H. Kamil ATAMAN

H. Kamil ATAMAN

MECLİSE HÜCUM

Meclis deyince aklımıza ilk gelen yer dışındaki meclislerden bahsedeceğim. Mesela saz ve söz meclisi gibi… Yıllar önce bir grup arkadaşla birlikte ailece katılmış olduğumuz mütevazı bir Güneydoğu gezisindeki sıra gecesi eğlencesini hiç unutamam. Yerel türkücülerin usta saz ekibi eşliğinde söylediği o türküler ile coşup oynadığımız, elde mendil halay çektiğimiz meclis bir başkaydı doğrusu.

 

Bir de anladığımız anlamdaki meclis deyince Fatsa’nın efsanevi belediye başkanı rahmetli Terzi Fikri’nin (Sönmez) kurduğu meclis modeli vardı. Birçok bilimsel araştırmaya da konu olmuş olan bu modelde; Fatsa’nın belirli bölgelerindeki komitelerden gelen temsilciler ile oluşturulan mecliste ilçenin temel sorunları ele alınır ve çözümler üretilirdi. Örneğin kumar ve içki ile mücadele; kadına şiddetin önlenmesi, çevre temizliği vs konularda bu mecliste üretilen çözümler uygulanır ve halkın kendi sorunlarına kendisinin herhangi bir aracı kullanmadan çözüm üretmesi sağlanırdı. Terzi Fikri’nin başkanlığındaki Fatsa Meclisi bütün siyasi görüşlerin de desteğini almış orijinal bir çözümdü…

 

Önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkanlıklarının yanı sıra belediye meclis üyelikleri için de oy verilecektir. Her bir ilçe için belirli sayıda olan bu üyeliklerden belirli bir oran dâhilinde (yedide bir) ilk sırada yer alanlardan itibaren olan isimler de büyükşehir belediye meclisini oluşturacaklardır.   

 

Belediye meclisinin stratejik plan ile yatırım ve çalışma programlarını görüşmek; bütçe ve kesin hesabı kabul etmek, imar planlarını görüşmek ve onaylamak, belediye yatırımlarının (şirket vs) yap-işlet modeli ile yapılmasına, belediyeye ait şirketlerin özelleştirilmesine karar vermek gibi ve daha birçok konuda yetkisi yasa ile tanımlanmış durumdadır. Açıkçası doğrudan halkın yaşam kalitesi ile ilgili konularda alınacak olan ve büyük bir sorumluluk isteyen bir yapıdır söz konusu olan.

 

Bu bağlamda belediye meclis üyeliğine talip olmak, bütün bu sorumlulukları da üstlenmeye talip olmak anlamına gelmektedir. Günümüzde belediyeciliğin tanımında büyük ölçüde mühendislik hizmetleri yer almaktadır. Yapılaşmadan enerji kullanımına, çevre sorunlarından ulaşıma kadar hemen her uygulamada ileri mühendislik çözümlerine gereksinim vardır. Hal böyle olunca bu işlere de yatkın olmak gerekmektedir.

 

Ama maalesef ortada gezinen haberlere bakılırsa, belediye meclis üyeliklerini istisnasız bütün partilerde yine gelen ağam-giden paşam anlayışı ile dolduracağız gibi görünüyor. Bu aday heveslilerine; talip oldukları kente dair beş farklı sorun ve bu sorunların çözümü hakkındaki fikirlerini sorsanız, verebilecekleri yanıt bellidir. Herkesin beklentisi oraya “kapağı atmak” tan ibarettir, gerisi boş.

 

Anlaşılan gelecek dönemlerde de yenilenmiş bir saz ve söz meclisi bizi bekliyor olacak. Ne diyelim, halaya devam…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.