Mehmet Çelebi'nin hesabı doğruysa!

İdmanocağı Başkanı Mehmet Öz'ün en yakın çalışma arkadaşı olmasına rağmen istifa ederek yönetimi bırakan Mehmet Çelebi'nin bir kaç gün önce Yerin Kulağı Köşesi'ndeki açıklamalarını hatırlarsınız. Ardından gelen Muharrem Arz'ın "Önce borçları ödesinler" karşılığı kuşkusuz en doğru tespitti.

Çelebi, kimsenin kulübe maddi manevi katkı yapmadığını, adeta dışarıdan gazel okunduğunu, sadece kendisinin 1 milyon TL dolayında kulübe kaynak temin ettiğini söylemişti. Oysa kulübün durumunu bilenler ve hassasiyet gösterenler bu söylemi ciddi bir itiraf olarak algıladılar.

mehmet-çelebi.jpg

Maddi kriz içerisinde olan ve voleybol takımının küme düşmesiyle bu yönde çözümsüzlük içerisine düşen İdmanocağı için Mehmet Çelebi'nin açıklamaları baz alındığında krizin vahameti daha da iyi anlaşılıyor... İmperial katkısı bunun içerisinde midir, değil midir pek anlaşılmıyor ama devam edelim… Kabataslak bir hesapla Mehmet Çelebi'nin bulduğu 1 milyonu kenara yazalım... Bir de en kötü ihtimalle Federasyon - İddia kanadından gelen 1.1 milyon zaten etti 2 milyon...

Bunların yanı sıra dönem dönem Çaykur - HDI Sigorta, İmperial Hastanesi - Turkcell - çeşitli inşaat firmaları, diğer yönetici katkıları gibi eklemelerle rakam daha da yükseliyor...

İdmanocağı'nda hesap kitap olmadığından demek ki konuşulan borcunun limiti bundan çok daha büyük. Yukarıdaki hesaba rağmen durum bu boyuttaysa zaten ya borç olmamalı ya da harcanan paralar oldukça fahiş. Cidden nerede bu paralar; takımın hali de ortadayken?!.. Aslında Mehmet Çelebi bir anlamda açıklamasıyla kulübün halini de bir anlamda itiraf etmiş oldu. Hariçten gazel okuyanlara gelince... İdmanocağı'nı yolundan onlar saptırmadı... Başkan ve yönetimler rayından çıkardı!.. Borcu büyütürken kimseye sormayanlar, gemi karaya oturunca suçlu aramasın!

Karşıyaka-Uğurlu yolu ve Gümrükçüoğlu!

karşiyaka-uğurlu.jpg

Trabzon Ortahisar ilçesinde yapımına yıllar önce başlanan Karşıyaka-Uğurlu çıkmaz yoluna iki yıldır çivi çakılmıyor. Yolun; Uğurlu mahallesindeki bölümünün tamamlandığı, Toklu mahallesinde de istimlakların bitmesine rağmen yapımına başlanmaması tartışmaları da beraberinde getirdi. Karşıyaka- Uğurlu yolunun bir süre önce ihale edildiğini ancak müteahhide yer teslimi yapılmadığını öne süren Fethi Küçükalioğlu, ‘Karayolları yetkilileri ihalenin yapıldığını söylüyorlar. İhalesi yapılan yolda çalışma neden başlatılmaz. Demek ki bir sorun var. Ayrıca, Karşıyaka-Uğurlu yolu çıkmaz bir yol. Yol, Uğurlu ortaokulunun bulunduğu bölgede bitiyor. Yol, rahatlıkla 1 Nolu Beşirli’den sahile bağlanabilir. Bu bölgenin planlaması yapılmadı. Yolun Karşıyaka girişinde sahile bağlanacağı planlanmış. Yanlış bir planlama. Yol Kanuni Bulvarına bağlanır. Milyonlarca liralık istimlak yapılmaz. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Karayolları Bölge Müdürü yolun kısa sürede bitirileceğini söylüyorlar. Bu işler söylemle olmuyor. İcraat bekliyoruz. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun bu işe el atmasını istiyoruz’ dedi.

Giray Bulak topa tuttu!

giray-bulak.jpeg

Trabzonspor eski teknik direktörlerinden Giray Bulak’ın, TRT Spor’da yaptığı farklı yorumlar ses getiriyor. Deneyimli hoca, son günlerde Trabzonspor teknik direktörü Ersun Kazım Yanal’ı topa tutuyor. Yanal’ın, oyuncu seçimini eleştiren Giray Bulak, ‘Trabzonspor hocası oynatılması gereken oyuncuları oynatmıyor. Trabzonspor iyi futbol oynamıyor. Trabzonspor’un sezon başından bugüne oynadığı karşılaşmaları mercek altına alın izleyin, bu sonuca varırsınız’ dedi.

Giray Bulak’ın, Ersun Yanal’a yönelik eleştirileri Trabzonspor camiasında da olumlu karşılandı.

1461 Trabzon kapatılacak mı?

1461-trabzon.jpg

Trabzonspor A takımına oyuncu kazandırmak amacıyla, Trabzonspor bünyesine alınan 1461 Trabzon’un birinci ligden ikinci lige oradan da bir alt lige düşmesi, pilot takımın kapatılacağı iddiasını güçlendirdi.

Trabzonspor yönetim kurulu üyesi Özer Bayraktar, 1461 Trabzon’un kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, ‘1461 Trabzon ile ilgili yapılacak işlere başkanımız ve yönetim kurulumuz karar verecek’ dedi.

Bu arada 1461 Trabzon teknik direktörlüğüne gelmek için çok sayıda teknik adamın sıraya girdiği ve siyasileri devreye soktuğu iddia ediliyor.

Bu arada sezon öncesi kapatılıp kapatılmaması tartışılan Trabzonspor hentbol takımının küme düşmesi, hentbol takımının aylar sonra kapatılmasını gündeme getirdi. Hentbol takımı büyük bir ihtimalle kapatılacak.

Akın Bostan'ın hayali!

akin-bostan.jpg

Çardak Pide'nin sahibi Akın Bostan fanatik Trabzonsporlu'dur. Şu sıralar Akın'ın bir hayali var. O da Pirlo, Robben, Modric tarzı, futbol zekasını ispatlamış bir futbolcunun, emekliliğine karar vermeye yakın Trabzonspor'a gelip, 1 yıl emeklilik ikramiyesi gibi bir sezon yaşaması...

Akın Bostan diyor ki; "Bu transfer öyle bir transfer olmalı ki; saha içinde arkadaşlarına futbol oynamayı sevdirmeli, dostluğu, disiplini ve profesyonelliği öğretmeli..."

Ne dersiniz; akla yatkın durmuyor mu? Trabzonspor'u yönetenlere duyurulur!

 

Soğuksu’dan teşekkür!

soğuksudan.jpg

Soğuksu Mahallesi’ndeki İmam Hatip Ortaokulu önüne keskin virajlı yol artık daha güvenli hale getirildi. Geçen hafta bu köşede yolun sürücüler ve yayalar için hayli tehlikeli olduğu şikayetini yazmıştık. Yetkililer bu yazı üzerine harekete geçti ve duvara sürücülerin görüşünü sağlayacak ‘ayna’ koydu. En başta da okul yöneticilerinden ilgilenen belediye yetkililerine teşekkür geldi, ‘Geç ama iyi oldu’ yorumu yapıldı.

 

*****************

“Okumayan, kültürel birikime sahip olmayan topluluklar dillerini de düzgün kullanamazlar. Çok konuşan ama az şey söyleyen bir sağır-dilsizler topluluğudur böyle toplumlar. Kendilerini doğru ifade edemedikleri gibi karşıdakini anlamaktan da yoksundurlar. Gürültü içinde iletişimsizlik, kalabalık içinde yalnızlık getirir bu da. İnsanın en arkaik ihtiyacını -varlığını duyumsama ve güvende hissetme ihtiyacını- sekteye uğratır bu durum. Böyle bir toplulukta yaşam kavgası verenler paranoyak, kuşkucu, giderek öfke ve nefret dolu insanlara dönüşür. Sadece konuşmada değil, düşünme üretme aşamasında da dile ihtiyaç duyarız. Düşünceler ve kavramlar sözcüklerden bağımsız değildir. Bilinç ve bellek ancak dil sayesinde süreklilik kazanır. Gerçeklik algımız, dilin bize sağladığı sınırlar içinde var olur. Uygarlık, bilimsel ve teknolojik gelişim, insanca bir toplumun oluşmasında yetkin değildir. Maddi zenginlik insanlığı daha çok otomatlara dönüştürür. Oysa ihtiyacımız olan şey en ilksel, arkaik yanımızı kaybetmemek ve her zaman duygusal yanımızı hatırlayabilmek. Yani, insan kalabilmek. Bu, edebiyat sayesinde var olur.”

(Mario Vargas Llosa--- Metin Kondel’den)

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar