31.07.2021, 10:31

MARAHUBİ SARAYI HARABELERİ (Trabzon'dan çıktım yola: Zanzibar)

Jambo Baharat Çiftliği’nden güzel anılarla ayrılıp ülkedeki başka önemli nokta olan Marahubi Sarayı Harabeleri’ni ziyaret ediyorum. Marahubi Sarayı Harabeleri’ne geldiğimde yetkililer yerel bir rehber takdim ediyorlar. Yerel rehber, oldukça renkli bir karakter. Futbolu çok seviyor. Eski bir kaleci. Türkiye’deki futbolcuların ve kulüplerin bazılarını tanıyor. Onun rehberliği eşliğinde birlikte keyifli bir Marahubi Sarayı Harabeleri gezisi yapıyoruz.

zanzibar-1.jpg

Maruhubi Sarayı Harabeleri, Zanzibar City’de yer alıyor. Konum olarak oldukça güzel bir yerde ve sahile sadece birkaç adım mesafede. Sarayın adı Al-Marhuby kabilesinden geliyor. Sahibi bir Arap olan Marahubi Sarayı, Zanzibar'ın üçüncü Arap sultanı Sultan Barghash tarafından 1880-1882 yılları arasında yaptırılmış.

zanzibar-2.jpg

Sultan Barghash, kendisi Zanzibar kasabasında ayrı bir sarayda yaşarken, sarayı karısını ve 100'e kadar cariyeyi barındırmak için kullanmış. Maruhubi Sarayı, 1899'da bir yangınla yok edilmiş ve geriye büyük taş sütunlar da dahil olmak üzere çok az kalıntı bırakmış.

zanzibar-3.jpg

Yine de ziyaret edilmeye değer bir nokta. Marahubi Sarayı Harabeleri ziyaretini tamamlayınca buradan sahile yürüyorum ve yerel halkla biraz sohbet ediyorum. Türkiye’den geldiğimi öğrendiklerinde oldukça samimi ve sıcak karşılıyorlar.

zanzibar-4.jpg

"ZANGİ BAR”: ZENCİLERİN SAHİLİ

Zanzibar’ın Adı "zencilerin sahili" anlamındaki Farsça "zangi bar"dan geliyor. Zanzibar’ı ilk etapta Şiraz kentinden gelen İran’lı göçmenler kuruyorlar ancak ada, 1503-1698 yılları arasında Portekiz hakimiyetine geçiyor. 1698’de de ilginç bir şekilde adada Umman Sultanlığı etkin oluyor. Umman nere Zanzibar nere diye düşünebilirsiniz ancak yine enteresan bir şekilde 1840’ta Umman Sultanı Seyid bin Sultan El-Busaid tarafından Umman Sultanlığı başkenti Umman’daki Maskat şehrinden Zanzibar’daki Stone Town kentine taşınıyor. 1856’da Umman Sultanı Seyid bin Sultan El-Busaid, vefat ediyor. Ölümünden sonra ise çocukları iktidar kavgasına düşüyor. Sonrasında 1861’de Sultanlık bir anda Zanzibar ve Umman olarak ikiye bölünüyor. Oğullardan Seyid Tuvaini bin Said El-Said Umman Sultanı, Seyid Mecit bin Said El-Busaid ise Zanzibar Sultanı oluyor.

zanzibar-5.jpg

Akabinde İngilizler devreye giriyor ve Zanzibar 1890- 1963 yılları arasında İngiltere tarafından atanan valiler tarafından yönetilerek bir anlamda yarı sömürgeleştiriliyor. 10 Aralık 1963’te bağımsızlığını elde eden Zanzibar’da kısa süren bu dönemden sonra 12 Ocak 1964'te yönetim devriliyor, 26 Nisan 1964’te ise özerk bölge konumuyla şu anda bir parçası olduğu Tanzanya'ya bağlanıyor.

zanzibar-6.jpg

BAĞIMSIZLIK ATEŞİNİ YAKAN GENÇ

Ülke bağımsızlığa giderken de devrimi John Okello isminde Ugandalı bir genç başlatmıştı. Bu devrim Sultan Jamshid bin Abdullah'ın devrilerek Zanzibar'ın cumhuriyet olarak ilan edilmesine yol açmıştı. Kanlı devrimle birlikte binlerce Arap ve Hintlinin cenazesi halen daha Hint Okyanusu’nda yatmakta.

zanzibar-7.jpg

Ugandalı John Okello, devrimden hemen sonra gelen ve yönetimi hızlı bir şekilde ele geçiren Sheikh Aman Karume tarafından Zanzibarlı olmadığı için tehlikeli bulunacak, derhal ülkeden kovulacaktı. John Okello’da Zanzibar’dan kovulduktan 3 sene sonra Victoria Gölünde intihar edecekti.

zanzibar-8.jpg

Zanzibar, Pemba Adası ve Unguja Adası’ndan oluşuyor. Başkent Zanzibar City ve tarihi Stone Town Unguja Adası’nda yer alıyor.

zanzibar-9.jpg

ZANZİBAR’IN NÜFUS YAPISI

Zanzibar’ın en önemli gelir kaynakları baharat ve turizm. Ülkenin nüfusu 1 milyona yakın. Zanzibar’da farklı etnik topluluklar var. 1960’lardaki bağımsızlık dönemlerinde en büyük siyasi bölünme, nüfusun yaklaşık %56'sını oluşturan Şiraziler (Zanzibar Afrikalıları) ile yaklaşık %17'sini oluşturan Zanzibar Arapları arasındaydı. Şiraziler, genelde Zanzibar, Pemba ve Komorlar’da yaşayan bir topluluk. İslam’ın Swahili sahilinde yayılmasında etkinlikleri kabul görmekte. Şiraziler ile ilgili bir efsane Pers prensinin Swahilili bir prensesle evlenmesine bağlı olarak Pers kökenli olduklarını içermekte ancak modern akademisyenler tarafından halen daha bu tez kabul görmemekte.

zanzibar-10.jpg

Günümüzde de Zanzibar'da çoğunlukla Sahra altı Afrikalılardan oluşan bir Bantu nüfusu olan Swahililer yaşamakta. İlave olarak çok sayıda Arap, Hintli, Somalili ve İranlı da var.(Devamı Yarın)

 

 

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52