı.

BOSTVANA BAYRAĞI

Botsvana bayrağı günümüzde de kullanılan hâli ile 30 Eylül 1966 tarihinde göndere çekilerek Botsvana'da resmî olarak kullanılmaya başlanmış. Bayrak, açık mavi bir zemin üzerine oluşturulmuş. Bayrağın orta kısmında yatay olarak konumlandırılmış etrafı beyaz ince şerit ile çevrelenmiş siyah kalın şerit mevcut. Bayrakta bulunan açık mavi renk hem gökyüzünü hem de ülke için büyük önem arz eden su ve yağmuru simgelemekte. Afrika Kıtasında çöl sıcaklarının yaşandığı ülkede suya verilen önem ayrıca devlet armasında da yerel dilde yağmur anlamına gelen Pula ile gösterilmekte. Yatay olarak konumlanan siyah ve beyaz şeritler ise ülke içerisindeki çeşitli etnik grupların uyum içerisindeki birlikteliğinin yanı sıra, devlet armasında bulunan ve armayı hem sağdan hem de soldan tutan zebrayı temsil etmekte. Botsvana, Afrika kıtasında birçok Afrika ülkesinin aksine Pan-Afrika renklerine bayrağında yer vermeyen ülkelerden bir tanesi konumunda.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Kazancı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?