İsmail Kansız

İsmail Kansız

MAZİDEKİ ŞEHRE RENKLİ DOKUNUŞLAR

Trabzon, tarihin içinden gelen özgün renklerinin güzelliğiyle yaşarken, şimdi kendini arayan solgun bir şehir olmadan önce nasıldı acaba?
Denizin dalga sesleri arasında martıların çığlıkları sahilde yankılanırken, ahşap bir konağın bahçesindeki portakal ağacı altında demlenen çayın keyfi neden yok şimdi?
Ya da Boztepe'den kente baktığımızda yeşillikler arasında birer sanat yapısı gibi duran evlerin duvarlarındaki o renklerin yerini alan soluk yüzlü betonarmeler sahiden bize eski mutluluğu verebiliyor mu?

img-20210326-wa0043.jpg

Bahçe ressamı diye ünlenen Fransız  Monet'i hiç duydunuz mu?
Şehrin kalabalıklarından kaçıp Paris'e 80 km uzaklıktaki evinin bahçesinde yetiştirdiği çiçekleri resmetmişti  ömrü boyunca... Belki de beton icat edilmemişti o yıllarda...
Sanatın her türlüsüne ev sahipliği yapan Trabzon'da da geçmişin şimdi yok olan güzelliklerini tablolarına yansıtmaya çalışıp eserler üreten ressamlarımız var hemen yanıbaşımızda.

img-20210326-wa0041.jpg
Bir proje geliştirilmiş.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulmuş. Destek sözü de alınmış. Ama pandemi dolaysıyla bu söz yerine getirilememiş. Oysa çok değerli bir proje idi Yıldıray Yıldırım, Zuhal Kurt Sadıklar ve Sevgi Birinci Özdemir'den oluşan sanatçıların  geliştirip uygulamaya koyduğu çalışma.
Geçmişin izleri geleceğe taşınıyor, kaybolan değerlerimiz sanatçı titizliğiyle gün yüzüne çıkarılıyordu.
Bu projenin içinde arkadaşlarıyla birlikte  yer alan ressam Zuhal Kurt Sadıklar bu hafta eserleri ve sanata dair görüşleri ile konuğumuz oldu.
Zuhal Hanım, KTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü mezunu.
Resim öğretmeni olarak mezun olmuş ama öğretmen olarak atanamamış. Fakat sanattan kopmamış. 
Kentin geçmişine dair çizimlerin yer aldığı "BİR ZAMANLAR TRABZON" projesinin bir parçası olarak  birbirinden güzel eserlere imza atmış.

img-20210326-wa0040.jpg
"Sanat; kişinin parmak izi, imzası gibi ruhunu katarak, estetik kaygılar içinde değişik tekniklerle performansını gösterme çabasıdır" şeklinde sanata bakışını özetleyen Sadıklar, 1980 Trabzon doğumlu. Trabzon Lisesi’nden sonra, KTÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü Ceyhan Murathanoğlu atölyesinden mezun oldu.
Çeşitli karma sergilere eserleriyle katılırken ilk kişisel sergisini Kültür ve Turizm Müdürlüğü Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde açtı.

img-20210327-wa0025.jpg
Sanatçı dostlarıyla kurdukları Kültür Sanat Elçileri Derneği ile 2020'de sergiler açtılar. Yine bakanlık destekli "BİR ZAMANLAR TRABZON" temalı bir proje içinde yer aldı.
Trabzon'un tarihi geçmişinden bu yana elde bulunan gravür ve fotoğraflardan geçmişin güzelliklerini yeni kuşaklara tanıtma, tespit ve kültürel miras bırakma amacıyla  bir arşiv çalışması içinde yer aldı.
Turizm açısından da merak uyandıracak olan bu proje kentimize ayrı bir prestij sağlayacaktır.
Zuhal Kurt Sadıklar, sanat anlamında çok zengin bir alt yapıya sahip Trabzon'un, köklü tarihiyle dünya sanatından örnekler taşıdığını ve ülkemizin en çok sanatçı çıkaran ili olduğunu belirtiyor.
Bu anlamda sanata ve sanatçıya katkı verilmesini arzu ettiğini ifade ederken kendisine hak vermemek mümkün değil. Çünkü hepimiz biliyoruz ki marifet iltifata tabidir. Sanat da değer görmediği yerden uzaklaşır
Trabzon'un sanatsal zenginliğinin devamı için özel ve resmi kurumlarla işyeri ve evlerimizin gerçek sanat eserleri ile donanması gerektiğini arzu ederek diyoruz ki,  dünyamızı renklendiren, anlam katan, geçmişle günümüz arasında bağlantımızı sağlayan sanatçılarımız iyi ki varlar...
Zuhal Kurt Sadıklar'a da eskinin estetik dolu Trabzon'unu resmederek, günümüzün solgun kent mimarisine örnek olabilecek tablolarını, tarihe arşiv olarak bırakmanın heyecanıyla sürdürdüğü çalışmalarında başarılar diliyoruz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.