MART AYI VE VERGİLER…

 -GELİR VERGİSİ BEYANLARI BAŞLADI
  Gerçek kişilerin 2019 takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların beyanına 01 Mart 2020 Pazar gününden itibaren başlandı. Üç milyonu aşkın gelir vergisi mükellefi 2019 yılı gelirlerini, en geç 31 Mart 2020 Salı günü sonuna kadar bağlı oldukları vergi dairesine, yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edecekler. Kira gelirlerinin beyanı da Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile yapılacağından, beyanı gereken kira geliri sahiplerinin de bu ay içinde kira gelirlerini beyan etmesi gerekiyor.
Beyanname üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin yarısı Mart ayı içinde, diğer yarısı da Temmuz ayı içinde olmak üzere iki eşit taksitte ödenebilecek. Tamamının Mart ayında ödenmek istenmesi halinde buna engel bir durumun olmadığını da belirtmek gerekir.
  Ancak Yeni Korona Virüs Hastalıği nedeni ile Maliye Bakanlığı, 31 Mart 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2019 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 30 Nisan 2020 Perşembe günü sonuna kadar uzatmıştır.
Dolayısıyla gelir vergisi mükellefi 2019 yılı gelirlerini, en geç 30 Nisan 2020 Perşembe günü sonuna kadar bağlı oldukları vergi dairesine, beyan edeceklerdir. Kira gelirlerinin beyanı da Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile yapılacağından, beyanı gereken kira geliri sahiplerinin de 30 Nisan 2020 Perşembe günü sonuna kadar bu gelirlerini beyan etmesi gerekiyor. Beyanname üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin 1.taksidi de 30 Nisan 2020 Perşembe günü sonuna kadar ödenebilecektir.
-EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ BAŞLADI
Mart ayının girmesiyle birlikte emlak vergisi ödemeleri de başladı. Emlak vergisi; ilk taksiti Mart-Mayıs, ikinci taksiti Kasım da olmak üzere iki eşit taksitte ödenebiliyor. 2020 yılı emlak vergisinin birinci taksiti 01 Mart 2020 Pazar gününden itibaren ödenmeye başlanmış olup, Emlak vergisi birinci taksiti en son 01 Haziran 2020 Pazartesi günü sonuna kadar ödenebilecektir. İsteyen mükellefler tamamını ilk taksit ödeme süresi içinde de ödeyebileceklerdir.
  Emekli aylığından başka geliri olmayanlar, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimlerinden Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 m² yi geçmeyen tek meskene sahip olanlar, bu meskenlerinin emlak vergisi oranı Bakanlar Kurulunca “sıfıra” indirildiğinden, 2020 yılında da emlak vergisi ödemeyeceklerdir.
-VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ 2020 YILI İLK TAKSİT ÖDEMELERİ BAŞLADI
Veraset ve İntikal vergisi emlak vergisi ödemesi, ödeme sürelerinde 3 yılda 6 eşit taksitte ödeniyor. 2020 yılında ödenmesi gereken veraset ve intikal vergisi birinci taksit ödemelerine 01 Mart 2020 Pazar gününden 01 Haziran 2020 Pazartesi günü sonuna kadar, ikinci taksiti de 30 Kasım Pazartesi günü sonuna kadar ödenebilecektir.
-ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ ÖDEMELERİ BAŞLADI
Konut dışında işyeri ve binaların Çevre Temizlik Vergisi taksit ödemeleri emlak vergisi taksit ödeme süreleri içinde ödeniyor. İşyeri ve diğer şekilde kullanılan binaların 2020 yılı Çevre Temizlik Vergisi birinci taksit ödemesi 01 Mart 2020 Pazar gününden itibaren en geç 01 Haziran 2020 Cuma günü mesai saati sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. 2. Taksitinde Kasım 2019 ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.. İsteyen mükellefler tamamını ilk taksit ödeme süresi içinde de ödeyebileceklerdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.