Şiir Ekspresi & Mehmet Kuvvet Yıl 18 Sayı: 892

55 Yaş Manifestosu

Hayatım boyunca Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kurucularına sonsuz saygı duydum. İnsani yanım, paylaşımcılığım her zaman ön planda olmuştur. “Oğlum, benim paramla içki ve sigara içme. Kendin kazan ne istersen yap.” diyen babama saygımdan ötürü kendim kazanıncaya kadar bu söyleme uydum. 
Hayatımdan çıkardığım insan sayısı azdır. Hep şans vermişimdir. Yakın dostlarıma “Hakkımda söylenen bir şey olursa gelip hesap sorun, dinleyip kararınızı verin.” demişimdir. 
Hayatımda bedduam olmamıştır, biri hariç. Milli eğitimde öğretmen olarak çalışırken beni öğrencilerime soran (Odasını mesai saatinde içerden kilitleyip özel ders veren, pinpon takımı çalıştırıyorum diye altı saat ek ücret alan bir yönetici.) insan görünümlü mahlûkat… Başka mı? Söylemleri ile yaşamları arasında uyumsuzluk olan alzaymır başlangıcı gösteren iki kişi. Bunların dışında anlam veremediğim bozulmuş dostluklarım yok mu? Var. Bunu da onlar düşünsün. Bunların kim olduklarını Orhan Veli’nin dediği gibi “Edebiyat araştırmacıları bulsun.” 
Kendimi hiçbir zaman büyük ve ulaşılmaz görmedim, değilim. Görüntüm soğuk olsa da içim sıcak ve affedici. Hayatta yaptığım en güzel iş hayatımın bir döneminde sigarayı bırakıp sigaraya verdiğim parayla üniversite öğrencilerine burs vermek olmuştur. 
İyi bir insan mıyım? Takdir sizin. Ülkemi seviyorum. Ülkemi sevenleri seviyorum. Menfaat için boyun eğenlerin canı cehenneme. Ha! Bir de kendini büyük nimet sayıp benimle sosyal medya iletişimini kesen tevekkellere sesleneyim; ‘Acınasısınız. İçinizi bir yoklayın. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde kendinizi değil ülkemizin geleceğini düşününüz.” 
Daha ne diyeyim, varsa Allah’ınıza emanet olun. 
Ha! Ümmetten önce millet olmak gerektiğini unutmayın!  
Yaşasın Cumhuriyet.   
Mehmet KUVVET

“Leyla'dan Sonra”nın Hikayesi

Projemiz İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi'nde eğitim gören üç tıp fakültesi öğrencisi arkadaşımızın Onkoloji servisinde Leyla ile tanışmasıyla başlıyor. Arkadaşlarımız Leyla ile tanıştıktan ve keyifli oyunlarının ardından Leyla'nın hep kırmızı bir bisiklet hayali olduğunu öğreniyorlar ve Leyla'nın bu dileğini gerçekleştirmek istiyorlar. Tabi o zamanlar proje henüz kurulmamış olduğundan kendi çabalarıyla aradan belli bir süre geçtikten sonra kırmızı bisikleti temin edebiliyorlar. Hemen Leyla'nın ailesiyle iletişime geçiyorlar ancak Leyla'nın vefat haberini alıyorlar. Bu haber üzerine arkadaşlarımız daha nice Leylaların hayallerini ve dileklerini gerçekleştirmek adına Leyla'dan Sonra projesini başlatıyorlar.
Şu an 62 tıp fakültesinde aktif olarak yürütülen projemiz tıp fakültesinden öğrenci arkadaşlarımız ve desteklerini esirgemeyen gönüllülerimizle birlikte daha nice miniklerimizin dileklerini gerçekleştirebilmek için çalışıyor. Projemizin amacı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servislerinde tedavi görmekte olan kronik hastalığa sahip çocuklarımızı ziyaret edip onlarla keyifli vakit geçirmek ve en çok istedikleri bir dileği gerçekleştirmek. Tıp fakültesi öğrencilerinin Leyla'nın hikayesiyle başlattığı gönüllülük esasına dayalı projemiz, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış olup bu sene 10. yılını kutluyor. Bizler de Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Düşlerden Gülüşlere Öğrenci Kulübü olarak KTÜ Farabi Hastanesinde bu sosyal sorumluluk projesini 9 yıldır yürütmekteyiz.

7.⁠ ⁠ULUSAL LEYLA'DAN SONRA KAMPI    

Tam 10 yıldır projemizi büyütüp geliştirerek ilerletme gayretindeyiz. Bunun adına, her yıl Leyla'dan Sonra gönüllüsü tıp fakültesi öğrencileri ve projede öğrencilik dönemlerinde emek vermiş hekimlerin dahil olduğu Ulusal Leyla’dan Sonra Kampları ile bir araya geliyoruz.Her yıl farklı illerde kongreler düzenleyerek geleceğin hekim adaylarının mesleki ve sosyal yönden gelişmesini, farklı sosyal çevrelerden meslektaşları ile etkin iletişim kurmasını hedeflemekteyiz. Bu yıl Trabzon'da gerçekleşecek 7. Ulusal Leyla’dan Sonra Eğitim Kampına ev sahipliği yapacağız. 
Ayrıca bu sene düzenlenecek kampımızın çok özel bir diğer anlamı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir avuç öğrenci ile başlayan projemizin bu sene tam 10 yılını doldurmuş olmasıdır. Kongremizde kıymetli hocalarımızın oturumları ile mesleki gelişimize ve projemizin olgunlaşmasına katkı sağlayacağız. Değerli usta öğreticilerimiz eşliğinde kültür sanat alanında gerçekleşecek atölyelerimizi gerçekleştireceğiz. Ayrıca Trabzon’un simgesi Sümela Manastırı gezisi, 10. Yıl Balosu ve sosyal program kampımızın bir parçası olacaktır. 
KTÜ Tıp Fakültesi Düşlerden Gülüşlere Öğrenci Kulübü olarak 7. Ulusal Leyla'dan Sonra Eğitim Kampında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.
Leyla’dan Sonra Ekibi

TİYATRO FESTİVALİ

Trabzon Tiyatrolar Birliği'nin 3. Tiyatro Festivali gerçekleştiriliyor.
Güzel bir festival açılışı, güzel bir program, tiyatroyla dolu 13 gün ve güzel bir ilgi.
Açılışı RubenisAvm'de gerçekleştirildi.
20 Nisan-02 Mayıs arasında gerçekleştirilen festivalde 13 oyun,13 farklı gurup yer alıyor.
İris Sanat Tiyatrosu, Yankı Kumpanya, Akçaabat Belediye Tiyatrosu, Karma Sahne, Tiyatro Zinos, Trabzon Şehir Tiyatrosu, KTÜ Tiyatro Kulübü. Merzifon Belediye Tiyatrosu, Bulancak Sanat Tiyatrosu, Giresun Belediye Tiyatrosu, Gugulumdakiler Tiyatrosu, Tiyatro D010 ve Tiyatropanki adlı tiyatro guruplarının yer aldığı festivalde her ekip farklı oyunlar sahneliyor.
Tiyatro iyidir, yaşasın tiyatro…

AVRUPA FİLM GÜNLERİ

Avrupa Film Günleri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri Ağı ve TTSO Trabzon AB Bilgi Merkezi’nin iş birliğinde 8-12 Mayıs tarihleri arasında Trabzon Lara Sineması’nda gerçekleştirilecek. AB üyesi ülkelerden 18 filmin gösterileceği etkinlik, halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek.
Etkinlik kapsamında sinemaseverler, Bulgaristan’dan “Tüm Çıplaklığı ile Jiguli Grubu”, Danimarka’dan “Viborg Güzeli”, Estonya’dan “Ufuktaki Savaş”, Finlandiya’dan “Eli Kulağında”, Fransa’dan “Sönmüş Hayaller”, Hollanda ve Almanya’dan “Kuaför Romy”, İspanya’dan “Ramona”, İsveç’ten “Ben Zlatan”, İtalya’dan “Dante”, Malta ve Kanada’dan “Carmen”, Litvanya’dan “Göz Kırpmayı Unutma”, Macaristan ve Almanya’dan “Zarif”, Polonya’dan “Köylüler”, Portekiz, İspanya ve Fransa’dan “Büyükbabamın İblisleri”, Romanya ve Çek Cumhuriyeti’nden “Mikado”, Slovakya’dan “Asla Asla Deme”, Slovenya, İtalya ve Hırvatistan’dan “Suçsuz Adam”, Yunanistan’dan “Domatesler Wagner'le Tanışınca”. İsimli filmleri izleyebilecekler.
NOT: Filmler hakkında detaylı bilgi için lütfen elektronik kataloğa tıklayınız.https://www.eeas.europa.eu/.../2024/ECD_catalogue_v3.pdf

CİLAVUZ MEZUNLARI BULUŞMASI

17-21 NİSAN 2024 Alanya Türkler Vikingen Otel   
Dostluğun biz sevgisiyle dağılmıştık yurdun dört köşesine, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ilim, irfan saçarak yarım asrı geride bırakan Cilavuz öğretmenleri olarak. 
Buluşmamızın ilk günü Köy Enstitülerinin kuruluş yıl dönümüne rastladığı için yedi öğretmen okulu mezunları topluluğu olarak İstiklal Marşımızı, Öğretmen ve Köy Enstitüleri Marşını söyleyerek adeta inlettik oteli. Kurucularına minnetimizi, kapatanları kinimizi ilettik.
Cilavuz ailesine yakışır bir buluşma yaptık. Yarım asırlık arkadaşlık, dostluk anılarımızı anlatma, güzel günlerimizi yad etme fırsatı bulmanın mutluluğunu yaşadık. Altı yıl birlikte kardeşçe yaşamanın anılarını tazeledik.
‘’Biz bizi zaten biliyoruz. Otelde herkesin hayranlık duyduğu bir gurup olduk sayenizde ‘’ dedi Şemistan Kına. Sarmaş dolaş, samimi, gözleri ışıl ışıl parlayan, geçmişle geleceği aynı anda görmeye çalışan gülen yüzleri görmenin kıvancını yaşadık.,
Her buluşmamızda olduğu gibi gündüzleri çevre gezileri, akşam toplantılarımızda eğlenme, birlikte oynamanın mutluluğunu yaşadık. Her türlü müzik aletini çalan arkadaşlarımız içimizde. Anadolu’nun elvan elvan folklorunu oynayanlar bizler, her makamda şarkı, türküyü icra eden arkadaşlar aramızda. Biz çaldık, biz söyledik, biz oynadık. Sanki yetmişine merdiven dayayanlar biz değiliz. Bizi biz yapan öğretmenlerimize minnettarız.
Dostluğun biz sevgisiyle toplandık burada. Sosyal medya sayesinde ilk toplantımızın başlamasına vesile olan Polat Aydın arkadaşımıza, buluşmalarımıza emek veren tüm arkadaşlarımıza, Burada toplanmamızı sağlayan Şemistan Kına arkadaşımıza, Wigingen Otel yöneticilerine,çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. 
Yeni bir buluşmanın heyecanıyla sağlıklı kalın Cilavuz ailesi.
Mustafa GÜMÜŞTAŞ

23 NİSAN’ DA AÇAN ÇİÇEKLER

Biz çocuklar İlkbaharın 23 günü açan yurdumun çiçekleriyiz.
23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin açıldığı gündür. Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı ile yurdumuzdan düşmanlar atılmıştır. Biz çocuklar 23 Nisan’da açan güller, menekşeler, papatyalar, kır çiçekleriyiz. Yurdumuzun geleceği, ailelerimizin gururu, vatanın yılmaz bekçileri, bilim insanlar, şairleri, yazarları, üretici, öğretici olma yolunda Atatürk’ün izinde durmadan ileriye giden çocuklarıyız.
Biz çocuklar yarının büyükleri olacağız. Yurdumuzu koruma, ilerletme yönünde durmadan çalışacağımıza Ata’mıza söz veriyoruz.
İlkbaharda rengarenk açarak yurdumuzun güzelleşmesini sağlayan çiçekler gibi 23 Nisan günü okullarımızı, çevremizi süsleyip bayraklarımız ellerimizde şarkı, türkü ve oyunlarımızla el ele, gönül günüle dünya çocuklarıyla birlikte gösterilerimizi sunmaya bu gururu yaşamaya devam edeceğiz.
Atatürk sevgisiyle büyüyerek çok okuyup yararlı insanlar olarak yetişeceğiz.
Yaşasın 23 Nisan.
Defne ÇAKMAK
Özel Uludağ Koleji / Merzifon

23 NİSAN’DA DOĞAN GÜNEŞ

Biz çocuklar 23 Nisan kardelenleri, gülleri,kelebekleri, geleceğin Atatürk izinde doğan güneşi, medeniyet yolu bilen çocuklarıyız.
23 Nisan’da Atatürk’ün açtığı TBMM işgal edilmiş bir ülkeyi işgalcilerden kurtararak dünyada en iyi yönetim olan cumhuriyete kavuşturup ilimde irfanda, sanayide tarımda, teknolojide üretimde dünya devletlerinin seviyesine taşımıştır. Fabrikalar, limanlar, barajlar yapılıp yurdumuz illeri demir ağlarla birbirine bağlanmış, gür akan nehirlerimiz üzerine köprüler örülmüştür.
O, TBMM sayesinde kadınlara seçme seçilme hakkını veren ülke olmuş, köylerinde okuma yazma oranını yok denecek halden bütün köylere okullar açarak dede ve ninelerimizin okur yazar olmasını sağlayıp bizimde çağdaş bir nesil olmamızın yolunu açmıştır.
Bugünün öğrencileri olan bizler geleceğin ülke yöneticisi, bilim insanı, üretici, öğrenen ve öğreten insanları olarak Atatürk’ün gösterdiği yolda yerimizi alacağız.
Biz tabiat olaylarını doğru yorumlayarak etkilerini en aza indirecek bilim ve teknik metotlarını uygulayarak tedbirleri alıp deprem, yangın, sel felaketlerine anında müdahale etmeyi bilecek bir nesil olarak yetişmek hedefliyoruz.
Atatürk’ün çocuk sevgisi ve güvenini dünya çocuklarıyla barış, hoşgörü ve sevgi ortamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı dünya durdukça kutlamaya devam edeceğimize söz veriyoruz.
Gülsün, eğlensin, oynasın, öğrensin çocuklar. Yaşasın 23 NİSAN.
Doğa GÜMÜŞTAŞ
TED KOLEJİ/ ANKARA


ATAMIZI ÇOK SEVERİZ

23 Nisan Dünyada tek çocuk bayramıdır. Onu biz çocuklara Atatürk armağan etmiş. T.B.M. Meclisini açtığı günü bize bayram vermiş. ‘’Küçük hanımlar, küçük beyler sizler geleceğin gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz. Ata’mız bizlere ne kadar güvenip önem verdiğini bu sözlerle anlatıyor.
Biz çocuklar ona olan saygımızı sevgimizi göstermek için günler öncesinden bayramımıza hazırlanmaya başlarız. Bayram yaklaşınca uykularımız, rüyalarımız, heyecanımız artar. Hele o akşam uykumuz kaçar. Daha iyi nasıl süsler ve süsleniriz.  Görevlerimizi en iyi şekilde nasıl sergileriz diye minik kalbimiz çarpar durur. Bayram sevinci içimizin güllerini açtırır. Rontlar, oyunlar, şarkılar, türküler, korumuz, resmi geçit törenimizde trampet sesleri, davul sesleri kuşların şarkılarıyla birleşip çevremize heyecan katar. Bayramımızı en güzel bir şekilde kutlamamızın sevincini yaşarız. Çünkü biz Atatürk Çocuklarıyız.
23 Nisan’da dünya çocukları da ülkemize gelirmiş. Onlarda bizim sevincimize ortak olarak barış, kardeşlik buluşmasıyla bayram kutlarız. Atatürk’e çok çok şey borçluyuz. O’nu çok seviyoruz.
23 Nisan kutlu olsun. Yaşasın 23 Nisan!
Yaman DOLGUN
Özel İzmit Sanat Merkezi/Kocaeli

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Kuvvet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?