Mehmet Ali Yılmaz ne zaman üye oldu?

 

CHP İl Başkanı Necip Yıldız, AKP Belediye Başkan adayı Gümrükçüoğlu’nun Trabzonspor kaşkolu takmasını eleştirirken, ‘Orhan Gümrükçüoğlu önce Trabzonspor’a üye olsun, sonra kaşkol taksın’ şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’ta, Yıldız’a cevap verirken Trabzonspor Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ı örnek göstererek; ‘Sayın Onursal Başkanımız, Kulüp başkanı olduktan sonra Trabzonspor’a üye olmuştur’ demişti.

Siyasilere cevap vermek veya ‘bir bilenciliğe’ soyunmak haddimize değil!

Epey bir zamandır, birileri düzeltme yapar diye bekledim.

Hiç kimseden ses seda çıkmadı.

Trabzonspor Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Trabzonspor’a başkan olmadan önce Kulübe üye olduğunu biliyordum.

Trabzon matbuatında Mehmet Ali Yılmaz ile ilk röportaj yapan gazetecilerden biriyim.

O röportajımız 1982 yılında Tercüman Gazetesi’nde geniş yer bulmuştu.

Mehmet Ali Yılmaz, benim bildiğim ve hatırladığım kadarıyla başkan seçilmeden önce,  kulübe üye olmuştu. Yanılmıyorsam 1981 yılında.

Dün bu konuyu Ali Özbak’a sordum.

Ali Hoca, güldü ve ‘Necip Yıldız beyin açıklamasına Faruk bey neden cevap verdi. Anlamış değilim. Mehmet Ali Yılmaz’ın üyeliğine gelince; Sayın başkan kulüp başkanlığına seçilmeden bir yıl kadar önce Trabzonspor’a üye olmuştur. Ahmet Celal Ataman’ın veya Mustafa Günaydın’ın başkanlığı döneminde! Yani, Sayın Yılmaz başkan olduktan sonra üye olmamıştır’ dedi.

Bu satırları sayın Bakanı yalanlamak için değil, bilgi tazelemek için yazdığımızı belirtelim.

 

Prof. Dr.Tevfik Özlü’nün açıklaması!

 KTÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü,  ‘Kimin kulağı duymuyor?’ başlıklı yazımıza açıklama gönderdi.

Yazımızda kişi adı vererek birilerini suçlamadık, hiçbir yetkiliyi de zan altında bırakmadık.

 Bu tür iddiaları önceleri gözlükçülerin gündeme taşıdığını, şimdilerde de işitme cihazı satıcılarının şikayet ettiklerini gündeme getirdik. Hastane başhekimlerinin bu tür şikayetlerin önüne geçeceklerini söyledik.

Bu iddiayı gündeme getirirken ikisi değişik hastanelerden olmam üzere üç farklı kaynaktan görüş aldığımızı belirtelim.

Tevfik Hoca’ya duyarlılığından ötürü teşekkür ediyoruz.

Tevfik Hoca’nın açıklaması şöyle;

‘öncelikle ifade etmek isterim ki, kamu kurumlarının gerçek sahibi halktır. Medya da halkın gözü kulağıdır. Bu nedenle bir Kamu Kurumu yöneticisi olarak Medya'nın söylediklerine sağır kalmam mümkün değildir. Hastanemizle ilgili duyarlılığınız ve hastalarımızın yaşadıkları sorunlardan bizi haberdar ettiğiniz için size teşekkür ediyorum. Farabi Hastanesi KBB Anabilim Dalıyla ilgili olarak dile getirdiğiniz iddiaları da hemen araştırdım. İlgili Anabilim Dalı, bana "bu iddiaların doğru olmadığını, tam aksine değişik ticari firmaların kendilerine hasta yönlendirme konusunda baskı yaptıklarını ve bu taleplerine uygun davranılmadığı için de gerçek dışı söylentilerle kendilerinin yıpratılmaya çalışıldığını" ifade etti. İşitme cihazı kullanması gerektiğine dair rapor verilen hastaların, bu cihazı nereden alacağız?" şeklinde kendilerinden bu konuda yardım talep ettiklerini belirten ilgili birim elemanlarımız, hastalan belirli bir kişi ya da firmaya yönlendirmemek için, firmaların üniteye bırakmaya çalıştıkları isim ve adres belirten kartvizitleri kabul etmeyip, söz konusu cihazın satın alınabileceği tüm firmaların isim ve adreslerinin alfabetik sıraya göre yer aldığı bir listeyi isteyen hastalara verdiklerini ifade ettiler. Ben de 'kendilerini bu konuda yakın takibe aldığımı ve simüle hastalarla iddiaların peşinde olacağımı" söyledim.

Ancak sizden de bir isteğim var. Soyut ve kanıta dayanmayan söylentileri sütunlarınıza taşımakla yetinmek yerine; ifade ettiğiniz yönlendirmeyi kim, kime, ne zaman, nerede,  nasıl yapmış?' bunları bize, belgeleriyle iletmenizi bekliyorum, öne sürülen iddiaların somut belgelerine ulaşmak, sizin gibi deneyimli bir gazeteci için zor elmasa gerek diye düşünüyorum. Bu şekilde değerli katkılarınızla Hastanemizi daha da geliştirebiliriz. Tekrar teşekkürler...’

 

‘Masrafları kendileri ödeyecek’

 Trabzon Tabipler Odası Başkanı Dr. Aydın Aydın aradı.

‘Yazılarınızı büyük bir zevkle okuyoruz’ dedi ve ardından ‘İki konu için aradım. Birincisi Aile Hekimliği, diğeri Kalp Damar Hastanesi ile ilgili’.

-‘Aile hekimliği uygulaması batı da var. Yıllar önce İngiltere de hastaneye gittim. Beni mahalle hekimine gönderdiler. Bir apartmanın birinci katında iki oda. Birinde sekreter, diğerinde doktor vardı. Derdimizi anlattık, iki ilaç verdi. Pakistanlıların işlettiği eczanede tane işi ilaç aldığımı hatırlıyorum. Türkiye’deki uygulama nasıl olacak. Bilgim yok. Bildiğim pratisyen doktorların 6- 7 lira maaş alacakları’.

Ben de bu konuda bilgi vermek için aradım.

-‘Sizi dinliyorum, sayın Aydın’.

‘Aile hekimleri, 6 bin lira civarında maaş alacaklar. Ancak, tüm masrafları doktorlara ait olacak. Sağlık Ocağı’nda hizmet veriyorlarsa, kira ödeyecekler, SSK primi ve hizmetli gideri, kırtasiye, elektrik, su masrafları bu hekim arkadaşlarımıza ait olacak’

-‘Devletin Sağlık Ocağı’nın bir veya iki odasında hizmet verecek doktor, kira mı ödeyecek?’

‘Aile hekimliğinin alt yapısı hukuki olarak oluşturulmadı. Aile hekimleri, ofislerinin giderini kendileri karşılayacak. Sağlık Ocağında da hizmet verseler, kira ve giderleri karşılayacaklar. Yarın, Sağlık Ocağının dışında başka bir yerde de hizmet verebilirler. Kayıtlı kişi başına 1.2 TL para alacak. 3 bin- 3 bin beş yüz kadar insana bakacaklar. Muayeneye kaç kişi gidersi gitsin, nüfusa göre kayıta göre para alacaklar.

Ücret konusunda herkesi konumuna göre kıyaslamalıyız. Tıp Fakülteleri’ndeki arkadaşların konumu farklı, aile hekimlerinin farklı! Aile hekimliğine atanan doktorlarda puanlama sistemi var. Merkez’de görev yapan arkadaşlar 15- 20 yıldır çalışan arkadaşlardır. Köylerde, yeni mezunlar görev yapabilir’

 

Hastanelerin içi boşaltılmasın

 Dr. Aydın Aydın, Erdoğdu’da açılan Kalp, Damar ve Kardioloji Hastanesi’nin hekim kadrosunu tamamlamak için, genel hastanelerinin içinin boşaltılmaması gerektiğini söyledi.

Aydın şöyle dedi; ‘ Fatih ve Numune Hastanesi’ndeki kardiyoloji, kalp, damar uzmanlarının bu yeni hastaneye gitmeleri söz konusu imiş. Bu doğru bir iş değil. Erdoğdu’daki hastanenin güçlendirilmesi için genel hastanelerin boşaltılması yanlıştır. Bu uygulama sıkıntı yaratır.

Genel hastanelerde her branştan doktor olması gerekir’

Trabzon Tabipler Odası Başkanı Dr. Aydın Aydın’ın açıklaması bu şekilde.

 

 

İnşallah elimizde patlamaz!

 Trabzonspor’un yeni transferi Alanzinho ile ilgili kafalarda bir dizi soru işareti var!

Dün çekincelerimizi yazdık.

Norveç ligi için Avrupa’nın ikinci kümesi diye yazmıştım.

Avrupa liglerini takip eden bir gazeteci dostumuz, ‘Norveç ligi Avrupa’nın ikinci değil üçüncü ligidir’ dedi.

Bu konuda yeterli bilgiye sahip değiliz. O nedenle yorum yapamayacağız.

Ancak, Norveçli kaliteli futbolcuların hemen hepsi Avrupa takımlarında oynadığını hatırlatalım.

Alanzinho’nun transferinde görünen o ki, tek sorumlu Ersun Yanal!

Yanal ısrar etmeseydi, bu oyuncu alınmayacaktı.

Trabzon’da bu oyuncuyu çıplak gözle izleyen yok.

Almanya’da bazı Trabzonsporlular izlemişler. Olumlu görüş bildirmişler.

İnşallah, elimizde patlamaz!

Bu arada Özkan Sümer’in, yurt dışında futbolcu aramakla meşgul olduğunu öğrendik.

Sümer, öyle sanıyoruz ki gelecek sezon için futbolcu arıyor.

Özkan Hoca’nın, Avrupa’da, Afrika’da, Güney Amerika’da tanıdığı çoktur.

Birileri, mutlaka birkaç futbolcu tavsiye eder.

Trabzonspor bir meçhule doğru gidiyor!

Gittiği yön karanlık mı aydınlık mı? Bilemiyoruz.

Temennimiz ve dileğimiz aydınlığa çıkmasıdır!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.