Mehmet Ali Yılmaz neden karşı çıkıyor?

   Koronavirüs dünyayı kasıp kavuruyor. Ölümcül virüs salgınına karşı dünyanın dört bir yanında büyük bir savaş veriliyor. Virüsten korunmak için önerilerin ardı arkası kesilmiyor, evde kal kampanyası ile vatandaşın sokağa çıkmaması isteniyor.
Devlet daireleri, bankalar vs. dönüşümlü çalışılıyor. Özel sektör işyerlerinin bir kısmı kapalı bir kısmında da personelin bir bölümüne izin verildi.
   Koronavirüs yerel gazeteleri de etkiledi. Gazeteler, çalışanlarının işine son vermedi. Nöbetleşe ve evde çalışma sistemine geçti. Diğer yandan gazete satışları azaldı.
  Bu gelişmeler üzerine Kuzey Ekspres Gazetesi sahibi ve yazarı olarak, Trabzon’daki yerel gazete sahiplerini aradım ve üç aylık geçiş sürecinde sayfa sayısını 16 ‘dan 12’ye indirme teklifinde bulundum. Taka, Günebakış ve Son Nokta Gazetelerinin sahipleri, ‘Karadeniz Gazetesi kabul ederse bizde ederiz’ dediler.  
Karadeniz Gazetesi sahibi Mehmet Ali Yılmaz’ı aradım. Olayı anlattım. Sayfa sayısını dörtte bir azaltmakla ayda her bir gazetenin 15 ila 30 bin lira arasında tasarruf edeceğini, gazetelerin 12 sayfaya inmeyi kabul etmesi halinde bugünkü aylık resmi ilan gelirinin üç ay aynı şekilde devam edeceğini vs. söyledim.  Sohbetimizde, gazetesinde daha önce çalışmış olanları vs. eleştirdi. Daha sonra kendisine bir de mesaj attım. Aynen şu cevabı verdi;
Sağol Hasan, ben bir karar aşamasındayım, sen onlarla hallet. Hayırlı işler.’
Mehmet Ali Yılmaz, Değirmendere’deki binasından Selim Şener’in ifadesine göre 100 bin liraya yakın kira alıyor. Binanın, dört kiracısından üçü bakanlıklar! Alolar, malolar!  Daha önce Karadeniz Gazetesi’nde çalışan Selim Şener, gazetenin aylık zararının bu kiralarla karşılandığını söylüyor. Mehmet Ali Yılmaz, binadan kira almasa da gazetenin zararını karşılayacak güçtedir.
   Mehmet Ali bey, ekonomik nedenlerle Trabzon’daki yerel gazetelerin kapanacağını düşünüyorsa yanılıyor. Resmi ilanlar kesilirse bazı gazeteler ancak o zaman kapanır!
   Trabzonspor onursal ve eski başkanı, Trabzon eski milletvekili ve spordan sorumlu devlet eski bakanı Mehmet Yılmaz’ın, ‘karar aşamasındayım’ şeklindeki ifadesi ilginç. Biz bu kararın gazeteyi kapatma veya devretme değil, sayfa sayısını 12’ye indirme olarak değerlendiriyoruz.
 
                                                                                             Hasan KURT
 

Şeref Malkoç’un telefonu!
 
  Kamu Başdenetcisi, Cumhurbaşkanı eski danışmanı ve Trabzon eski milletvekili Şeref Malkoç, uzun bir aradan sonra dün akşam saatlerinde gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’u aradı.
‘Sayın Kurt, aklıma geldin. Arayayım, dedim. Nasılsın, sağlık sıhhatin iyidir. Nerdesin?’
-‘Teşekkür ederim, sayın Malkoç. Evde idare ediyoruz. Siz nasılsınız?’
‘Hasan kardeşim ben de evdeyim. İmzalık bir iş olursa, gidip imzalıyorum sonra eve dönüyorum. Bugünler de geçecek kardeşim. Hasan kardeşim sana koronavirüs ile ilgili bir video gönderiyorum. Bir hocanın açıklamaları var içinde’
-‘Gönderin bakarım. Biz de bu sürecin geçeceğini umut ediyoruz. İnşallah kısa zamanda geçer’
Kurt ile Malkoç telefonda havadan sudan bir süre sohbet etti.
 

İki gün önce Numan’ın bugün de Şükrü’nün!
 
  Trabzon Kemik Hastalıkları Hastanesi Başhekimlerinden Dr.Numan Gül, gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’un da arkadaşı idi. Numan Gül, 15 yıl önce Sarıkamış’tan Trabzon’a dönüşte Zigana dağında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.
  Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Köleoğlu’nun da bugün ölümünün ikinci yıldönümü. Fındık sektörünün önemli isimlerinden biri olan Şükrü Köleoğlu ile de gazetemiz sahibi Hasan Kurt yakın arkadaştı. Ticaret Borsası Basın Danışmanı Murat Taşkın, dün akşam saatlerinde Hasan Kurt’u aradı ve Numan Gül ile Şükrü Köleoğlu’nun ölüm yıldönümlerini hatırlattı. Kurt, ‘Muratcığım bu dünyada kimse direk dikmedi. Ne kadar malın mülkün olursa olsun, sonuçta gideceğin yer belli’ demekle yetindi.
 
                                          **********************
 
  Eleştirmekle felaket tellallığı arasında gidip geliyoruz. Eleştiri daha iyinin yolunu aramaktır. Felaket tellallığı söyledikleriyle gündem olmaya çalışmaktır. Eleştiri olumlu felaket tellallığı olumsuzdur.
  Tüm dünya bir sağlık krizi ile karşılaştı, ülkemizde bu krizle savaşıyor. Bu krizle başa çıkmaya çalışan merkezi otoriteyi eleştirmek ülke için yarar sağlar. Yapılanları reddedip felaket tellalığı ile gündem kapmak yıkıcılığın dik alasıdır.
  Lütfen her habere inanmayın. Hele kötümser yorumlardan uzak durun. Böyle zamanlarda kendisini önemsetmek isteyenlerin kata haberleri kullandığını unutmayın. En doğru haber merkezi otoritenin paylaştıklarıdır. Fesat çevrelerinin iğvasındansa yalan bile olsa merkezi otoritenin söylediklerini tercih edin.
Şimdilik bu krizi önlemekte, virusla savaşmakta tek silahımız karantina. İlaç ve aşı henüz yok.
  Tedbir olarak sağlık bakanlığının ondört kuralı yeterlidir. Evet AKP’ye muhalifim ama doğru yaptıklarına değil yanlışlarına karşıyım. Örneğin kanalistanbul için bu zamanlama yanlıştır. Veya hasta bilgilerinin il il ilçe ilçe anlık verilerle paylaşılmaması hatadır...vs
Devletinize inanın, evde kalın, sağlıklı kalın!
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)
 
                                            ********************
 
Şimdi; Karşımdakine soruyorum;
Selçuklu‘yu kim kurdu?
Selçuk Bey...
Malazgirt zaferini kim kazandı?
Sultan Alparslan..
Osmanlı‘yı kim kurdu?
Osman Bey...
İstanbul’u kim fethetti?
Fatih Sultan Mehmet..
Mısır’ı kim aldı?
Yavuz Sultan Selim...
Belgrat‘ı kim fethetti?
Kanuni Sultan Süleyman...
Kurtuluş savaşını kim kazandı?
Kahraman ordumuz...
Peki Türkiye Cumhuriyetini kim kurdu?
Aziz Milletimiz.!
Evet;
İşte yıllardır kendilerini tarihçi diye yutturanların,
“İngiliz Teali Cemiyeti“ üyelerinin torunları..!
Püsküllülerin Ülkemizi getirdiği nokta..!

Kurucu liderimiz;
Mustafa Kemal Atatürk’ü yok saymaya çalışan zihniyet..
Elbette;
Bu kafa felaket halinde bile “Kanal İstanbul“ ihalesi yapar...
Beyler; Tarih, Millet ve inanıyorum Allah cc bile sizi affetmeyecek...
(Şükrü Kuleyin)

Önceki ve Sonraki Yazılar