Marmara depremi kapıda mı?

Marmara depremi kapıda mı?

Dün meydana gelen depremin ardından Marmara'yı deprem korkusu sardı. Deprem uzmanı Işıkara çarpıcı açıklamalar yaptı;

Ahmet Mete Işıkara, Özel Aydın Üniversitesi'nde öğrencilerle biraraya geldi. Dünkü depremi değerlendiren Ahmet Mete Işıkara, olası Marmara depremi hakkında da bilgi verdi. Marmara'da olan 4.8 büyüklüğündeki depremi bir tek Türkiye'de haber olduğunu belirten Işıkara, "Halbu ki bu büyüklükteki depremleri olağan karşılamamız gerekir" dedi. "Neden olağan karşılamıyoruz?" diyen Işıkara, çünkü kimsenin yaşadığı mekana güvenmediğini söyledi. Ahmet Mete Işıkara şunları söyledi;

GECİKMİŞ DEPREM SÖZ KONUSU"Türkiye bir deprem ülkesidir. Türkiye'de her an deprem olabilir. Şimdi de olabilir. Türkiye'de 5 ile 5.9 arası büyüklükte bir deprem 2 ayda bir olabiliyor. 6 ile 6.9 arasındaki depremler yılda bir kere olabiliyor. 7 ile 7.9 arasındaki bir deprem ise 7-9 yılda bir oluyor. 6'nın üzerinde 1 Mayıs 2003'ten bu yana bir deprem meydana gelmedi. Bu beni rahatsız ediyor. Gecikmiş bir deprem sözkonusu."

BÜYÜK DEPREMİN TARİHİMarmara'da potansiyel bir deprem tehlikesinin devam ettiğini belirten Işıkara, "O depreme hergün bir gün daha yaklaşıyoruz. Dolayısıyla er veya geç olacak. 2010'a kadar olmaz ise, ilk defa bugün açıklıyorum 2010 ile 2014 yılları Marmara depremi açısından en riksli yıllar" ifadelerini kullandı.

YARIN OLACAKMIŞ GİBİ HAZIR OLUN!Yalnız Marmara Bölgesi'nin değil tüm Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini kabullenmek gerektiğini belirten Işıkara, "Deprem olacak mı?" sorusunun artık sorulmaması gerektiğini vurguladı. Bu gerçeğin kabullenilmesi gerektiğini anlatan ışıkara, "Yarın deprem olacakmış gibi hazır olmalı" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.