İsmail Kansız

İsmail Kansız

MERHABA

Yazmak...Tarihe not bırakmak...
Yaşadığı döneme tanıklık eden yazılar bugünden yarına belge niteliğinde...
Yazının icadından önce de insanoğlu belirli şekil ve işaretlerle meramını dile getirmek üzere taşlara mağaralara  "yazma" ihtiyacı duymuştur.
Dünden bugüne insanlık adına tüm yaşanmışlıklardan yazılı kayıtlar  olmaksızın haberimizin olması mümkün mü?
Yerel yayınlar bir kentin hafızası niteliğinde. Trabzon o anlamda zengin bir geçmişe sahip.
Osmanlıda çıkan ilk gazeteden hemen sonra Trabzon'da gazeteler yayın hayatına başlar.
Bugün de Trabzon basın yayın alanında bu zenginliğini devam ettiriyor  ama bir  sorun var.
Gelişen teknoloji ile birlikte yazılı basın hem tiraj açısından hem de anlık günceli yakalama anlamında geride kalmakta...
Gazete demek salt haber verme görevini yerine getiren bir yayın organı demek değil tabi ki... Bu anlamda teknoloji ve iletişim araçlarının böylesine bir gelişme göstermediği zamanlarda bile gazete muazzam kültür hizmeti vermekte idi.
Türk edebiyatının önemli kalemleri kültüre sanata dair geleceğe ışık tutan yazıları ile edebiyat tarihimizde yerlerini aldılar.

Bugün gazetelerdeki köşe yazılarında daha çok sonu gelmeyen politik polemikler işlenmekte… Ya da güncele dair derinliği olmayan yazılar...
Artık eskiden olduğu gibi gazete sayfalarında kültürel, bilimsel, edebi yazı ve röportajlara rastlamak mümkün değil.
Bu, çağın gereği midir yoksa popülist kültürün geldiği son nokta mıdır... Aslında arz talep meselesi de diyebiliriz bu duruma. Eski gazeteciler bizim millet gazetenin önce sonuna sonra başına bakar diyorlardı. Sonunda spor başında da devlet, hükümet, siyaset işleri filân.
Spor dedik te o da yalnız futbol, ahalinin ilgisini çeken... Günümüzde hâlâ fikir fazetesi olarak varlığını sürdüren yayın organları yok mu? Az da olsa  var. Ama okurları, gazetecilik deyimi ile tirajları çok az...
Peki biz Kuzey Ekspres'te neler yazacağız? Kültür-sanat-edebiyat, turizm  yerel tarih, günlük  olayların tahlili spor ya da insana dair ne varsa konularımız arasında olacak.
Bürokrasinin içinde geçen 40 yıllık zaman diliminde edindiğimiz tecrübe ve devleti tanıma adına yazılarımızda hep "seviye" yi tutturmanın titizliğini yaşarken eleştiri hakkımızı da toplum adına tabi ki kullanacağız.
Bakmayın Trabzon’un bizi Kültür Turizm Müdürü diye tanıdığına ... Yüksekokul yıllarından bu yana basının içinde olduk... Gazeteciliği imkanların çok kıt olduğu dönemlerde yaptık.
Zaman tüneline de gireceğiz .
Günceli de yakalayacağız.

Trabzon’u terk etmeyen kalıp hizmet etmeye gayret edenlerden biri olarak tabi ki yerel sorunlarda Trabzon adına hep taraf olacağız ...
Bu imkanı sağlayan Kuzey Ekspres Gazetesi sahibi arkadaşımız Hasan Kurt ve ekibine teşekkür ediyorum.
Ayrıca Kuzey Ekspres'in geçirdiği yangından sonra kısa zamanda toparlanıp daha bir şevkle  işe sarılmaları da  Trabzon basın hayatı adına sevindirici...
Bugün merhaba diyelim dedik ..

BIRAKIN BATSINLAR

  Ama  futboldaki "israf " düzeninden de sözetmeden bitiremedik  yine konuyu....
Neymiş efendim % 30’luk harcama yetmezmiş... Öz sermayenin % 40’ına kadar harcama serbestiyeti getirmiş TFF.
Trabzonspor'un  yerinde olsam itiraz etmem...
Bırakın iflas etsinler.
Sen altyapıdan gençleri kazan.
Eğit.
Geliştir.
Oynat ve gerekirse sat...
Bakın bu durumda

Başakşehir 209, Beşiktaş 359, Galatasaray 516, Fenerbahçe ise 289 milyon daha harcama serbestiyeti kazanmış.
Yine futbolcu eskilerini toplayıp "geçmiş zaman futbolcuları müzesi " kurup ülkemin dövizlerini bir güzel çarçur edecekler...
Türk futbolu zaten Trakya'dan öteye gidemiyor.
Avrupa kupalarındaki durum ortada... Bu ne aymazlık... Bu ne hırs...
Trabzonspor sen doğru bildiğin yolda devam et... Uyma onlara... Bırakın batıp gitsinler...
  
TURİZM TANITIM VE GELİŞTİRME AJANSI BÖLGE SEÇİMİ

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türk turizminin tanıtımına katkı sunma ve sorunlarına çözüm bulma amacıyla oluşturulan TURİZM TANITIM VE GELİŞTİRME AJANSI’na Karadeniz'de bulunan 18 ilin temsilciliği için 29 Aralık’ta Trabzon'da seçim yapılacak.
Temennimiz bölgenin turizm merkezi konumunda olan Trabzon'dan bir turizmcinin bu yönetime  seçilmesi... Umarım bu konuda Trabzon turizm paydaşları bir isim üzerinde birleşirler. Burada siyaset aranmadan işbirliğine gidilmeli. Şimdiden adaylık konusunda  isimler ortaya çıkmadı. Daha önce ismi gündeme gelen bir arkadaşımız benim öyle bir niyetim yok diyor, kulislerde Trabzon'un adayı olarak işadamı Hilton Oteli’nin sahibi Erol Tuna'nın adı geçiyor. Etkili ve istediğini alabilen güçlü bir aday profili bu kurulda yönetime girerse Trabzon kazanır.
Kültür Merkezi... Tiyatro Salonu... Otogar... Kruvaziyer Turizm... Artık haftaya…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.