Makyajlı Trabzon!

Trabzon’un ne denli makyajlı bir kent olduğu bir günde ortaya çıktı. Kar yağdı, Trabzon bitti! Ulaşımdan, elektriğe, alt yapıya kadar her şeyin sanal olmasa bile sağlam olmadığı göründü!

Şimdi çokları, Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri hazırlıksız yakalandı mealinden bir şeyler söyleyebilir.

Kar yağışı önceki gece başladı. Trabzon Büyükşehir Belediyesinde gece bir kriz masası kurulamaz mıydı? Belediye, Karayolları ve diğer kuruluşlar arasında koordinasyon sağlanamaz mıydı? Hatta özel sektör de bu işe ortak edilemez miydi?

Hepsi yapılırdı! Ama kim veya kimler yapacak.

Makam koltuğuna gerilerek oturanlar mı, yolda yürürken tafralarından geçilemeyenlerle mi? Büyükşehir, Ortahisar ve TİSKİ’nin koridorlarında dolaşanlarla mı?

Trabzon’da geçmişte de kar, yağmur yağdı!

Ama hiçbir zaman Belediye bu denli çaresiz olmadı…

Çokları o yılları hatırlar. Belediye çalışanlarının elinde kürekler, kaldırımları temizliyordu. Belediye ve bazı kamu kuruluşlarının araçları yolları açıyor ve tuzluyordu.

Trabzon’un en büyük hastanesinin yolu ancak öğle saatlerinde açıldı. Bazı semtlere ancak öğle saatlerinde ulaşıldı.

Kriz masasının başına teknik ve işi bilen eleman getirmezsen olacağı budur.

Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri, daha ilk gün sınıfta kaldılar… Ki, bu işin bugünü yarını var. Buzlanma olacak, kar eriyecek, kaldırımlarda yürünemeyecek!

Temennimiz ve beklentimiz, Trabzon’un dünkü sıkıntıları ve çaresizliği yaşamamasıdır.

***

Trabzon Belediyesi’nden emekli bir başkan yardımcısı, birkaç ay önce, ‘Trabzon Büyükşehir ve Ortanhisar Belediyesi’nde kim kime dum duma’ diye bir ifade kullanmıştı. Belediye’de işi bilen teknik elemanların devre dışı bırakıldıklarını, yarın karda, kışta sıkıntı yaşanacağını söylemişti. Ve dün eski başkan yardımcısının söyledikleri aynen yaşandı.

İlçe belediyelerinde de durum Ortahisar’dan pek farklı değildi. Eskiden bir Köy Hizmetleri ve Karayolları hatta Devlet Su İşleri Teşkilatı vardı. Hızır gibi yetişirlerdi. Köy Hizmetleri dağıtıldı, Belediyelere katıldı. Deneyimli elemanları ya emekli edildi ya da havuza gönderildi. Oradan da farklı yerlere! Karayolları, makine ve eleman yetersizliğine rağmen şehirler arası yollarda yine başarılı sayılır. DSİ’nin eski gücü kalmadı.

Kamu kuruluşlarında durum bu olunca, ilçelerde ve köylerde zar zor ana yollar açılabildi... Ki, bazı yollar hala kapalı!

Elektrik dağıtım ve para toplama işi özelleşti. Firma öncelikle olarak para toplama ile meşgul. Elektrik kesintisi, hat kopması çok da umurunda değil.

Trabzon ve çevresinde elektrik kesintisi ve gelip gitmesi neticesinde binlerce elektronik ve elektrikle çalışan alet kesinlikle arızalanmıştır. Milli servet heba olmuştur.

***

Makyaj ile boyama ile çirkinlikleri, kaba görüntüyü, dağınıklığı hatta yaşlılığı geçici bir süre de olsa düzeltebilirsiniz! Ama yağmur, kar yağdığında makyaj akar gider! Gerçek ortaya çıkar! Birkaç ay önce yağan yağmurda Zağnos vadisi göl olmuştu, tanjant ve sahil yolu su dolmuştu! Alt yapı çökmüştü! Şimdi kar yağdı, planlama yapılmadığı için görünen o ki tahribat daha fazla olacak!

Belediyeler, bu tür doğa olayları karşısında önceden tedbirini almalı, hazırlıklı olmalıdır. Trabzon’daki tüm belediyeler ne yazık ki, tedbir alma bir yana plan, program ve krizi yönetmede bile yetersiz kaldı. Bunun nedeni de, belediyede işi bilen uzmanların olmayışı ve var olanların da görevlerinden uzaklaştırılmasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.