Manyak mısınız?

  Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel, HDP’li ayrılıkçılara, ‘ırkçı sapıklar’ dedi. Tezel, Türkiye Cumhuriyeti yıkılmadan, hiçbir gücün bu ülkede çift dilli çift bölgeli bir federal yapı inşa edemeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yıkılmaması için milyonlarca kişinin kendini feda edeceğini söyledi. Tezel şöyle dedi;
manyakmisiniz.jpg“HDP'nin her kademesinde siyaset yaptığını sanan Türkiye Cumhuriyeti mensuplarına:.. Aradığınız çözüm Türkiye'nin çift dilli çift bölgeli bir federal devlet haline getirilmesi isi bunu önce bugünkü Türkiye Cumhuriyeti devletini yıkmadıkça hiç bir parti getiremez. Avcunuzu yalarsınız. Bu devlet bir Kurtuluş Savaşı sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve Lozan Antlaşmasında kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti yıkılabilir mi? Yıkılamaz diyemem. Ama yıkılmaması için kendini feda edecek milyonlarca vatandaşımın olduğundan eminim. HDP eş başkanları, sizler salaksınız. Sizler İsrail ve ABD devletlerinin uzun vadeli çıkarları için onların hizmetine girmiş Türkiye düşmanlarısınız. Türkiye'de ben Kürdüm diyen her 3 TC vatandaşının ikisi Fırat'ın batısında yaşıyor. Fırat’ın doğusundaki nüfusun tamamı Kürt değil. Milyonlarca ben Kürt asıllı olabilirim ama Kürdistan devletinin kurulması diye bir meselem yok diyen vatandaşımız var. Milyonlarca milyonlarca vatandaşımız karma evliliklerin çocukları. Irkçı sapıklarsınız siz. Nasıl ayıklayacaksınız pirincin taşlarını? Manyak mısınız?” 

AKP'li olmak da zor zanaat azizim!

  Çoklarının aykırı yazar olarak nitelendirdiği Metin Kondel, yazımdaki ustalığı, nükteleri ve aforizmaları ile gerçekten döktürüyor! Kondel’in ‘AKP’li olmak da zor zanaat azizim!’ başlıklı yazısı şöyle; 
“İstediğin zaman trenden inemiyorsun; zira tren çok hızlı, hemen kombinen yanıyor, binsen bir daha inemiyorsun.
Muhalefete karşı kusabiliyorsun ama reise küsemiyorsun meselâ. 
Eşekler gibi çalışıyorsun lâkin emekli olamıyorsun, hemen göreve çağırıyorlar seni.
akpli-olmaz.jpgAlgı şalterlerini indiriyorsun, muhalefete kulak tıkıyorsun, her şartta reisin yanında kuyruğu dik tutmaya çalışıyorsun.
Tanzim kuyruğuna geçip bakışlarını milletten kaçırıyorsun. 
Beş milyon üvey Suriyeli kardeşini sineye çekmek zorunda kalıyorsun.
Bir cuma ve teravih namazı için ta kalkıp Çamlıca tepesine tırmanman gerekebiliyor.
Beş yılda yedi kez sandığa gidip AKP'ye oy vermeniz yetmiyor, icabında tankın altına yatıp ülkeyi kurtarmak gerekebiliyor.
Vergi veriyorsun, oy veriyorsun, destek veriyorsun yetmiyor. CHP'lileri ve muhalif gazetecileri dövmen de isteniyor senden.
Yani oyunu verip işine bakan sıradan bir seçmen değil bir nevi kiralıksın!”

İstanbul kazan Kaya kepçe!

 istanbul-kazan.png CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, İstanbul’daki Trabzon derneklerini ziyaret ediyor, dernek başkan ve yöneticileriyle görüşüyor, 23 Haziranda yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Ekrem İmamoğlu’na destek istiyor. Ahmet Kaya, önceki akşam İstanbul Anadolu yakasında Trabzonlular derneğini ziyaret etti. Başkan ve dernek üyeleriyle sohbet eden Kaya, İstanbul Anadolu yakası Trabzonlular derneği üyelerinden başkan İmamoğlu’na destek sözü aldı.
CHP milletvekili İstanbul’daki seçim çalışmalarına dün de devam etti. Kaya, genelde dernekleri ve işyerlerini ziyaret ediyor. İstanbul’da yaşayan Trabzonluların, başkanlık seçiminde Ekrem İmamoğlu’nun kazanması için çalıştıklarını söyleyen Ahmet Kaya, ‘Gittiğim ve görüştüğüm hiçbir yerde İmamoğlu aleyhine bir söz duymadım. Hemen herkes İmamoğlu’nun kazanmasını istiyor’ dedi.
 

Nuri Baba’nın Meydan muhabbeti!

nuri-babanin.jpg Trabzon yerel medyasının, ‘Nuri babası’ Nuri Gündüz’ün nerede olduğunu öğrenmek için telefon açma yerine Atatürk alanı çevresinde iki tur atmak yeterlidir. Nuri Gündüz sabah saatlerinde evinden çıkar, gazeteye uğrar. Kuzey Ekspres’te yer alacak ilan ve reklamların düzenlemesini yapar ve soluğu önce İskenderpaşa Camisinin doğusundaki çay ocağında alır. Burada sohbete başlayan Gündüz, öğle sonrası Atatürk Alanına yönelir. Burada arkadaşları ile buluşur ve sohbete devam eder. Trabzon medyasında olup bitenlerden haberdar olan Nuri Gündüz, dün Atatürk Alanında yakın dostları ile objektiflere poz verdi. 

İslam ülkeleri ne kadar islami!

 ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden iki akademisyen 2010 yılında “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” başlıklı bir araştırma  yaptılar ve yayımladılar.
Müslüman olmayan ülkeleri de kapsayacak şekilde yapılan araştırmada,  İslam’a en uygun yaşanılabilir ülkelerin ‘İslamilik Endeksi Listesi’ hazırlandı. 
Endeks listesinde;  batılı ülkelerin ilk sıralarda, Müslüman ülkelerinse son sıralarda yer alması dikkat çekti.
erdal-tanas.jpgTterör saldırısının ardından Müslümanlara yönelik tutumlarıyla büyük takdir toplayan Yeni Zelanda sıralamada birinci oldu.  Listenin ilk 40 sırasında Müslüman ülke bulunmuyor.
Türkiye geçtiğimiz yıla göre 14 sıra gerileyerek 95. sırada yer aldı.
İran asıllı akademisyen Hüseyin Askari‘nin kurduğu İslamilik Vakfı tarafından 2015 yılından beri yürütülen çalışmada Yeni Zelanda üçüncü kez en yüksek puanı aldı.
Sıralamanın son sırasında Yemen yer aldı. İslami kriterlere en fazla uygun devlet yapısına sahip olan ‘Müslüman ülke‘ ise 45’inci sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri olarak belirlendi.
2018 İslamilik Endeksi’nin basın duyurusunda Türk kökenli Mısırlı alim Muhammed Abduh’un 100 yıl önce söylediği bir söze atıf yapılıyor:
“Batı’ya gittim, İslam’ı gördüm ama Müslüman yoktu; Doğu’ya döndüm, Müslümanları gördüm ama İslam yoktu.”
2018 İslamilik Endeksi’nde e Birleşik Arap Emirlikleri 45. sırada. Arnavutluk 46, Malezya 47, Katar da 48. sırada yer bulan ve ilk 50 içinde olan diğer Müslüman ülkeler. 60. sırada bulunan Bosna Hersek’in ardından listede yer alan diğer Müslüman ülkeler sırasıyla Umman, Endonezya, Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün. Türkiye ise 95. Sırada…
   İranlı akademisyenlerin araştırması gerçekten ilginç. İslamı yaşamak, bu araştırmaya göre cami yaptırmak, kuran kursu açmak veya okullarda dini mecburi ders olarak okutmakla olmuyor. 
(Erdal Tanas Karagöl)

Önceki ve Sonraki Yazılar