Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel

Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel

MERAL AKŞENER’İ İZLEYELİM

  Amerika Birleşik Devletlerindeki siyasal kurumlar, kadrolar, siyasetçi şahsiyetler vbg arasındaki ilişki sistemlerine pencere açan bir dizi var Netflix'te. Seyretmenizi üstüne basa basa öneririm. Designated Survivor. Ben Birinci Bölümün bütün 'episod'ları bitirdim. Dizi 'fiction', yani sonuç olarak hayal ürünü ama zihnimizdeki gerçeklik 'reality' tasarımını geliştirmemiz, düzeltmemiz açısından bir çok ipucu da veriyor.
  Bu dizi 23 haziran sonrası Türkiye'si hakkında düşünürken aklıma geldi. Çünkü dizi Amerikan siyasetinde anayasal ve görünen siyaset ile arka planda bir darbe yapıp Amerikan devletini ele geçirmek isteyen asker sivil fitne örgütü arasındaki geçişlilikleri de işliyor.
  Türkiye'de formel bir askeri darbe ihtimali, şükürler olsun artık yok. Ama perdenin önünde gördüğümüz kurum ve kadroların dışında siyasi süreçleri etkileyen perde arkasındaki kadro ve güç odaklarını, güç ağlarını yok varsaymamız saflık olur.
1999'dan beri Bahçeli'nin perde önündeki görünür formel statüsü ve siyasi kurumsal gücü kritik dönemlerdeki etkisini açıklamaya benim zihnimde yetmiyor. 
Şimdi Bahçeli ve MHP açısından yeni bir durum var. Ülkücü hareket diye işaret edilen bu anlamda varsayılan kadroların ve MHP'nin kurumsal kadrolarının Bahçeliye ubudiyetle bağlı kalmış kısımları, Türkiye'de sandıkta kıymet-i harbiyesi olan bir siyasi unsur olmaktan çıkmış gibi görünüyor. Perdenin önünde görünür güç odakları ağlarına göre Bahçeli ve etrafındaki kadro, 2023'e uzanan takvimde Erdoğan için bir yük haline geldi ise, bu yakında açığa çıkacaktır.
  23 Haziran seçimleri sonrası Türkiye’sinin yeni güçlü aktörü, İmamoğlu değil Meral Akşener'dir. İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında başarılı olup Türkiye ölçeğinde siyasi liderliğe oynayabilir. Ama bu onun 2023'e uzanan takvimde Büyükşehir Başkanlığına odaklanmasını gerektirir. 20237e uzanan takvimde İmamoğlu Türkiye ölçeğindeki iktidar mücadelesinde rol oynayamaz. 
Meral Akşener'i izleyelim. Ama önce şu Designated Survivor dizisini izlemenizde yarar var gibi geliyor bana
.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar