Mehmet Ali beye tam sayfa teşekkür!

Trabzon’daki iki yerel gazete birkaç gün önce yayın hayatına son verdi. Gazetelerin biri Karadeniz Gazetesi patronu Mehmet Ali Yılmaz’ın diğeri Gökhan Saral’ındı. Mehmet Ali Yılmaz, kapattığı gazetesini Erol Üzen’den, Gökhan Saral da Nurettin Aydın’dan satın almıştı. Nurettin Aydın ise merhum Salih Çamoğlu’ndan… Salih Çamoğlu da Ali Öztürk’ün ikinci gazetesini satın almıştı. Osman Diyadin’in kurduğu Sonnokta gazetesini daha sonra Selahattin Bahadır satın almıştı. Günebakış Gazetesi’nin ise geçenlerde yarı hissesi satılmış ve hissedarın adı jeneriğe yazılmıştı.

mehmet-ali.jpg

Aslında Trabzon’daki yerel gazetelerin üçünün kapatılması gündemde idi. Üçüncü gazete de Kuzey Ekspres Gazetesi’ydi. Bu gazeteler arasında en zayıf halka olarak Kuzey Ekspres görünüyordu. Üstelik bir ara resmi ilanı da kesilmişti. Ekonomik olarak köşeye sıkıştırılmıştı.

Trabzon’un en eski gazetecilerinden biri olan Kuzey Ekspres Gazetesinin sahibi Hasan Kurt’a daha önceleri de gazetesini satması için teklif gelmişti. Kurt, belirli bir bedel karşılığında da olsa gazetesini kapatmayı kabul etmedi. Kurt, aslında kapanacak iki gazete için de ödeme yapmayı düşünmüyordu... Ki, bunu daha önce de açıklamıştı. Sonradan bu kararından vazgeçti.

Hasan Kurt’un gazeteyi kapatmamasının birinci nedeni; gazetenin yaşamasını isteyen okurların desteğiydi.

İki gazeteye 900 bin TL değer konuldu. Mehmet Ali Yılmaz, 4 gazeteden alacağı 100 bin TL’yi almayacağını açıkladı.

G.Bakış Gazetesi yarı hissedarı dün gazetesinde, Mehmet Ali Yılmaz’a, 4 gazeteden almadığı 100 bin liranın hatırına tam sayfa bir teşekkür ilanı yayınladı. İlana da 3 gazete sahibinin imzasını koydu.

Teşekkür ilanına ‘Mehmet Ekici ve gerçekler’ başlıklı yazımız nedeniyle Kuzey Ekspres’i ve sahibi Hasan Kurt’un adını yazmadı.

Yazıp yazmaması çok da önemli değil.

O tam sayfa ilanda imzası olanların hiçbiri Mehmet Ali Yılmaz’ı tanımazken, Kuzey Ekspres Gazetesi’nin sahibi Hasan Kurt tanırdı. Bir de bu şahıs, haber ve yazılarında aklı sıra Hasan Kurt’u maddi ve manevi olarak itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Hasan Kurt’un kim olduğunu kendisi ve kamuoyu çok iyi biliyor.
Mehmet Ali Yılmaz ve Gökhan Saral’a, gazetelerini kapattıkları için değil Trabzon’a yaptıkları katkılardan ötürü teşekkür ediyoruz.

Onganların Atina gezisi!

Trabzonspor eski yöneticilerinden eczacı Mehmet Ongan ile eşi Zerrin Hanım, birkaç günlüğüne Yunanistan’a gittiler. Yunanistan’a yılda birkaç kez giden Trabzonlular arasında ilk sırayı Muammer Saka, Özcan İlarslan, Mahmut Aksu, Ali Kırali gibi isimler alır. Hamburg’da yaşayan Batı Trakya Türklerinden, Trabzon hastası Aris Ahmet’in rehberliğinde bu ülkeye giden Trabzonluların tercihi Yunan adaları.

ongan.jpg

Yunanistan başkenti Atina başta olmak üzere ülkenin hem her yanının turist kaynadığı söyleyen Mehmet Ongan, ‘Türkiye’nin de tarihi ve doğal güzellikleri bakımından Yunanistan’dan geri kalır yanı yok, hatta daha da iyiyiz. Bizim ülke tesis yönünden çok çok iyi. Ancak uygulanan politikalar nedeniyle turizmde Yunanistan’dan çok gerideyiz’ dedi.

Tekelioğlu’nun önerisi!

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Trabzon şubesi başkanı Hayri Tekelioğlu, Bal Liginde toplam grup sayısının 12, 3.Lige çıkacak kulüp sayısının da 9 olduğunu belirterek; ‘Statüye göre birinci tamamlayan(yani şampiyon olan) üç takım devre dışı kalıyor. Yazık çok yazık. Mardin47, Arsinspor, Bucak Bld ve Modafen takımlarını 3.lige alın, kulüplerimizin arasında husumet yaratmayın, emeklere yazık olur. 3 takım 3. lige fazla gelmez. TFF yönetim kurulunun yapması gereken de, doğru olanı da budur’ dedi.

tekelioğlu.jpg

Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı İbrahim Usta, Hayri Tekelioğlu’nun bu önerisini herhalde TFF’de gündeme getirir ve olumlu sonuç alır.

*****************

Büyükşehir Belediyesi tarafından Beşirli sahilde doldurulan alanda (Gülcemal) balıkçı barınağı ve DAM yapılacakmış! DAM sahibi olmak isteyenlerin içerisinde gerçek balıkçıların yanı sıra, Trabzon’un KALANTOR tayfası da bulunuyor! Kayıtsız şartsız halka açık olması gereken, bir sahil kenarı daha birilerine bir bahaneyle tahsis edilecek ve halka kapatılacak!

Gerçek balıkçılar, şehrin en elit bölgesindeki bu damları asla ellerinde tutamaz, yüksek bedellere Balıkçılıkla alakası olmayan zengin ve güç sahibi kişilere satarlar. Diğer damlarda olduğu gibi!

Netice;  Yol yakınken dönün bu yanlıştan. Balıkçı barınakları illa DAM’lı olmak zorunda değildir. Gidin Akdeniz, Ege kıyılarına bakın! Amatör balıkçılıkla ilgili olan herkesin teknesini bağlayabileceği balıkçı barınağına evet, belli bir zümreye ayrıcalık tanıyan DAM sistemine hayır! Akıllı olun akıllı!

(Fatih Akıntürk)

***

Bir milletin Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığından hangi heves veya kaygıyla vazgeçip de bir partinin Başkan'ı olur? Anlamıyorsunuz değil mi? AKP bitmiştir, muhalefetin perişanlığına rağmen! Ama unutmayın bu millet bütün operasyonlara rağmen kendi iktidarını ve muhalefetini oluşturacaktır. Ne demişti o yüce Adam? Bu milletin makus talihini milletin iradesi yenecektir. Hem de Havza'da demişti. (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar