Medikal Güven satıldı mı?!

  medikal-guven.jpg Trabzon ve bölgenin en büyük özel sağlık kuruluşu olan Medikal Park’ın Yıldızlı’daki binasının satıldığını duyduk. Yıldızlı’daki hastane binası Trabzon’un tanınmış müteahhit ve işadamlarından Hasan Güven’in. Güven, hastaneyi Medikal Park grubuna kiraya vermişti. Dün Hasan Güven’i aradık. Sosyal medyada hastane binasının Trabzonlu iki işadamı tarafından satın alındığına dair haberler yer aldığını, hastaneyi satıp satmadığını sorduk. Güven, ‘Hastane binasını satılığa çıkardığım doğru. Görüşmeler yaptığım da doğru. Bunun dışında yazılanlar doğru değil. Yani henüz satış gerçekleşmedi’ dedi.
 Genç’in makamı arı kovanı gibi!

Dün Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e hayırlı olsun, ziyaretinde bulunduk. Ahmet Metin Genç’in bugünlerde nefes alacak vakti yok gibi. Ortahisar belediyesinin koridorları ziyaretçilerle dolu. Ziyaretçileri önce Özel kalem müdürü Hasan Selim karşılıyor. Çayını ikram ediyor. Başkan’ın odası boşaldığında bir sonrakileri makama alıyor. Hasan Selim’in işi de gerçekten zor…
Başkan Genç’in makamına, bizden önce iki kalabalık grup girdi. İlk grup Trabzonspor Profesyonel Futbolcular Derneği Yöneticileri idi. Serdar Bali, İlyas Akçay, Mehmet Köroğlu, Hamdi Aslan, Cemil Canalioğlu, Tabutçu Osman, Bekir Barçın ve diğer eski topçular.
Ardından Maçka ekibi geldi. Belediye Başkanı Koray Koçhan’ın başkanlığındaki Maçka ekibi oldukça kalabalıktı. İlçe yöneticileri, partililer, kadınlı erkekli 30-40 kişi…
gencin-003.jpgÖzel kalem müdürü Hasan Selim’e uğrayanlar da az değil. Abdullah Uraloğlu, Erdoğdu eski muhtarı Ergun Memiş ve üç beş isim daha…
Başkan Genç’in makamı eskisi gibi yine sade… Başkan misafir ağırlamaktan yorgun düşmüş gibi. Bu arada Ortahisar basın bürosu da iyi çalışıyor. Ziyaretçilerle Başkanın fotoğrafını çekiyor. 
Başkan Genç’e, ‘Başkan hayırlı olsun ziyaretine gelmezsek, ayıp olurdu. Hayırlı olsun, diyelim ve ayrılalım’ dedik.
‘İki dakika sohbet edelim. Gidersiniz ne aceleniz var’ cevabını aldık.
Başkan, tecrübeli bir belediyeci olmuş. 5 yıldır görevde. Önümüzdeki süreçte bir beş yılı daha var. 
‘Üç-dört aya kalmaz yeni binamıza taşınırız. Ortahisar’da yapacağımız çok iş var. Yarım kalan projelerin tamamlanması ve yenilerini hayata geçirmek’ dedi.
Başkana Avrupa’nın hemen hemen her kentinde şehir girişlerinde ücretsiz otoparklar bulunduğunu örneklerle anlattık ve ardından, ‘Bu otopark işine asılın. Özellikle de Tünel Akvaryum için büyük bir otopark gerekli’ dedik. Başkan, ‘Büyükşehirle birlikte bu sorunu aşmaya çalışacağız’ dedi. 
Başkanı daha fazla yormadık ve ayrıldık, Ahmet Metin Genç’e başarılar diliyoruz.

 Haçkalı’da doktor yok!

hackali-001.jpgMHK üyesi Hamza Mısır, Trabzon’un en temiz hastanelerinden birinin Akçaabat Haçkalı Hastanesi olduğunu, hastanede birkaç branşta doktor olmadığını söylemişti. Akçaabat temsilcimiz Köksal Ustaoğlu aradı ve ‘Haçkalı Baba Hastanesine giden hastaların birçoğu Trabzon merkezdeki hastanelere gönderiliyor. Haçkalı da beyin, kardiyoloji başta olmak üzere birçok branşta doktor yok’ dedi. 
Devlet ve Üniversitesi hastanesindeki birçok doktorun, ekonomik nedenlerle özel hastanelere geçmesi nedeniyle resmi hastanelerde doktor sıkıntısı çekiliyor. Devlet ve Üniversite hastanesi, özel sağlık kuruluşları gibi yönetilse doktorların bir çoğu özel sağlık kuruluşlarını tercih etmez. Bu arada, Trabzon Sağlık  Müdürlüğü’nde masa başında görev yapan onca doktor ve hemşirenin bulunduğu öğrenildi.

Dilekoğlu babadan torpilliymiş!

dilekoglu.jpgAKP Trabzon il başkanı Haydar Revi’nin, Ankara Kızılcahamam’da yapılan genişletilmiş il ve belediye başkanları toplantısına katılmadığını yerine Hasan Dilekoğlu’nun gittiğini yazdık ve ardından da Hasan Dilekoğlu ilk kongrede il başkanıdır, demiştik.
AKP Araklı ilçe teşkilatına yakın bir isim, Dilekoğlu’nun önce il başkanı ardından da muhtemelen ilk sıralarda milletvekili adayı olma ihtimalinin yüksek olduğunu ileri sürdü. Araklı’dan arayan partili, Hasan Dilekoğlu’nun babasının ilçede tanınan ve sevilen din adamı olduğunu, imamlık ve kuran kursu hocalığını yaptığını belirterek, ‘Hasan beyin temelleri sağlam baba hoca, kendisi imam- hatip çıkışlı. Zaten şu anda AK Parti Trabzon teşkilatının en güçlü ismidir’ dedi.
Hasan Dilekoğlu’nun, partideki yükselişi ve etkinliği çalışkanlığı ve duruşu ile ilgilidir. İşin içine babayı, İmam-Hatip’i katmak doğru değildir. Bu tür söylentilerin amacı, bize göre Dilekoğlu’nu yıpratmaya yöneliktir. 

**************

  Modern bir toplumda toplumsal sınıflar üst sınıflar, orta sınıflar, alt sınıflar ve miktarı az da olsa dibin dibindeki sefiller ya da Oğuz Atay’ın deyimiyle tutunamayanlar bulunur. Sağlıklı bir toplumsal yapıda model soğan profili türündendir. Orta sınıf en gelişmiş olanıdır. Dengesiz toplumsal yapılar ise kum saatine benzer. Tepedekiler ve en diptekiler diye toplum ikiye ayrılmıştır. Orta sınıf ortadan kalkmıştır. Komünistlerin devrim işine yarayacak bir toplumsal yapıdır. İki sınıf arasındaki geçişkenlik kum taneleri gibi tek tek ve aşağıya doğrudur. Bir de piramit modeli vardır. Halkın çoğu piramidin tabanındadır. En trajik model budur. Ama bütün bunların dışında on beş yıllık AKP iktidarının siyasal popülizmle oluşturduğu yeni bir sınıf türedi. Onların adı da ‘’sınıf-altı’’ sınıf. Yani ne üst sınıftalar, ne orta sınıftalar ne de altsınıftalar. Sarayın sosyal yardımlarla besleyip oluşturduğu yeni bir asalak sınıf. Üretmiyor, bir üretim arayışları da yok. Bunlar sarayın kaliteli dilencileri durumunda. Sosyoloji disiplini açısından bunların herhangi bir bilimsel tanımları yok. 
(Metin Kondel)

***********

Sanatçı Dilber Ay'a çok üzüldüm.
Ülkesini seven, mazlumun yanında yer alan, namusu için hapis yatan cesur yiğit ve sözde kadın hakları savunucusu kadın dernekleri kendisini yok saysa da kadın hakları savunucusu yiğit örnek bir kadındı.
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
(Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar