Mega mega projeler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, yatırım adası ve şehir hastanesine karşı kentte bir sessizlik olduğunu, yapılan kanun değişikliğinin yeterince anlaşılmadığını söyledi. Yıldırımhan, ‘Her meselede fetva kesenlerin bu iki dev yatırım karşısında suskun durmalarını anlamak ve anlamlandırmak çok zor’ dedi.

Arsin Organize Sanayi Bölgesi sahilinde denizden doldurulacak alan ve Akyazı’daki dolgu alanı için TBMM’de yasa çıkartıldı. Dolgu alanı özet olarak imara açıldı.

mega-mega-(2).jpg

Olayın doğru veya yanlışlığını bir kenara bıraktık. Yasa, Trabzon için çıkarılmış. Yarın bir başka il içinde çıkarılabilir. Dolgu alanları özetle imara açılıyor.

Akyazı’da spor kompleksi, turizm alanı, liman vs. için doldurulan alanın yarısına hastane, otel vs. yapılmasının önü açıldı. Arsin’de de denizden doldurularak kazanılacak alan yatırım adası olacak.

Trabzon’da yaşayanların bugünden yarına hastaneye ihtiyacı yok. Yeni bir hastane yapılması kesinlikle bir mega proje değildir. Zaten vatandaş da bunun bilinci içerisindedir. Büyük hastane veya şehir hastanesi demek Ortahisar ilçesindeki diğer hastanelerin devre dışı kalması demektir. Yeter sayıda hastanesi olan Trabzon’a yeni bir hastanenin yapılması israftır. Ayrıca siyaseten de olsa böyle bir hastane yapılacaksa, bunun yeri Akyazı dolgu alanı değildir.

***

Yatırım adasına gelince! Arsin Organize Sanayi Bölgesi önünde denizin derinliği ne kadar bilmiyoruz. Akyazı bölgesi bir koydu. Ortalama derinliği 7-8 metre idi. Arsin’de doldurulacak alanın ortalama derinliği ne kadar? Belli değil. Orada kaç bin metrekare alan doldurulacak. Doldurulduktan sonra o alan kime, kimlere verilecek? Yatırım adası olarak adlandırılan Arsin’deki bu dolgu alanında ne tür bir yatırım yapılacak ki 3 bin, 5 bin kişi çalışacak.

Sürmene’de tersane yapıldı. Tersane ve yan kuruluşlarda beş bin kişi istihdam edileceği söylendi. Bugün tersane alanında önemli bir kesimi bekçi olmak üzere ancak 50 kişi istihdam edildi.

Şehir hastanesi ve yatırım adası için methiyeler düzenler de, inanarak değil siyaseten teşekkür ediyorlar. Trabzon’un gerçekçi yerel dinamikleri, mega projeler olarak sunulan bu projelere haklı olarak temkinli yaklaşıyorlar. Hatta Trabzon’da yaşayanların önemli bir kesimi özellikle şehir hastanesine karşı!

Trabzonluların önemli bir kesimi görünen o ki, Mazhar Yıldırımhan ve diğer siyasiler gibi düşünmüyor.

Aydoğdu’dan Akşener’e destek!

Demokrat Parti’den AKP’ye geçen ve bu partiden Ortahisar belediye meclis üyesi seçilen ve daha sonra başkan yardımcısı olan ve ardından partiden ve başkan yardımcılığından istifa eden Süleyman Aydoğdu’nun Meral Akşener’in kuracağı partide yer alacağı öğrenildi.

aydogğadu-(1).jpgaydogğadu-(2).jpg

Ekspres’e konuşan Aydoğdu, ‘Bugünkü ortamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yarışacak tek isim Meral Akşener’dir. Arkadaşlarımızla birlikte Meral Akşener’in yanında yer alacağız’ dedi.

AKP’nin Büyükşehir adayları!

Trabzon Büyükşehir belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun yerel seçimde yeniden aday gösterilemeyeceği söyleniyor. Gümrükçüoğlu’nun koltuğuna en yakın isimlerin başında Büyükşehir belediyesi genel sekreteri Davut Çakır ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müsteşar yardımcısı Mazhar Yıldırımhan’ın geldiği bildirildi.

akpnin-büyükşehir-(2).jpgakpnin-büyükşehir-(1).jpg

AKP Trabzon teşkilatının önde gelen isimlerinden biri, ‘Çakır ve Yıldırımhan arasında tercih yapılacaksa, bu isim Yıldırımhan olur’ dedi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in hedefinin ise vekillik olduğu söyleniyor.

Ergin Aydın  Ankara’ya ısındı!

Kızılay’a bağlı EMEK inşaat yönetim kurulu başkan yardımcısı Ergin Aydın, Ankara’ya ısındı. AKP’den 6. sıra milletvekili adayı olan Ergin Aydın’ın yerel seçimde Büyükşehir belediye başkan adayı mı yoksa milletvekili adayı mı olacağı merak ediliyor. Ergin Aydın’ın yakın dostlarından Nihat Yılmaz, ‘Ergin bey her makama layıktır’ dedi.

Aydın’ın bir başka yakın dostu Tayfun Sezeroğlu ise, ‘Ergin bey Ankara’ya alıştı. Ankara’daki işleyişi öğrendi ve Trabzon’umuzu da iyi temsil ediyor’ dedi.

aydin.jpg

Vardalların iftarı!

Trabzon’da modanın merkezi olarak kabul edilen Uzunsokak’taki Vardallar Mağazasının patronu Yiğithan Vardaloğlu ve genel koordinatör Efsun Al, mağaza çalışanlarıyla iftar yemeğinde buluştu. Vardallar Mağazası müdürü Erkan Şener, ‘Vardallar Mağazası, Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesinin moda merkezidir. Bugün Artvin’den Giresun’a Orduya, Gümüşhane’ye Erzincan’a kadar bölgenin her yanından müşterilerimiz var. Ekip olarak hizmet vermeye çalışıyoruz. Patronlarımızla birlikte bir arada olduk’ dedi.

Ekspres’in misafirleri!

Trabzonspor’un son kongresinin Divan Başkanı Şükre Kuleyin, TS eski yöneticisi Mahmut Aksu, TS’nin mevcut yönetim kurulu üyesi Özer Bayraktar, Trabzonspor camiasının Ankara’daki en güçlü isimlerinden biri olan Kamil Günaydın, dün Kuzey Ekspres’i ziyaret ettiler.

img_2768-copy.jpg

Kuzey Ekspres’in, son dönemlerde büyük bir atılım yaptığını söyleyen Şükrü Kuleyin, ‘Trabzonspor’da olup bitenleri ne yalan söyleyeyim, Kuzey Ekspres’ten öğreniyoruz’ dedi. 

Mahmut Aksu ve Kamil Günaydın da, Kuzey Ekspres’i büyük bir beğeni ile takip ettiklerini söyledi.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar