Mehmet Atalay Rakipsiz!

Türkiye Futbol Fedarasyonu Başkanlığı, her yönüyle önemli bir makam! TFF; Parası ile pulu ile şanı ile şöhretiyle, Türk futbolunu yönetme ve yönlendirme ile, Türk futolunu dünyada temsil etmesiyle gerçekten farklı bir kurum!TFF Başkanlığını birkaç yıldır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluru Yıldırım Demirören yürütüyor. Erdoğan ve yönetimi kulüpler tarafından pek beğenilmese de Cumhurbaşkanının hatırına veya korkudan kimse sesini çıkaramıyor.

mehmet-atalay.jpg

TFF’nin bu günlerde mali genel kurulu var. Bir veya iki yıl sonra da seçimli genel kurulu. TFF Başkanlığı için birkaç gün öncesine kadar en güçlü aday Rıdvan Dilmen’di. Ancak, Dilmen Arda olayı ile ilgili yaptığı açıklamalar ve birkaç büyük kulüp tarafından eleştirilmesinden sonra aday olmayacağını açıklamıştı. Rıdvan’ın, ‘aday olmayacağım’ şeklindeki açıklamasından sonra eski Gençlik ve Spor Genel ve Basın ilan kurumu genel müdürü Mehmet Atalay’ın adı bir anda öne çıktı.

MHP milletvekili Saffet Sancaklı’nın TBMM’de TFF’yi ve başkanını yerden yere vurması AKP ‘de de karşılık buldu. Bugünlerde çoğu AKP’li vekil de Yıldırım Demirören’den rahatsızlıklarını dile getiriyor.

İstanbul ve Anadolu kulüplerinden birkaç istisna dışında tamamına yakını Mehmet Atalay’ın başkanlığını destekliyor.  Atalay, TFF’nin seçimli genel kuruluna yakın bir zamanda adaylığını açıklayacağı tahmin ediliyor.

İkisine de  Acil şifalar!

Biri köken olarak; Karaçukur'dan ama ikisi de Beşikdüzü Vardalı köyünden! İkisi de 1926 doğumlu. Ve ikisi de Trabzon’un en eski ve en yaşlı avukatı…

İkisi de bir dönemler Trabzon’un en renkli siyasetçileriydi. Biri, MHP il Başkanlığı yaptı. 1973 yılında MHP’den l. Sıra millevekili adayı idi. 1980 öncesi Eba çarşısındaki avukatlık ofisinde silahlı saldırıya uğradı. Saldırganın silahı tutukluk yaptı. Ölümden döndü. Trabzon’dan ayrıldı, İstanbul’a yerleşti. KTÜ TIP Fakültesi ciddi bir ameliyat geçirdi, yoğun bakım ünitesinde tedavi altında.

ihsan-sağdan-ikinci.jpgikisine-de.jpg

Diğeri, 1960 ihtilali avukatlarından. Bir dönemler Trabzon’un ve Türkiye’nin en renkli avukatlarından biri idi. Trabzon’da 1970’li yıllarda Bayraktar adlı gazeteyi çıkardı. KTÜ’nün eksik fakültelerinin tamamlanması için büyük gayret sarfetti. ‘Haya ve Edebe Aykırı Müstehcen kadın kıyafetlerini Men’i cemiyeti’, adlı bir dernek kurdu. Meslektaşları ile mahkemelik oldu. Avukatlık ofisinin girişine ‘Tayt- don giyen kadınlar giremez’ yazısını astı. Farklı kesimlerden tepki aldı. Hayatını ve mücadelesini anlatan kitaplan yazdı.

Ali Kemal Yılmaz Bayraktar, bir süredir Karadeniz Medical Park’ta yoğun bakım ünitesinde…

Trabzon’un bu iki mümtaz şahsiyetine acil şifalar diliyoruz.        

‘Holomana’ sahipsiz!

Trabzon il merkezine bağlı köylerin adı 1940’lı yıllar ve sonrasında değişti.  Holomana, Gavziya, Argaliya, Şümerriya, Hozomiya, Zangariya, Meseriya’nın adları Beşirli, Toklu, Uğurlu, Karakaya, Akkaya, Yaşilova, Düzyurt oldu. Bu köylerin hepsi Büyükşehir ile birlikte mahalle oldu. Trabzon’da köyler kağıt üzerinde, yasada mahalle olsa da hala köyler.

Holomana köyü, 1 ve 2 nolu Beşirli mahallesi oldu. Bu mahallelerin şu anda yarısından fazlası  bağ ve bahçe, plansız.. Yapılaşma gelişigüzel devam ediyor. Alt yapı yok. Yolların bir kısmı toprak ve tarla gibi! Su sorunu had safhada!

1 nolu Beşirli mahallesi muhtarı Muhittin Eyüboğlu, son günlerde dertli mi dertli…’Büyükşehir Belediyesi bizim mahalleyi unuttu’ diyen Eyüboğlu, ‘Mahallemizin dört bir yanı inşaat alanı. Mahallemizde hala imar planı yapılmamış. Mahallemizin büyük bir kesiminde lağım foseptiklere bırakılıyor. Yollarımız köstebek yuvasına döndü. Bunları söylediğimde tepki alıyorum’ diyor.

Muhittin Eyüboğlu, eleştirilerinden haklı!

Merkezin adayı Altuntaş olabilir!

holamana-(1).jpg

AK Parti Ortahisar ilçe Başkanı Temel Altuntaş, sürpriz yaşanmazsa genel seçimde Ortahisar ilçesinin adayı olabilir. AK Parti’de Trabzon’un genel nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı Ortahisar ilçesinden Faruk Özak’tan sonra seçilebilir yerden aday gösterilmedi. AK Parti’nin mevcut vekillerinin Of, Maçka, Akçaabat, Tonya ve Vakfıkebir’den olduğunu söyleyen bir il yöneticisi, ‘Ortahisar ilçesinden Ergin Aydın bey 6. Sırada aday gösterildi. Ortahisar ilçesine haksızlık edildi. Ortahisar’ın Belediye Başkanı bile Ortahisarlı değil. Yerel ve genel seçimde, genel başkanımız ve partimizin genel merkezi ilçeler arasındaki aday dağılımını dikkate alacaktır, diye düşünüyoruz’ dedi. AK Parti’nin Ortahisar ilçesinin en güçlü isminin ilçe başkanı Temel Altuntaş olduğu bildirildi.

merkezin-adayi.jpg

Oteller arap bekliyor!

 

Turizm mevsimi olmasına rağmen Trabzon’daki onlarca otelde doluluk oranının çok düşük olduğu bildirildi.  Katar krizi sonrasında bazı Arap ülkeleri, vatandaşlarının Türkiye’ye gitmemeleri çağrısında ulunduğunu belirten bir turizmci, ‘Geçen yılki Ramazan ayında da otellerimizdeki doluluk oranı yüzde 30 civarında id. Arap turistlerin gelmemesinin birinci nedeni Ramazan ayı. Katar krizinin etkisi ancak Ramazan sonrası belli olur. Gerçi bugünlerde ramazan sonrası için yapılan bazı rezervasyonlar iptil ediliyor. Katar krizinin uzun süreceğini tahmin etmiyoruz.’ Dedi.

oteller-arap.jpg

Eski Türkiye'de ''Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda / Ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında!'' durumu söz konusuydu. AKP'nin yeni Türkiyesinde ise; ben bir zeytin ağacıyım Kadırga Koyu'nda / Hem sen bunun farkındasın hem de akbabalar farkında, durumu söz konusudur. (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar