MART AYI VE VERGİLER…

 GELİR VERGİSİ BEYANLARI BAŞLADI
Gerçek kişilerin 2018 takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların beyanına 01 Mart 2019 Cuma gününden itibaren başlandı. Üç milyonu aşkın gelir vergisi mükellefi 2018 yılı gelirlerini, en geç 25 Mart 2019 Pazartesi günü sonuna kadar bağlı oldukları vergi dairesine, yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edecekler. Kira gelirlerinin beyanı da Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile yapılacağından, beyanı gereken kira geliri sahiplerinin de bu ay içinde kira gelirlerini beyan etmesi gerekiyor.
Beyanname üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin yarısı Mart ayı içinde, diğer yarısı da Temmuz ayı içinde olmak üzere iki eşit taksitte ödenebilecek. Tamamının Mart ayında ödenmek istenmesi halinde buna engel bir durumun olmadığını da belirtmek gerekir.
EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ BAŞLADI
Mart ayının girmesiyle birlikte emlak vergisi ödemeleri de başladı. Emlak vergisi; ilk taksiti Mart-Mayıs, ikinci taksiti Kasım da olmak üzere iki eşit taksitte ödenebiliyor. 2019 yılı emlak vergisinin birinci taksiti 01 Mart 2019 Cuma gününden itibaren ödenmeye başlanacak olup, Emlak vergisi birinci taksiti en son 31 Mayıs 2019 Cuma günü sonuna kadar ödenebilecek. İsteyen mükellefler tamamını ilk taksit ödeme süresi içinde de ödeyebileceklerdir.  
Emekli aylığından başka geliri olmayanlar, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimlerinden Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 m² yi geçmeyen tek meskene sahip olanlar, bu meskenlerinin emlak vergisi oranı Bakanlar Kurulunca “sıfıra” indirildiğinden, 2019 yılında da emlak vergisi ödemeyeceklerdir.
VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ 2019 YILI İLK TAKSİT ÖDEMELERİ BAŞLADI
Veraset ve İntikal vergisi emlak vergisi ödemesi, ödeme sürelerinde 3 yılda 6 eşit taksitte ödeniyor. 2019 yılında ödenmesi gereken veraset ve intikal vergisi birinci taksit ödemelerine 01 Mart 2019 Cuma gününden 31 Mayıs 2019 Cuma günü sonuna kadar, ikinci taksiti de 2 Aralık Pazartesi günü sonuna kadar ödenebilecektir.
ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ ÖDEMELERİ BAŞLADI
Konut dışında işyeri ve binaların Çevre Temizlik Vergisi taksit ödemeleri emlak vergisi taksit ödeme süreleri içinde ödeniyor. İşyeri ve diğer şekilde kullanılan binaların 2019 yılı Çevre Temizlik Vergisi birinci taksit ödemesi 01 Mart 2019 Cuma gününden itibaren en geç 31 Mayıs 2019 Cuma günü mesai saati sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. 2. Taksitinde Kasım 2019 ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.. İsteyen mükellefler tamamını ilk taksit ödeme süresi içinde de ödeyebileceklerdir.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.