Malkoç’un telefonu!

Dün akşam saatlerinde gazetemiz muhabirlerinden Haber61 yayın koordinatörü Levent Ustabaşı, gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt’u aradı… ‘Abi, şu anda Van kalesindeyiz. Van kalesinde bile kulaklarını çınlattık’ dedi ve ardından, ‘Telefonu Şeref beye veriyorum’ diye ekledi.

malkoç.jpg
Şeref Malkoç, Kamu başdenetçisi… Yılların hukukçusu, eski milletvekili… Malkoç ile Hasan Kurt’un dostlukları ve arkadaşlıkları yıllar öncesine dayanır.
Malkoç ile Kurt arasında şu konuşma geçer;
Kurt; ‘Hayırdır, Malkoç. Karda kışta ne işin var Van’da… Ben de bir ay kadar önce daha güneyde idim. Sınır boyunda…’

malkoç1.jpg
-‘Trabzon’da yaptığımız toplantının bir benzerini burada yapıyoruz. Seni özellikle davet etmeme rağmen, toplantıya gelmedin. Sen, toplantılara gelmezsen bile Trabzon için bir değersin. Bunu her yerde söylüyorum. KTÜ İlahiyat Fakültesi, bir sempozyum düzenlemişti. ‘Geçmişten günümüze Trabzon’da dini hayat’, konulu sempozyumdaki bildiriler ve konuşmalar kitap haline getirildi’
Kurt, ‘Sempozyumu biliyorum. Kitabı görmedim. Ama bulmaya çalışırım’ dedikten sonra gülerek, ‘Sayın Malkoç, Trabzon’da geçmişte Osmanlı öncesinde dini hayat tıpkı bugünkü gibiydi. Osmanlı döneminde ve 1960’lara kadar Trabzon gerçek anlamda laikti’ dedi…
Malkoç’un Van kalesindeki kahkahası, Trabzon Gazipaşa Caddesi’ndeki Kuzey Ekspres Gazetesi merkezinde neredeyse yankılanıyordu…
Malkoç ile Kurt’un sohbeti bir süre devam etti. Ve konuşmanın sonunda ikili önümüzdeki hafta Ankara’da buluşmaya sözleştiler.

Demir kaç para!

İnşaatların olmazsa olmazı, demir son günlerde karaborsaya düştü. Türkiye’nin hemen her bölgesinde ‘demir’ sıkıntısı çekildiğini söyleyen bir büyük firma patronu, ‘Demir Çelik fabrikaları, Çinlilere çalışıyor. Çin firmaları milyon tonluk sipariş veriyorlar. Fabrikalar ürettikleri demiri Çinlilere veriyor. İç piyasada demir sıkıntısı çekiliyor. Demir fiyatları her geçen gün artıyor. Bugünlerde inşaat demirinin tonu 3 binlere yaklaştı. 2016 yılında bin 600 lira civarında olan demir bu yıl 2 bin 800’lere kadar çıktı. Bu gidişle 3 bin lirayı bulacak’ dedi.

Mevcudu korumaya çalışıyoruz!

Trabzon iş aleminin önemli isimlerinden biri olan Zeki Vardaloğlu, Türkiye’nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini işaret ederek, ‘Devir hesap devri. Mevcudu korumaya çalışıyoruz’ dedi. Bir dönemler ülkücü camianın önde gelen isimleri arasında yer alan Zeki Vardaloğlu, ‘Aktif siyaseti yıllar önce noktaladım. Şu anda işyerlerimizde 100’ün üzerinde insan çalışıyor. Kazanmak için değil çalışanlarımıza maaşlarını ödemek için mücadele ediyoruz’ dedi.
 
Hasan Saka’ya ilk eleştiri!

hasan-saka.jpg

İYİ Parti Trabzon kurucu il başkanı Hasan Saka, önceki gün Trabzon medyasının huzurunda idi. Saka, İYİ Parti’nin iktidara talip olduğunu belirttikten sonra, ‘İktidara hep birlikte yürümek istiyoruz. Hiçbir partinin devamı değiliz. Hiçbir siyasi partinin boşluğunu dolduracak değiliz’ dedi.
Hasan Saka’nın basın toplantısını takip eden Bahar Kurbay, ‘Sayın Saka’nın sözleri ile eylemlerinin örtüşmediğini gözlemledim. Saka, kadınları ve gençleri tıpkı Meral Akşener gibi önemsediklerini söyledi. Ancak toplantıda ne genç ne kadın vardı. İnşallah oluşturacağı yönetiminde bu söylemlerini gerçekleştirir’ dedi.

Şen Ortahisar adayı olabilir!

şen-001.jpg

Arsin’in başarılı belediye başkanı Erdem Şen’in, Ortahisar belediye başkan adayı olabileceği söyleniyor. Arsin’de üç dönemdir başkanlık yapan Erdem Şen, başkanlığı süresince büyük performans sergiliyor. Arsinlilerin üçte ikisinin oyu ile başkan seçilen Erdem Şen’in aynı başarıyı Trabzon’un Ortahisar ilçesinde hatta Büyükşehirde bile gösterebileceği kaydediliyor.

Teoman Yılmaz’ın adaylık için 3 şartı!

teoman.jpg

Sosyal medyada Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanlarına kök söktüren, emekli makine mühendisi Teoman Yılmaz, hangi siyasi parti olursa olsun, 3 şartını kabul eden her partiden belediye başkan adayı olabileceğini söyledi.
Teoman Yılmaz’ın başkan adaylığı için 3 şartı şöyle:
1-Belediye Meclisi üyelerinin en az üçte ikisini kendi belirleyecek ve sıralamayı da kendisi yapacak.
2-Belediye’de çalışacağı mesai arkadaşlarını, müdür ve amirleri kendi belirleyecek,
3- Belediye’de 25 yıl üzerinde çalışacak herkes emekli edilecek…
Teoman Yılmaz’ın şartları muhalefetin şiddetle karşı çıktığı ‘Başkanlık’, ‘tek adamlık’ gibi bir şey!
Teoman Yılmaz’a, ‘Belediyede 25 yılını dolduranların emekliye ayrılmalarını istiyorsun ancak, sen de devletten emekli oldun, bu bir çelişki değil mi’ diye sorduk.
Teoman, ‘Ben 25 yılımı doldurduktan sonra devlette 25 gün çalışmadım, emekli oldum. Emekli olduktan sonra da aktif olarak bu kente, bu kentte yaşayanlara hizmet ediyorum’ dedi.
Teoman Yılmaz, belediye başkan adayı gösterilmemesi halinde ya bağımsız belediye başkan adayı ya da milletvekili adayı olabileceğini söyledi.

****************
 
Nerden nereye... Bilmem hatırlar mısınız? Biz Ülkücüler eskiden ( 12 Eylül öncesi )Atatürk rozeti avına çıkardık! "Av" derken hani askeri olmasa da bayağı teçhizatlı sayılırdık! En olmazımızda zincir veya palaska... Zira irkiltici şeyler! Gelelim konumuza biz ne yapardık? Av derken yani; yakalarında Atatürk rozeti olan insanları bir güzel döver pataklar(gücümüz yettiğince)yakalarına taktıkları Atatürk rozetlerini alırdık. Kimdi bu yakalarına Atatürk rozeti takanlar, o günlerin solcuları, devrimcileri ( komünistleri!!??) Bu arada bizim de Bozkurt'lu Atatürk rozeti taktığımız olurdu. Bugünlerde yeniden popülaritesi yükselen Atatürk rozeti takan insanlara bizi yönelten güç hangi güçtü? Hem ne oluyor da bu Türk İslam sentezci veya İslamcı çevrelerde Atatürk sevdası oluşuyor. BU NE YAMAN ÇELİŞKİ ANNE.. (Hüseyin Koloğlu)

**

İnsanlarına yerli et veremeyen, hayvanlarına yerli ot yediremeyen bir ülke,
Yerli otomobil üretemez. OT üretemeyen, otomobil hiç üretemez (Muharrem Bayraktar)

***

 

Önceki ve Sonraki Yazılar