Meclis üyelerinin dağılımı!

  Yerel seçimde ittifak yapan partilerde, meclis üyeliklerinin nasıl paylaşılacağı henüz netleşmedi. AK Parti’nin seçime girdiği ilçelerde meclis üyeliklerinden MHP’ye kontenjan verilip verilmeyeceği netleşmedi. AK Parti kurmayları, meclis listelerindeki isimlerin AK Partili olacağını söylüyor. MHP il yönetiminin de meclis üyelikleri için liste yapacağı bildirildi. İki partide ayrı ayrı liste ile seçime girecek gibi görünüyor. 

meclis-uyelerinin.jpgCHP ve İYİ Parti ittifakında ise partilerin genel merkezinden gelecek talimat doğrultusunda hareket edileceği öğrenildi. CHP eski yöneticilerinden bir isim, Trabzon’un ilçelerinde zincirleme bir paylaşım yapılma ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, ‘Belediye başkanı hangi partiden ise meclis üyeliğinin ilk sırası diğer partiden olacak. Bu sıralama atlamalı bir şekilde devam edecek, şeklinde bir duyum aldık. Genel merkez bu konuda önümüzdeki günlerde mutlaka bir yazı gönderir. Aynı yazı da İYİ Parti’ye gider’ dedi.
   Partilerin belediye meclis üyeliği için başvuran adayların ekonomik durumlarına göre belirli oranda ücret alacağı öğrenildi. 

Belediye de teşkilat da çok yıpranmış!

beledi-de-teskilat.jpgAK Parti Büyükşehir belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu’nu yakından takip eden bir isim, ‘Trabzon da Murat Zorluoğlu ile ilgili bir sıkıntı yok. Murat bey, rüştünü ispat etmiş bir isim. Vatandaş da bunu görüyor. Trabzon’daki sıkıntı belediyenin ve teşkilatın yıpranmışlığı. Trabzon’da belediye de teşkilat da çok ama çok yıpranmış’ dedi.
AK Parti büyükşehir başkan adayı Zorluoğlu ise, ilçe gezilerini sürdürüyor.  Önceki gün Tonya’ya giden Zorluoğlu, ‘Büyükşehir belediyemizin tüm imkanları diğer ilçelerde olduğu gibi Tonya’ya da eşit dağıtılacaktır’ dedi. Tonya’da vatandaşlarla sohbet eden Zorluoğlu, Trabzon’da 1 Nisan itibarıyla yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

 Aksoy’a CHP desteği!

aksoy-004.jpgİYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy’un gezilerine CHP’liler de eşlik ediyor. Büyükşehir ve Ortahisar belediyelerine yönelik eleştirilerini sıralayan Prof. Dr. Aksoy, ‘Trabzon gerçekten kaderine terk edilmiş bir il durumunda. Samsun ve Ordu’ya gidenler, o kentlerde neler yapıldığını görüyorlar. Trabzon’u yönetenler ise bir Meydan parkı ve Botanik ile övünüyorlar’ dedi. 
Projeci bir başkan olacağını tekrarlayan Prof. Dr. Aksoy, ‘Uygulamaya koyacağım projelerle hem istihdam sağlayacağım hem de Trabzon’u yaşanabilir bir kent yapacağım’ diyor. 

Of’ta ne olur?

of-ta.jpgTrabzon’un ilçelerinde seçim sonucu belli olan tek ilçe var. Sandık açılmadan seçim sonucu belli olur mu demeyin! Of’ta sandık açılsa da açılmasa da kazanan Saral veya Sarıalioğullarından biri olacak. Çünkü, bağımsız dahil her partinin adayı bu sülaleden bir isim. Of ta merak edilen olay, seçmenin oy verirken adaylara mı yoksa partisine mi oy vereceği. Partiye oy verirse AK Parti’nin adayı Sarıalioğlu banko kazanır. İsme verirse, bu sefer farklı partiden bir başka Saral veya Sarıalioğlu kazanır.

Hayrat’ta gelenek bozulur mu?

hayratta-(2).jpg hayratta-(1).jpgOf’ta olduğu gibi Hayrat ilçesinde de belediye başkanlıklarını bugüne kadar bir sülalenin adayı kazanırdı. Bu seçimde AK Parti’den 3 dönem belediye başkanlığı yapan Mehmet Nuhoğlu aday gösterilmedi. AK Parti’nin adayı Salih Öztel oldu. Nuhoğlu sülalesi Hayrat’a önemli hizmet yapmış geniş bir sülale. AK Parti’den aday gösterilmeyen Mehmet Nuhoğlu’nun bağımsız aday olarak seçime gireceği açıklandı. Mehmet Nuhoğlu’nun, başkanlığı kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Mehmet Nuhoğlu seçimi kazanırsa Hayrat’ta da Of’ta olduğu gibi gelenek bozulmayacak.

Musa Turan köylerde!

musa-turan.jpgCHP’nin Maçka Belediye Başkan adayı Musa Turan, ilçe merkezinde olduğu gibi köylerde de vatandaşlarla birebir görüşüyor ve destek istiyor. Turan’ı Maçka’da CHP, İYİ Partililerin yanı sıra eskiden ANAP ve DYP’ye oy veren kesim ile çok sayıda MHP seçmeninin de desteklediği bildirildi. Maçka’nın son yıllarda unutulduğunu öne süren Musa Turan, ‘Trabzon’un en önemli üç tarihi eseri ve mekanı Maçka’da olmasına rağmen, bu üç tarihi mekan gözden çıkarılmış. Maçka’ya her yıl Sümela, Kuştul ve Vazelon Manastırlarını ziyaret için onbinlerce insan gelirdi. Sümela onarım gerekçesiyle kapatıldı. Diğer iki mekan unutuldu. Maçka esnafı Sümela ile nefes alırdı. Sümela kapalı olduğu için nefes de alamıyor. Başkan seçilirsem Maçka da Maçkalılar da nefes alacak’ dedi.

Akbulut’un kurmay heyeti!

akbulut.jpgİYİ Parti Akçaabat Belediye Başkan adayı Osman Akbulut, ilçenin önde gelen isimlerinden oluşan bir kurmay heyet oluşturacak. Akbulut’un heyetinde, başta CHP olmak üzere her partiden isimler yer alacak. Akbulut, belediye meclis üyeliklerini de bölgelere göre dağıtacak. Akbulut’a, Akçaabat’ta AK Parti’nin küskünlerinin de destek vereceği ileri sürüldü. 

Cevat Ocak’ın eleştirisi!

cevat-ocak-(1).jpg cevat-ocak-(2).jpg

Eski gazeteci, TFF gözlemcisi Cevat Ocak, ‘Yer kulak köşesi haber köşesi oldu. Köşede kulis haberlerine, eleştirilere pek rastlamıyoruz’ dedi.
Cevat Ocak, eleştirilerinde haklı. Ancak, köşede her ne kadar belediye başkan adayları ile ilgili kısa kısa haberlere yer versek te, zaman zaman nokta atışı da yapıyoruz. Ve hemen her gün bu köşede Cevat’ın da hoşuna gidecek haber ve yorumlar da yer alıyor.
Cevat kardeşimiz ve köşemizin müdavimleri bizi izlemeye devam etsin…
Bu arada Trabzon’un emekli duayen siyasetçilerinden, ANAP’ın efsane il başkanı Azer Benli, ‘Kuzey Ekspres’i okumadığım gün, kendimi boşlukta hissediyorum. Kuzey Ekspres bende alışkanlık yarattı’ diyor. 
Yazdıklarımızı, Benli’ye de sorup teyit ettirebilirsiniz.

***********

  Türkiye insan aklına kapalı bir ülke. İnsanların çoğu bir vebaya yakalanacakmış gibi düşünmekten korkuyor. Bu yüzden şeklen modern olarak görünen bu toplumda kollektif bir bilinç oluşmuyor. Türk insanı hayatın en basit kurallarını umursamadan kör bir hayat sürüyor. Herkes için makul olan şeylerde ısrar etmek sanki onları yoruyor. Türkiye'de politikacılar ise insanların zaaflarına tutunmuş. Varlığını türlü yalanlarla hayatı ve insanı boğarak devam ettiriyor. Olması gereken şeylerin olmasına müsaade edilmiyor. Olmaması gereken her şey ise hemen oluyor. Bu haliyle Türkiye tam bir cehennem. (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar