Memurun ve emeklinin cebinden tasarruf olur mu?

Kamu- Sen’e göre; Memur- Sen’in hükümetle imzaladığı toplu sözleşme nedeniyle 2.6 milyon memur ve 1.9 milyon emekli, her ay maaşında 41 lira ile 578 lira kaybetmiş. Enflasyon da dikkate alındığında memur ve emeklinin aylık ortalama kaybının 240 lira olduğunu hesaplanmış.

Kamu-Sen'den yapılan açıklamada  "Eğer yetkili konfederasyon, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 123 TL’ye imza atmayıp, enflasyon farkını unutmasaydı ve Hükümetin teklifi olan % 3+3’e bile razı olsaydı, şu anda memurlar çok daha fazla zam alacaktı. Kaldı ki % 3+3; Hükümetin ilk teklifiydi ve eğer toplu sözleşme görüşmeleri 23 gün erkenden bitirilmeyip gerçek anlamda pazarlık yapılsaydı bu oran % 4+4 ya da % 5+5 de olabilirdi. Memurun 2014 yılı kaybı yüzde 12 oldu; kayıplar ek zamla telafi edilsin"  denildi. Açıklamada, makam yükseldikçe aylık kayıp miktarının da arttığına dikkat çekildi

Haberin teferruatına girmeyeceğim. Gazete ve internet sitelerinde haberin ayrıntısı mevcut!

***

Yıllar önce idi. Bir gün TTSO Meclis Başkanı merhum Ali Osman Ulusoy ile ekonomi üzerine sohbet ediyordum. O günlerde çalışanların maaşlarına epey bir zam yapılmıştı. Ulusoy, yanılmıyorsam, ‘Bu zam piyasalarda biraz rahatlama yaratır. İşler açılır’ mealinden bir şeyler söylemişti. Ben de ‘enflasyonu körüklemez mi’ diye sormuştum.

Ulusoy, ‘Enflasyonu körükleyebilir ama piyasaya da para girer. 100 lira harcayan 130 lira harcar. Esnaf, tüccar, üreten iş yapar. Tutumlu olan da para biriktirir’ şeklinde cevap vermişti.

***

Kamu- Sen’in açıkladığı rakamlara göre, hükümetin yan kuruluşu olarak nitelendirilen Memur-Sen’in hükümet ile yaptığı sözleşmede bir memur ve emeklinin aylık kaybı 240 lira yani 100 dolardan biraz fazla. Yıllık 1200 dolar. 4.5 milyon çalışanın kaybı, 4.500.000 x 1.200 = 5 milyar 4 milyon dolar! Hükümetin kazancı ise; 5 milyar 400 milyon dolar!

***

Peki, memur ve emeklinin 5 milyar 400 milyonluk kaybı ne anlama geliyor?

Hükümet; yetkili sendika Memur-Sen sayesinde bir kere memur ve emekli maaşından yılda 5 milyar 400 milyon liralık bir tasarruf yaptı.

Bu para memur ve emekliye verilseydi, para piyasalara yansıyacaktı. Piyasalarda az da olsa bir hareketlilik olacaktı. Para piyasalara girmeyince, esnafın tüccarın işi azalacak. Sıkıntısı daha da artacak. Memur ve emekli zam alamayınca, para harcarken daha dikkatli olacak! Açığını ise mecburen bankalardan faiz alarak kapatacak. Yani memur ve emekliye verilmeyen bu parayı her ne kadar hükümet tasarruf etmiş görünse de, diğer yandan memur ve emekli bankalardan alacağı borçla belki de bu paradan daha fazlasını bankalara faiz olarak verecek.

***

Geçenlerde alaylı bir ekonomist, hükümetin bütçe açığını kapatmak, ödenmesi gereken milyarlarca dolar dış borcu ödemek için KDV, ÖTV oranlarını arttıracağını, zincirleme zammın kaçınılmaz olduğunu, ayrıca dışarıdan borç alınacağı yazdı. 

Diğer yandan ülkede yeni yatırım yok denecek kadar az. İstihdam dibe vurmuş. Tarım ürünleri ve birkaç kalem sanayi ürünü dışında üretim yok. İhracat ithalatı neredeyse ikiye katlamış. Bütçe her yıl açık veriyor. Açığı özelleştirmeden ve faizle alınan para ile kapatmaya çalışıyorsun. Değirmeni taşıma su ile döndürmeye çalışıyorsun.

Taşıma su ile değirmen döner mi? Dönmediğini yalnız biz değil ülkeyi yönetenler de biliyor ve görüyor.

Üretmeyen, ekonomisi iyi olmayan ülkeler, dış güçlere karşı dik duramaz. İçte de yeni yasalar çıkarmakla sonuç alamazsın. Bugün ülkemiz bu haldedir!

Şimdi çoklarınız ve özellikle de yan gelip yatan ve aybaşı maaşını, ekstra ücretini alan iktisatçılar, ekonomistler ve hükümet destekçileri benim bu hesabıma tepki gösterebilir veya gülebilir.

Kim ne derse desin, farklı bir argümanı, tahlili olan varsa gerekçesiyle açıklasın.

***

Türkiye bu girdaptan nasıl çıkar?

İktidarıyla muhalefetiyle, ideolojik, siyasi ve ekonomik beklentileri bir kenara bırakıp herkesin ama herkesin elini taşın altına koymasıyla, haksızlığa, hukuksuzluğa, hırsızlığa prim vermeden, bu ülkeyi kuranların yaptıklarını rehber edinerek bu girdaptan çıkar ve bu kötü gidişi durdurabiliriz. Sonuçta çözüm bizim kafamızda, bizim elimizde!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.