Şiir Ekspresi - Sayı: 891

KISA ÖYKÜLER – 15
Zağnos Deresi ve Çocukluğum


Çocukluğumuzun "Bokludere"sinden(Zağnos Deresi); sırt sırta yaslı, derme çatma evlerin tenceresinde fokurdayan sevgi artıklarından başka ne kaldı geriye... Mühürlendi çocukluk oyunlarımızı oynarken gizlendiğimiz mağaralar... Kale taşları arasına incir çekirdeği bile sıçmıyor artık kumrular... Gülümsemiyor Ortahisar'dan vadiye doğru aslanağzı çiçekleri... Kalaycıoğulları’ndan "Kalekuşu" tanımıyor tırmandığı surlardan vadinin yeni manzarasını ve elindeki gorebi* köreliyor yok edilen anılara...


Yeniyetme çocuklar "Kezbanpaşa sıçtı taşa." diye seslendiğinde; yeşile boyalı kapı aralığından "Taş yarıldı babağızın başına." yanıtını vermiyor artık “Tepelikli Gelin”...


Ziniyayı**, fötr şapkalı ve kravatlı mahalle bakkalımız Galip Amca'dan aldıkları horozlu şekerden ayırt edemiyor artık çocuklar.  


Cam kırıklarını satıp harçlık yaptığımız hurdacımız, mahallenin güzel kızları için kavgalaştığımız çocuklarını alıp gitmiş bile. 


Uzuneşek oynadığımız Ahmetcan Dede’nin torunları da, sürekli kavga yaptığımız “Yukarı Yerli” çocuklar da yok artık.
Devrimci Kadir Abi bile; reci’nin*** karanlık sokaklarında gitti bıçak sırtında…


      *Orak
** Tavuk dışkısı
*** Tekel binası
Mehmet Kuvvet


ÇEVRECİ KARABAŞ              
Ayşe, köpeği Karabaş’a onu okul dönüşü gezdireceğine söz vermişti. Ayşe okuldan çıkıp eve döndü. Tam zile basacağı anda Karabaş, kulaklarını dikti ve kapıya baktı. Birinin geldiğini anlamıştı. O anda Ayşe zile bastı. Annesi kapıyı açtı. Karabaş, Ayşe’yi görünce kucağına atlayıp kuyruğunu sallamaya başladı. Karabaş çok sevinmişti. Tabi Ayşe’de Karabaş’ı görünce okuldaki yorgunluğunu unutmuş, sarmaş dolaş olmuşlardı. 
Ayşe, Karabaş’a “Hadi hazırlan, gezmeye gideceğiz.” diye seslendi ve odasına çıktı. Okul kıyafetlerini çıkarıp eşofmanlarını giydi. 
Ayşe’nin annesi; “Okul kıyafetlerini ortalığa saçmışsın, topla onları çıkmadan.” diye seslendi.
“Tamam anneciğim” diye seslenen Ayşe, kıyafetlerini toparlayıp salona geri döndüğünde Karabaş onu bekliyordu. Birlikte dışarıya çıktılar. 
Evlerinin yakınındaki gezi parkına gittiler. Yürüyüş yolunda yürüyorlardı. Etrafta birçok insan vardı. Yanlarından geçen bir çocuk yediği dondurmanın kağıdını yere attı. Bunu gören Karabaş, çocuğun arkasından havlamaya başladı. Ama çocuk oralı olmadı. Karabaş gitti kâğıdı ağzıyla alıp çöp kutusunun önüne getirdi. Ayşe kâğıdı yerden alıp çöpe attı ve Karabaş’ın başını okşadı. 
Aynı çocuk ileride çiçeklerin önünde durdu. 
“Bunlar çok güzel koparıp anneme götüreyim.” diye düşünüyordu. Karabaş koşarak çocuğun önünde durdu, kızgındı. Dişlerini göstererek çocuğa bakmaya başladı. Çocuk tam Karabaş’ı tekmeleyeceği anda Karabaş kuyruğunu sallayarak bacaklarına sürtünmeye başladı.
Ayşe, yanlarına gelerek çocuğa; “Çiçekleri koparmanı istemiyor.” dedi. 
Çocuk utanarak, “Çok akıllı bir köpeğin var. Çok şanslısın. Onu sevebilir miyim?” dedi. 
Ayşe, “Elbette sevebilirsin. Her canlı köpeğim gibi çevreye duyarlı olsa dünyamız çok daha uzun zaman temiz kalır.” dedi.
Çocuk Karabaş’ın başını ve sırtını okşarken; “Bana güzel bir ders verdin.” dedi. 
Ayşe’ye dönerek; “Köpeğinin adı ne, ikinizle arkadaş olabilir miyim?” diye sordu.  
“Adı Karabaş, elbette olabiliriz. Sanırım sizi sevdi. Baksanıza daha dişlerini göstermiyor. Kuyruk sallayıp gülümsüyor sanki.” dedi.
Çocuk, “Köpeğinin adı Çevreci Karabaş olsun.” dedi. Gülümseyerek gezintilerine hep birlikte devam ettiler.
                      Öykü EYÜBOĞLU
                                            Trabzon-Söğütlü İÖO / 3.Sınıf
(  KARTAL BELEDİYESİ ÇOCUK DERGİSİNDE YAYIMLANDI)
                                                                (OCAK-ŞUBAT 2024 / SAYI: 11) 23 Nisan


Sevinçle uyandım bugün.
23 Nisan diye,
Bu güzel gün bize
Atamızdan hediye
Haydi çocuklar
Coşup eğlenelim
Bayraklar ellerimizde
Şarkılar söyleyelim
Kutlamalar yapalım
Atamızı analım
Bugün bayram
Yaşasın 23 NİSAN


Eren Kağan ILGIN


***


23 Nisan


Bugün 23 Nisan.
Biz çocuklara bayram.
Benim güzel ülkemde,
Egemenliğin adı 23 Nisan.
Güneş bizi sarsın, ay bize parlasın.
Yurdumun her yanı, bayraklarla donansın.
Haydi çocuklar bugün bayram.
Egemenliğin adı 23 Nisan 


Masal Aden Topçuoğlu 


***


23 Nisan


23 Nisan çocukların bayramı,
Bayraklar asılır 23 Nisan’da,
Sadece çocukların bayramıdır,
Herkes mutlu olur 23 Nisan’da.
Çocuklar çok sevinir,
Sınıflar süslenir,
23 Nisan çok güzel,
Herkes çok mutlu olur 23 Nisan’da.
23 Nisan çok güzel,
Çok severiz cumhuriyeti,
Atatürk bugünü çocuklara armağan etmiştir. 
Herkes mutlu olur 23 Nisan’da.
Atatürk çocukları çok severdi,
O bize her şeyi öğretti,
Biz de öğrenmeye devam edeceğiz,
Herkes mutlu olur 23 Nisan’da. 


Elif Keleşoğlu
***


23 Nisan Şiiri


Güneş gibi doğdu ufuktan 
Sonra oldu bize bir kalkan 
Her zaman korudu bizi 
Yaşamı sevdirdi bize
Çocukları çok severdi 
Onlara öğütler verirdi 
Hayali askerlik idi 
Sonunda oluverdi
Korkmadı hiç kimseden 
Çünkü o Atatürk’tü
Verdi biz çocuklara 
23 Nisan'ı hediye


Ada Kozan


***

23 NİSAN

Baharın coşkusu,
Çocukların bayramı,
Atamın armağanı,
Yaşasın 23 Nisan.
Elimizde bayraklar,
Kutlayalım bugünü.
Ulusumuzun özgürlüğü,
Yaşasın 23 Nisan

İsmet Barbaros Çopur

***


23 Nisan

Bugün çok mutluyum,
Fikri hür öğretmenim öğretti bana. 
Atamdan hediyedir bu bayram,
Bugün 23 Nisan. 
Dünyadan her renkten, ırkta
Kız,erkek akranlarım misafir ülkeme. 
Özenerek! Bezenerek! Benle,
Bugün 23 Nisan. 
Kutlu olsun bizlere, bu bayram.
Büyük harflerle yazılacaktır.
Bayrağımızı,ülkemizi, Koruyacağız! 
Büyük Ata'm!
Bugün 23 Nisan. 

Robin Evren TAŞ

DÜNYADA TEK ÇOCUK BAYRAMI 
23 Nisan dünyada kutlana tek çocuk aryamıdır. Bu Bayramı çocuklara armağan eden Atatürk dünyanın birçok kentinde heykeli dikilmiş olan bir liderdir. Bizlere O’na layık olarak bayramımızı dünya çocuklarıyla el ele kutlayarak saygı ve minnetimizi sunuyoruz.
Düşman ülkeler Mondros Mütarekesinden sonra yurdumuzu işgal etmeye başlayınca Çanakkale Kahramanı Mustafa Kemal Paşa yurdumuzu kurtarma planları yapar. 19 Mayıs 1919 da Samsun’dan bir güneş gibi doğar. Erzurum Sivas Kongrelerinden sonra Ankara’da TBMM’ni 23 Nisan günü açarak Kurtuluş Savaşını başlatır. Yurdumuz Düşmanlardan temizleyip Türkiye Cumhuriyeti’ni kurar.
Kurtuluşa giden yolda önemli bir adım olan Meclisin açıldığı günü Tük Çocuklarına armağan eden Atatürk çocukları çok seven ve onlara güvenen bir liderdir. Bizlerde dünya durdukça bu güzel bayramı dünya çocuklarıyla el ele gönül günüle kutlamaya devam edeceğiz.
Yurdumuzun her köşesini bayraklarımızla, çiçeklerimizle süsleyip rengarenk bayram kıyafetlerimizle dünya çocuklarını misafir ederek kutlamaktayız. Bizler Atatürk çocuklarıyız. İlim irfan yolunda O’nun gösterdiği çağdaş yoldan hiç sapmadan yürüyeceğiz. He çeşit oyunlarımız, şarkılarımız, türkülerimi, şiirlerimizle yeteneklerimizi maharetlerimizi bu bayramla sergilemeye devam edeceğiz.
Biz ilkbaharda açan çiçekler gibi yurdumuzun solmayan çiçekleri olaya devam edeceğiz.
Yaşasın Dünya Çocukları! Yaşasın 23 NİSAN!
Zeynep Duru Ekinci
Fevziye Mektepleri Işık Okulu/ İstanbul

23 NİSAN’DA DOĞAN GÜNEŞ

Biz çocuklar 23 Nisan kardelenleri, gülleri, kelebekleri, geleceğin Atatürk izinde doğan güneşi, medeniyet yolu bilen çocuklarıyız.
23 Nisan’da Atatürk’ün açtığı TBMM işgal edilmiş bir ülkeyi işgalcilerden kurtararak dünyada en iyi yönetim olan cumhuriyete kavuşturup ilimde irfanda, sanayide tarımda, teknolojide üretimde dünya devletlerinin seviyesine taşımıştır. Fabrikalar, limanlar, barajlar yapılıp yurdumuz illeri demir ağlarla birbirine bağlanmış, gür akan nehirlerimiz üzerine köprüler örülmüştür.
O, TBMM sayesinde kadınlara seçme seçilme hakkını veren ülke olmuş, köylerinde okuma yazma oranını yok denecek halden bütün köylere okullar açarak dede ve ninelerimizin okur yazar olmasını sağlayıp bizimde çağdaş bir nesil olmamızın yolunu açmıştır.
Bugünün öğrencileri olan bizler geleceğin ülke yöneticisi, bilim insanı, üretici, öğrenen ve öğreten insanları olarak Atatürk’ün gösterdiği yolda yerimizi alacağız.
Biz tabiat olaylarını doğru yorumlayarak etkilerini en aza indirecek bilim ve teknik metotlarını uygulayarak tedbirleri alıp deprem, yangın, sel felaketlerine anında müdahale etmeyi bilecek bir nesil olarak yetişmek hedefliyoruz.
Atatürk’ün çocuk sevgisi ve güvenini dünya çocuklarıyla barış, hoşgörü ve sevgi ortamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını dünya durdukça kutlamaya devam edeceğimize söz veriyoruz.
Gülsün, eğlensin, oynasın, öğrensin çocuklar. Yaşasın 23 NİSAN.
Doğa GÜMÜŞTAŞ
TED KOLEJİ/Ankara

23 NİSAN’ DA AÇAN ÇİÇEKLER

Biz çocuklar İlkbaharın 23 günü açan yurdumun çiçekleriyiz.
23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin açıldığı gündür. Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı ile yurdumuzdan düşmanlar atılmıştır. Biz çocuklar 23 Nisan’da açan güller, menekşeler, papatyalar, kır çiçekleriyiz. Yurdumuzun geleceği, ailelerimizin gururu, vatanın yılmaz bekçileri, bilim insanlar, şairleri, yazarları, üretici, öğretici olma yolunda Atatürk’ün izinde durmadan ileriye giden çocuklarıyız.
Biz çocuklar yarının büyükleri olacağız. Yurdumuzu koruma, ilerletme yönünde durmadan çalışacağımıza Ata’mıza söz veriyoruz.
İlkbaharda rengarenk açarak yurdumuzun güzelleşmesini sağlayan çiçekler gibi 23 Nisan günü okullarımızı, çevremizi süsleyip bayraklarımız ellerimizde şarkı, türkü ve oyunlarımızla el ele, gönül günüle dünya çocuklarıyla birlikte gösterilerimizi sunmaya bu gururu yaşamaya devam edeceğiz.
Atatürk sevgisiyle büyüyerek çok okuyup yararlı insanlar olarak yetişeceğiz.
Yaşasın 23 Nisan.
Defne ÇAKMAK
ÖZEL ULUĞ KOLEJİ/MERZİFON

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Kuvvet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?