Mayınları PKK temizlesin..!

Mayınları PKK temizlesin..!

 

 

Mayın temizleme yasasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Suçlama ve hakarete varan boyuta ulaşan tartışmada şu soruyu sorarak konuya girmek istiyorum. O mayınlar oraya hangi amaçla döşendi, sorun ortadan kalktı mı? Tekrar mayın döşemek zorunda kalınırsa ne yapılacak? Şunu da unutmayın lütfen, o bölge petrol kaynaklarına çok yakın..! Üstünü bilmem ama altındaki değer Türkiye’yi bırakın soluklandırmayı ekonomik olarak dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokacak nitelikte. Tabi değerlendirilebilirse..!

 

Gelelim hikâyenin yasalaşmış son haline, üç yol izlenecek. İlk olarak Milli Savunma Bakanlığı’na yetki verildi. Bakanlık, Kamu İhale Yasası’nda savunma ve güvenlik hizmetleri için tanınan istisnadan yararlanarak davet usulüyle ihalesiz olarak bu işi yaptırma yoluna gidecek. Bu formülle iş, Genelkurmay’ın da istediği şekilde NAMSA’ya verilebilecek.

 

İkinci alternatif ise işin Kamu İhale Yasası hükümlerine göre Maliye Bakanlığı’nca hizmet satın alınma yöntemiyle yaptırılmasını öngörüyor. İki yöntem başarısız olursa arazi yap-işlet-devret yöntemiyle toprağın kullanımı karşılığı ihale edilecek. Yani firma, bedel almaksızın tarım amaçlı kullanmak amacıyla araziyi temizleyecek. Bu süre 5 yılı geçemeyecek. Tarımsal amaçlı kullanım süresi de 44 yıla kadar uzayabilecek.

 

Temizlenecek alanın öncelik sırasını Genelkurmay, Milli Savunma, Dışişleri ve Maliye bakanlıkları uzlaşma ile belirleyecek. İhale komisyonlarını Maliye Bakanlığı oluşturacak. İhale şartnamesini de Genelkurmay ile Milli Savunma, Tarım ve Maliye Bakanlıkları belirleyecek

 

Hikaye böyle bitmeyecek..! CHP, 255 milletvekilinin oyuyla kabul edilen yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Sonuç ne olur bilemem ama dördüncü alternatif olarak da PKK terör örgütü düşünülebilir mi acaba diyorum. Tabi şartnameye tek bir madde konularak, Her mayın için bir terörist..! 

 

Okutan valinin batıya gidecek hali yok..!

 

Trabzon valisi Nuri Okutan’ı artık tanımayan yok..! Nuri Bey soyadı gibi Okutan vali olarak biliniyor. Okuma yazma bilip de okuyamayanlardan tutunda hiç okur-yazar olmayana kadar herkese “oku” diyor. Aklınıza neresi gelirse gelsin vali bey fırsat buldukça okusunlar da okusunlar diyor. Sayın valiyi hükümetin bu önceliğini medyayı da değerlendirerek uyguladığı için tebrik ediyorum.

 

Kendileri, hükümetin en baba konusunu alıp kendininmiş gibi sahipleniyor ve herkese okuyun diyor. Nasıl yaparsa yapsın sayın vali “oku” diyorsa okuyacağız. Bunun başka çaresi yok. Tabi vali beyin görevi değil ama bir de şu işsizliği nasıl çözeceğimizi söylese daha rahat kitap okuyacağız amma her halde zamanı geldiğinde o konuya da el atar. Yoksa sorunlarla, sıkıntılarla, buhranlarla, hesap-kitabı tutturamamanın ezikliğiyle okuduğumuz kitabı nasıl anlarız?

 

Vali Nuri Okutan’ın Trabzon için özel de proje geliştirdiğini görmedim. Var olanlara sarılarak medyada boy gösteriyor..! Ona da diyeceğim yok. Yalnız bu kadar başarı gösterdiğine inanılıyorsa aklıma bir şey geldi. Geçenlerde Vali Nuri Okutan’ın görevden alınıp batıda bir İl’de görevlendirileceğini öğrendim. Valla hem valiye hem de tutunduğu projeye yazık olur. Sayın vali soyadı gibi Okutan valiyse Türkiye’de de 81 vilayet varsa o zaman okuma yazma oranı en düşük İl’e atanmalıdır. Buna sayın valinin itiraz edeceğini sanmam ..!

 

AK Parti’de müthiş hesaplaşma…!

 

Ahmet Metin Genç ve Muhammet Balta başkanlık konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar. Atama ile göreve gelmesine rağmen genel ve yerel seçimlerde alınan oyları başarı olarak değerlendiren Muhammet Balta, genel merkezin de onayını(..!) alarak başkanlık koltuğuna oturmak istiyor. Ahmet Metin Genç ise duruşu, yaklaşımı, partiyi sahiplenmesi ve teşkilatları kucaklamasıyla başarılı olacağına inanıyor. Peki, perdenin arkasında ne oluyor?

 

Şunu açık seçik ortaya koyalım. AK Parti’de hiç olmadığı kadar hesaplaşma kongresi olacak. Daha önce kol kola olanlar bu kongre de ayrılacak. Mustafa Cumur’un, Muhammet Balta karşısına çıkmasının altındaki en büyük neden Akçaabat’taki belediye başkan adayının belirlenmesidir. Şefik Türkmen ismine sıcak bakmayan Sayın Cumur, kendisine yapılanları içine sindiremiyor. İl başkanı Muhammet Balta da belediye başkanlığı seçimindeki avantajını kullanarak Sayın Cumur’u ikinci kez mağlup etmek istiyor.

 

Peki diğer vekiller..! Asım Aykan ve Kemalettin Göktaş sessiz duramazlar. Asım Aykan 6.sıra adaylığını gözden geçirirken Kemalettin beyin tutumu da emin olun Sayın Özak’la aynı olmayacaktır. Sayın Cumur tek başına gözükse de il başkanına karşı yalnız değil. Faruk bey son dakikaya kadar taraf olmaz/olamaz. Olmaması da lazım! Çünkü sayın bakan delegenin özgür iradesine ipotek koyarak rol oynarsa partiyi zarara uğratacağını çok iyi bilir.

 

Peki, sonuç ne olur? Üçüncü bir adayın çıkma şansı yok çıksa da şansı yok. Sayın Genç ve Sayın Balta yarışır. Muhammet Balta’nın ekibinin önemli bölümü Ahmet Metin Genç’in tarafına geçer. Bu Sayın Balta için hem avantaj hem de dezavantaj teşkil eder. Sayın Genç, geçmiş tecrübesiyle oluşturacağı yeni ekiple çok daha başarılı olur. Sözün özü şu; bugün itibari ile il başkanı adaylarının olmasa bile AK Parti kongresinin hesaplaşmaya dönüşeceğini görmezden hiç kimse gelemez.       

 

Hazarbeyoğlu’nun KTÜ görüşü… Bölüm-2

 

Kurtlar Vadisi Pusu’da Neco’nun canlandırdığı Hazarbeyoğlu karakterinin KTÜ ve rektör İbrahim Özen’le ilgili söyledikleri her kesimden ilgi gördü. Kimi ironi yaptığımızı, kimi rektöre aba altından sopa gösterdiğimizi, kimi açıkça rektörü desteklediğimizi söyledi. Okurlarımızdan tepki gelmesi önemlidir. Tepkisiz yazı susuz çiçeğe benzer. Meslekten beslenenler çiçeklerinin susuz kalmasını istemezler. Doğruyu söylemek gerekirse maalesef çiçeği ölen, saksıya su dökerek kendini avutan ve bunu kabul etmeyen çok arkadaşımız var..!

 

Her okurumuz yazıyı kendi penceresinden değerlendirerek yorum yapmış. Amacımız ne? Çok basit KTÜ önemli bir kurum mu? Kaç öğrencisi var? Kaç çalışanı? Yıllık bütçesi ne kadar?  İçinde ve dışında kaç kişiye ekmek sağlıyor? Amacı ne? Vatana, millete, bilime faydalı insan yetiştirmek. Başarabiliyor mu? Meselenin kalbi o soruda atıyor. Kimine göre evet kimine göre hayır..!

 

KTÜ diğer üniversitelerden bağımsız ders programı mı uyguluyor? KTÜ’deki öğretim üyesi olma şartları farklı mı? KTÜ mezunları veya mezun olmaya aday kişiler meslektaşlarıyla kıyaslandığında bilgi donanımından yoksun mu? Şu soruyu da soralım. Farkını gösteren ve çıtayı sürekli yükselten KTÜ’yü başarısız görenlerin başarı adına yaptığı bir öneri var mı? Kör cahile ne anlatacan..! Aptal bilmem neyin olacağına akıllı düşmanın olsun..! KTÜ’ ye can ve yön verenler her halde başarılı olmak için mücadele içindedir. Yoksa “can”ları gider. Birileri saldıray abi rolünde “laf olsun torba dolsun” anlayışında..! Bunun başka izah edilir tarafı yok..!

 

Son paragrafı Fikret Hazarbeyoğlu ve yakın adamı İbrahim arasında geçen diyaloga ayırdık..! Şunu da söyleyelim Kurtlar Vadisi Pusu uzun sürebilir ama biz ihtiyaç olmadıkça 2 bölümde bitireceğiz..! Tabi anlayabilirlerse..! Demedi deme İbrahim, bunlar bukalemun gibidirler. Ne zaman ne renge girecekleri belli olmaz. Dinci midir, kinci midir, özgürlükçü müdür, demokrat mıdır, Sokrat mıdır bilinmez..! Bakarsın telefonda, sonrasında makamda..! Onlar için yeni done bulmak zor değil! Yaşam kaynakları kendi doğrularıdır! İstenmedikçe yazacak konu dahi bulamazlar..! Demedi deme..!

 

Camia Şener’i, Şener Hacısalihoğlu’nu istiyor..!

 

Herkes Sadri Şener bırakmasın diyor ama asıl göreve devam etmesi gereken kişi Hayrettin Hacısalihoğlu’dur. Çünkü bugüne kadar artısı eksisi ne varsa hepsinin altında hem fikirsel hem de icra anlamında Hayrettin Bey vardır. Bu konu da baskı yapılacaksa Hayrettin beye yapılmalıdır.

 

Sadri Şener bölümü kolay.! Orada zaten sorun yok. Aylardır Sadri Şener’e rahatsızlıklarını ileten yöneticiler ve camianın önde gelen isimleri kongre kararı alınmasından yanaydı. Hayrettin bey menşeli yaptığı icraatlar ve alınan sonuçlar lehine olunca fırsat bulan Sadri Bey bunu kendi lehine çevirdi. Şimdi herkes “Başkan göreve devam etsin” diyor..! Eylem yapacak boyuta getirdiler işi ama görmezden gelinen bir şey var..!

 

Bugüne kadar Şener yönetiminde her konunun altında Hayrettin Bey vardı. Başarı da başarısızlıkta Hayrettin beyin payı çok fazla. Sadri Bey devam eder Hayrettin Bey göreve devam etmeme yönündeki kararını sürdürürse ne olur? Bu sorunun cevabını arayan var mı?

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.