Mehmet Ali Yılmaz’dan beklentimiz!

Yazılı basının, son dönemlerdeki sıkıntısı artarak devam ediyor. Gazeteler artık eskisi gibi satmıyor… Abone sayısı da her geçen gün düşüyor. Özel ilan gelirleri ise yok denecek kadar az. Resmi ilanların akıbeti ise önümüzdeki süreçte belli olacak. Yazılı basın bir yerde sırat köprüsünden geçiyor. Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma yasağı vardı.  Cuma gününden hazırlanan gazeteyi o gece bastırdık ancak ertesi gün Cumartesi dağıtımını yapamadık. Dün ise diğer gazeteler gibi bizde yayınlanmadık. Bugün, tekrar bayilerdeyiz.
Trabzon’daki yerel gazetelerin her birinin aylık zararı 20 ila 80 bin lira arasında değişiyor… Gazeteler bu zararı öz kaynaklarından, dış destekle, kira gelirleriyle karşılamaya çalışıyor. Bu kritik süreçte gazetelerin sayfa sayısını 16’dan 12’ye ve kadro sayısını da 18’den 12’ye düşürmek için Trabzon’da yerel gazete sahiplerine bir öneri getirmiştim. Bu önerime Karadeniz Gazetesi sahibi Mehmet Ali Yılmaz haricinde üç gazetenin patronu olur verdi. Mehmet Ali Yılmaz’ın, olur vermemesinin nedeni; yerel gazeteler içerisinde zayıf halkaların yani bu zor süreçte yayını devam ettiremeyecek olan gazetelerin kapanmasını hayal etmesiydi. Trabzon’da bugün ekonomik nedenlerle hiçbir gazete kepenk kapatmaz. En kötü ihtimal, gazeteler el değiştirir.
   Burada benim üzerinde durmak istediğim olay; Trabzonspor’da başkanlık ve başkanlık sayesinde milletvekilliği ve bakanlık yapan ve daha sonra bir kongrede Trabzonspor onursal başkanı ünvanını alan ve Havalimanının kuzeyindeki tesislere ismi verilen Mehmet Ali Yılmaz’ın, Trabzon basınına karşı tutumudur!
Mehmet Ali Yılmaz’dan bu aşamada beklentimiz; ‘onursal’ başkanlığın gereğini yerine getirmesidir!
 

Kuzeyekspres e-gazeteyi tıkla 16 sayfa gazeteyi oku!
 17951436_1503450329725816_1476047361610261431_n-003.jpg  Türkiye’de, e-gazete uygulamasını başlatan gazetelerden biri, Anadolu’daki yerel gazeteler arasında ise ilki Kuzey Ekspres Gazetesidir. Kuzey Ekspres Gazetesi, e-gazete uygulamasını önce abone sistemi ile başlatmıştı. Kısa süre içerisinde yurt içinde ve dışında 200’e yakın aboneye ulaşmıştı. 2010’lu yılların başında Afrika’da bir ülkede Kamerun olabilir, yaşayan bir Trabzonlu vatandaş, gazetemize bir mail göndererek, e-gazete uygulaması için kredi kartı ile ödeme yapmalarının tehlikeli olduğunu bildirdi. Arjantin’den de benzer bir şikayet gelmişti. Bunun üzerine gazetemiz sahibi Hasan Kurt, e-gazete uygulamasının ücretsiz olarak takipçilere sunulmasını istedi. Ve o gün bugün kuzeyekspres, e-gazetesi ücretsiz…
Kuzeyekspres.com.tr internet sitemize de yoğun bir giriş yaşanıyor. İnternet sitemizin yenileme çalışması bu hafta sonuna kadar bitirilecek. Sitemiz yeni bir görünümle ve yeniliklerle, mobil uygulamalarla takipçilerin huzurunda olacak. İnternet sitemizin günlük özel haber sayısını arttırmak için de çalışmalar sürüyor. Ayrıca, yakında canlı yayın da başlayacak.
 
Hasan KURT
 
                                                  ******************
 

Volkan Konak’ın mesajı
 
 a8e1b409-97eb-4bff-9393-310d0df4eb6a.jpg   Kuzey Ekspres Gazetesi, haftalık Trabzon Ekspres olarak yayınlandığı 1995 yılından bugüne kuruluş gecesi düzenler. İlk yıllarda bu etkinlik gazete çalışanları arasında yapılırdı. Sonraları, geniş katılımlı kuruluş yıldönümleri ile bu gelenek 2019 Aralık ayına kadar sürdürülmüştü.  Aralık ayındaki etkinlik gazetedeki yangın nedeniyle 10 Nisan’a ertelenmişti.
   Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, yangındaki zararı (sigortasız) gidermek ve gazeteye nefes aldırmak için görkemli bir gece yapmak için Türkiye sevdalısı Trabzon’un evladı Sanatçı Volkan Konak ile görüşmüş ve gece için sözleşmişti. Gece için tüm hazırlıklar yapılmış, davetiyelerin dağıtılmasına sıra geldiğinde koronavirüs patlak vermişti. Geceyi ertelemek zorunda kaldık.
Dün sanatçı Volkan Konak’tan bir mesaj aldık… Konak, Hasan Kurt’a gönderdiği mesajda, ‘Hasan abi, merak etme, virüsü bertaraf ettiğimizde senin için ne yapmam gerekiyorsa onu yapacağım’ dedi.
Volkan Konak’a, teşekkür ediyoruz.
                                            **********************
 

Covid pandemisinden çıkardığım sonuçlardan bir kaç tanesi;
f3c0f073-672e-4ff4-ba10-bd31ce314716.jpg1-Nüfus sayısının fazlalığı, üretim ve teknoloji de dünya devi ülkeler arasında olmanın ve dünyaya yön vermenin önemli kriterleri, eğer covid 19, Çin'de değil de Afrika’da teknolojisi geri, nüfusu az ve üretimi geri olan bir ülkede olsa idi pandemi yapar mıydı? Bana göre hayır, ancak epidemi (belli bir bölgede bir hastalığın sık görülmesi) olurdu. 
2- Savaş sanayinde artık nükleer silahlar yerini biyolojik silahlara bırakacaktır. Nükleer silah ile bir bölgeyi yok edebilirsin ancak biyolojik silah ile sadece bir ülkeyi değil kıtaları hatta dünyayı tehdit edebilirsin. Ülkeler sanırım savaş teknolojilerini yeniden gözden geçirecekler veya ciddi silahsızlanma anlaşmaları imzalayacaklardır. Yeni savunma teknolojileri için de bana göre 3 faktör önemli. a) kalifiye insan b) bilim c) üretim ve sonucunda kapital yani ekonomik güç. Çok ciddi dezavantaj olan Covid pandemisini avantaja dönüştürmek lazım zira tüm dünya artik ibresini değiştirmek zorundadır, Türkiye de değişen dünyada yerini almalıdır.

(Prof. Dr. Erol Erduran)
 
                                 *******************

    Ben galiba biraz tuhaf bir adamım. Üç yıl önce iktidar yanlısı hutbelerini sahte bulduğum diyanetin cumalarını terk etmiş ve onlara ''Ocağınıza incir bitsin!'' diye beddua etmiştim. Ardından gece gündüz zili durmadan dömbıram melodisi çalan, elinde mikrofonla okulu ve mahalleyi azarlayan bir müdürü olan imam hatip için de benzer bir beddua etmiştim. Diyanet hac işinden ve cuma işinden epeyce müşteri kaybetti. Dömbıram zili de sustu. Sadece dömbıram değil diksiyonu iğrenç belediyenin anonsları da sustu. Şimdi yakınlarda sarıçam ağaçlarının olduğu vahşi ormanlık bir dağ var. Oradan mahallenin medeni havasına inen bir patika var. İşte o patikadan Noel geyiği gibi yirmi yedi çatallı boynuzları olan bir karaca sürüsünün gelip bütün mahalleyi hatta Ofluları mutlu etmesi için dua ediyorum. İki gecedir sürekli o patikaya bakıyorum ama henüz gelmedi. Ama olsun, bir gece daha şansımız var. ALLAH'ın mucizelerinden ümit kesemeyiz, değil mi Mustafa!
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar