Masa başında çizilen KTÜ’nün yeni logosu!

masa-basinda-2.png

Türkiye’nin 4. büyük üniversitesi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin, 1968 yılında yarışma ile belirlenen logosunun, üniversite yönetiminin isteği ile değiştirildiğini dün manşetten duyurmuştuk.

Haberimiz büyük yankı yarattı. İstanbul, Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan KTÜ’lüler aradı. Üniversite yönetimine tepki gösterdiler. Arayanların hemen hepsi, ‘İstedikleri kadar logo değiştirsinler, biz eski logomuzu yakamızda taşımaya devam edeceğiz’ dediler.

Bu arada KTÜ senato üyelerinin bir bölümünün logonun değiştirilmesine karar verildiği toplantıda olmadıkları öğrenildi. Yeni logoyu tasarlayan ekibi de eleştiren öğretim görevlileri, ‘Üniversitemizde bunca profesör varken, logoyu araştırma görevlisine, grafiker okutmana hazırlatmak, yıllarını üniversiteye veren öğretim görevlilerine ve mezunlarını hiçe saymaktır’ dediler.

Kurumların yerleşik ve kabullenilmiş logolarının marka özelliği taşıdığını belirten bir profesör ise, ‘Hazırlattırılan yeni logo görsel olarak da bir teknik üniversiteye yakışmıyor. Rektör bey, hiç değilse giderayak masa başında çizilen bu yeni logoyu iptal etmelidir’ dedi.

***

KTÜ, internet sitesinde eski logonun neden değiştirildiğin ve yeni logo hazırlanırken hangi kriterlerin öne alındığı konusunda bir açıklama var.
Doç. Dr. Serbülent Vural (Rektör Danışmanı / Proje Üretim Merkezi Sorumlusu)
Arş. Gör. Barış Çağlar (Öğretim Elemanı / KTÜ Mimarlık Fakültesi / Mimarlık Bölümü)
Öğr. Gör. Belgin İpek (Grafik Tasarımcı / KTÜ Rektörlüğü)’den oluşan Kurumsal Kimlik Tasarım ekibi, ‘eski logonun kaşe logoya dönüştüğünü, arşiv çalışmasında amblemin orijinal çizimlerine ulaşılamadığı için’ yalnız üniversite camiasını değil herkesi güldüren bir gerekçe ile yeni logonun ihtiyaç olduğunu belirttiler.

İnternet sitesinde Kurumsal tasarım ekibinin açıklaması şöyle;

“Karadeniz Teknik Üniversitesi Kurumsal Kimlik Rehberi” KTÜ’nün mevcut tarihsel, kültürel özelliklerine, kuruluş amacına ve vizyonuna uygun olarak aşağıda belirtilen ilkeler ve adımlarla hazırlanmıştır:
-Karadeniz Teknik Üniversitesi Ambleminin tasarımı 1968 yılına kadar uzanmaktadır. Bu amblem insan, bilim ve bunları bir araya getiren evren kavramlarını içermektedir. Yıllar içerisinde amblem çeşitli aşamalardan geçerek çevresine üniversite adının ve kuruluş tarihinin yer aldığı yazılarla birlikte bir kaşe logoya dönüşmüştür. Kurumsal Kimlik Çalışması kapsamında gerçekleştirilen arşiv çalışmasında amblemin orijinal çizimlerine ulaşılamamıştır. Bu nedenle kurumsal kimlik çalışmasında amblemin anlamsal özüne sadık kalınarak, geometrik olarak iyileştirilmesi hedeflenmiştir. İnsanların görsel hafızalarında yerleşmiş olan KTÜ amblemi algısını zedelemeyecek fakat görüldüğünde daha rahat algılanabilmesini sağlayacak bir tasarım iyileştirilmesi tercih edilmiştir. Minimal dokunuşlar ile KTÜ amblemi sadeleştirilmiş ve dengelenmiştir.
- Mevcut kaşe logonun ana logo olarak kullanımının yerine üniversite amblemi ile kısaltmasının bir arada kullanıldığı, kurumsal kimliği temsil edebilecek yeni bir logo tasarlanmıştır. Burada kuruluş tarihine de yer verilmiştir. Bu tasarımdan hareketle logo ailesi oluşturulmuş ve hangi logonun nerede kullanılacağı tanımlanmıştır.
-Kurumsal kimlikle uyumlu ana yazı karakteri ve yardımcı yazı karakterleri belirlenmiştir. Üniversite kurumsal kimliğini yansıtacak yazı karakterlerinin amblemin yalın geometrisi ile uyumlu olması hedeflenmiştir.
Birimlerin ve alt birimlerin ifade edilebilmesi için üniversitemiz organizasyon şemasına göre birim gruplamaları esas alınarak bunlara renkler ve birim kısaltmaları atanmış, kimliğin temel esaslarını oluşturan kısım tamamlanmıştır.
-Yeni logo, renkler, kısaltmalar ve bunların bir araya geliş şekilleri üzerinden tüm antetli kağıtlar, basılı materyaller, dijital dokümanlar ve tasarımlar oluşturulmuştur.
-İnternet sayfaları, promosyon ürünleri, dış ve iç mekân yönlendirmeleri ve mobilya tasarımlarına ait çalışma süreci devam etmektedir. Kısa süre içerisinde aşamalı olarak kullanıma sunulacaktır.
-Kurumsal kimlik çalışması çerçevesinde oluşturulan bu rehber ile tüm iletişim organlarında KTÜ’nün kurumsal kimliğinin güncel, etkili ve tutarlı bir şekilde yaşatılması sağlanacaktır.

56 öğrencinin 49’u sınıfta kaldı!

56-ogrencinin.jpg

Eskiden ortaokul, lise ve üniversitelerde sınıfta kalan, mezun olamayan öğrenci sayısı, sınıf mevcudunun yüzde 5 ila 10’u arasında değişirdi. Hatta çoğu eğitim kurumlarında bu oran daha da düşüktü.

Özel ve vakıf üniversitelere açıldıktan sonra, okul bitirmek deveye hendek atlatmadan daha zor oldu.

Önceki gün, bir öğrenci velisi aradı. Çocuğunun bir vakıf üniversitesinde mimarlık okuduğunu belirttikten sonra, ‘Pandemi sürecinde devlet üniversitelerinde sınava giren tüm öğrenciler, sınıf geçti, mezun oldular. Vakıf üniversitelerinde ise ancak yüzde onu mezun oldu. Geri kalanların eğitimi bir yıl daha uzadı. Eğitimin bir yıl daha uzamasının anlamı, üniversitelere bir yıl daha ücret ödemek. Bir de öğrencinin yiyecek, içecek, yatacak masrafı var. Benim evladım bir vakıf üniversitesinde mimarlık okuyor. 4. Sınıfta. Pandemi sürecinde online eğitimin zorunluluğu nedeniyle yetersiz eğitim gören evladım, proje çizimlerini online üzerinden sundu. 55 kişilik sınıfta sadece 6 öğrenci mezun olabildi. Bitirme projesi dersinin Büt’ü olmaması ve yaz okulunun açılmaması nedeniyle benim evladım ve diğer 48 öğrencinin üniversite eğitimleri 1 yıl daha uzamış oldu. Bana ve diğer 48 öğrenciye, ailelerine yazık değil mi? Türkiye’de ki tüm vakıf üniversiteleri aynı durumda. YÖK’ün bu olaya mutlaka bir çözüm getirmesi gerekir’ dedi.

Yılmaz Büyükaydın iyi iş çıkardı!

yilmaz-buyukaydin-1.jpg

TFF yönetim kurulunun Trabzonlu üyelerinden biri olan Yılmaz Büyükaydın’ı, ara sıra da olsa ‘TFF de ne iş yapar, Trabzonspor’un hakkını, hukukunu aramaz’ diye eleştirmiştik.

TFF; Süper ve l. Lig maç maçlarının tamamlanması kararını almış ve diğer alt ligler için de net bir karar almamıştı. TFF; üç-beş gün önce alt ligler için de önemli kararlar aldı ve bu kararların alınmasında Yılmaz Büyükaydın önemli rol üstlendi.

 

yilmaz-buyukaydin-2.jpgHekimoğlu FK Başkanı Celil Hekimoğlu, ‘Yılmaz Büyükaydın ısrarcı olmasaydı, bu kararlar alınmazdı. Spor bakanı kendi bölgesinin takımı olan Manisaspor’un bir üst lige çıkmasını, başkaları liglerin tescil edilmesini istediği bir ortamda Yılmaz Büyükaydın, matematiksel olarak ligden düşmesi kesinleşen takımların düşmesini ve play-off oynanmasında ısrar etti ve bunu da kabul ettirdi. Play-off maçları Antalya’da oynanacak. İlk maçımız 20 Temmuz’da Sancaktepe ile... Kazanırsak, 23 Temmuz’da Manisa-İnegöl galibi ile oynayacağı. O maçı da kazanırsak, 28 Temmuz da diğer gruptan gelen birinci ile final oynayacağız’ dedi.

Hekimoğlu FK’nın, üç maçı da kazanıp l. Lige çıkacağına inanıyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar