25.05.2022, 10:17

MERHABA GENÇLER GENÇLİK NEREDE BİTER

Tarancı ünlü şiirinde 35 yaşı yolun yarısı demiş ancak kendisi kırkı zor geçti yol bitti. Gençliğin başlangıcı neresi bitimi neresi? Fiziki ve biyolojik durumu hesaba katmazsak kişi takvim yaşı ne olursa olsun kendini genç hissediyorsa gençtir. Daha 17’sinde yaşlananlar olduğu gibi sekseninde kendisini delikanlı hissedenler vardır. Bu iş biraz ruhsal duruma bağlı!

O halde doğum tarihinize bakmadan her yaşta kendinizi genç hissetmeye çalışın. Tabii aynalar yalan söylemez. Hangi resmine baksan sen değilsin, yokuşlar zorlaşıyor, duyular köreliyor da yine de genç olmaya çalışın. Hani A kuşağı Z kuşağı deniyor ya. Hangi basamakta olursanız olun kendinizi genç kabul edin.

Takvim yaşı ile okul çağı, öğrenim çağı gençlik çağı. Tarancı’nın sınırına geldiğinizde yani yolun ortasında işe başlıyorsunuz, evleniyorsunuz. Doğrusu son yıllarda biraz daha geç yaşlanıyor gençler. Daha 20 yaşında işe başladım, evlendim. Geç kaldı diyenler vardı.

Eskiler çok erken yaşlanıyordu. Ünlü kişilere bakın hep kırkında en verimli çağında. Ünlü sanatçılar, yazarlar. Büyük ATATÜRK 40 yaşında cumhurbaşkanı seçildi. Şimdiki devlet adamları 70’inde delikanlı, 80’inde tam zamanında! Bakmayın 65’de yaş haddi 80’inde tam yaşında. Nerde başlar nerde biter belli değil.

SEVGİLİ GENÇLER DOĞUM GÜNÜ PASTASINI

Çok hızla söndürmeyin ben sizin yerinizde olsam doğum günü pastası yaptırmam, mumları söndürmem. Ne oluyor yaşlandığın için sevinilir mi? Hani 10 yaşına dek neyse de 40’ında 50’sinde mum söndürülür mü?

Takvim kullanıyor musunuz, ben çok severim de her yaprağı koparırken bayağı üzülüyorum, sizi bilmem.

Yaşam sonsuz yapraklardan oluşmuyor. Tıpkı takvim yaprağı gibi... Kaç yaprak olduğu belli değil. Üç beş yaprakla biten de var bir yığın yaprağı olan da. İsterseniz ağaç yapraklarına benzetin bitiyor işte. Hani Beyatlı diyor ya, “Yaprak nasıl düşerse akıp kaybolan suya” işte öyle. Ne diyor, “Günler kısaldı Kanlıcanın ihtiyarları...” dizeler öyle gider. Beyatlı ile Ziya Osman Saba bu yolculuğu vurgulamıştır dizelerinde. Neyse bunları bırakalım.

YAŞAMI İYİ DEĞERLENDİRMELİ

“Elimizde mi” diyorsunuz? Yaş kırkı geçti iş yok eş yok. Saçlar artık tek tuk değil çoğu ak. Merak etmeyin, kalan günler çok güzel olabilir. 20’sinde başlayıp kırk-elli yılı zehir edenler de var. Kırkında başlayıp bir kırk daha bir elli daha altın yıllar yaşayanlar var. O halde ne yapmalı? Yaşamın değerini çok iyi bilip çok iyi değerlendirmeli. Nasılsa var. Evlenmeye acele etme, işe acele etme... Bir de baktın ay bacadan uçmuş. İşte uçmadan tutmalı günleri yılları iyi değerlendirmeli. Her günü değil her anı iyi değerlendirmeli.

İş seçmek eş seçmek... Çok zaman alıyor. Çok çabuk davranmalı. Her gün büyük bir değer. Zaman en büyük değerdir. Hani “Vakit nakittir” derler ya.  En basit iş de olsa işi sevmeli. Severek çalışmalı, çalışırken daha iyiye daha güzele ulaşmak için bir yandan da tırmanmalı. Okuyun çok başarılı ünlü kişileri nerden başlamış nereye ulaşmış. O olmaz bu olmaz, orda çalışmam burada çalışmam. Ondan eş olmaz bundan eş olmaz. Bir de baktın ki iş de yok eş de yok!

SAYIN ORTAYLI’YI TANIR MISINIZ?

Çok saygın bir bilim adamı, mutlu bir aile reisi... Yaşamı çok başarılı değerlendirmiş. Söyleşilerini dinleyin kitaplarını okuyun emsalsiz dengesini görürsünüz. O yaşam dersleri vermek için de yazmıştır. Dikkatle okuyun. Seksene yaklaşırken yirmisini yaşar gibi. Okuyun ünlü kişilerin yaşam öykülerini.  Olağanüstü bir yaşam zevki ve sevgisi olduğunu görürsünüz.

O HALDE İŞİN SIRRI NERDE

Yooo ben öyle çok başarılı bir insan değilim, çok çalışkan ve başarılı değilim. Yaş yetmişe yaklaşırken şunu anladım iyice. İşini de eşini de seveceksin. Ünlü bir yazarımızın dediği gibi “Her şey insanları sevmekle başlar.” Salt yakınlarınızı değil herkesi sevmek gerekir. Sevdikçe sevilirsin, sevildikçe yaşamı seversin ve o cehennem gibi dünya cennete dönüşür. Yaşamımda çok cennet ve cehennem yaşadım evet Tarancı’ya göre yolun sonu görülüyor. Bilmeyiz ne zaman nasıl? Yatma zamanı gelince yatarız elbette. Yaşadığımız sürece güzel bakalım, okuyalım, yazalım, düşünelim yürekten tatlı bir selam verip tatlı bir selam alalım. Söyleyelim söyleşelim... Görüyorsunuz, görüyoruz dünya kimseye kalmıyor.

En mutlu günler dileklerimle...

                                                                                                        

Yorumlar (0)