21.10.2015, 10:02

Merhaba

Kuzey Ekspres Gazetesi’nin çok değerli okurları,

Merhaba.

Gazetemizin Sevgili İmtiyaz Sahibi Hasan Kurt ağabeyim sağolsunlar her görüştüğümüzde beni gazetede yazmam konusunda teşvik ederdi. Özellikle sosyal medyada paylaştığım görüşlerimi gazetede görmekten memnun olacağını söylerdi. Bende kendisine bu memnuniyetin bana ait olduğunu ve en kısa zamanda bunu gerçekleştirebileceğim yönünde cevap verirdim.

Kısmet bugüne imiş... İnşallah bundan sonra çarşamba günleri beraber olacağız sevgili okurlar. Sayın Hasan Kurt’a ve gazete yönetimine teşekkür ediyorum.

 

Genel Bakış

Ülkemizi ve Biricik Kentimiz Trabzon’u dert eden bir insan olduğum bendenizi tanıyanlarca malumdur. Dile getirdiğim veya basın yolu ve sosyal medya aracılığı ile yazıya döktüğüm bütün konular bir şekilde ucundan, kıyısından veya tam ortasından ülkemizin veya kentimizin medeni dünyada hak ettiği yerde yer alması için gösterilen naçizane çabalardır. Dolayısı ile bu satırlarda içinde insan ve medeniyet geçen bütün konuları okuyabileceksiniz.

 

Siyaset

Sevgili okurlar,

Çok zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Coğrafyanın zorluğu ile mücadele bu topraklarda kurulan ilk devletimizden son cumhuriyetimize kadar bütün siyaset dünyamızın temel fikir yürütme ve bunu idame ettirebilme alanı olmuştur. Konu coğrafya ile direkt ilintili olduğu için de bu mücadele iç siyasetin manevra alanlarından biri haline gelmiştir. Hal böyle iken dünyada milli devlet politikası olarak süreklilik arz etmesi gereken bir çok konu ülkemizde günlük iç siyasete göre şekillenebilmiştir. Bu da yeteri kadar dinamik olan siyaset hayatımızı yeri geldiğinde içinden çıkılamaz bir noktaya da götürebilmiştir.

Sevgili okurlar,

Ben Doğru Yol Partisi ve Demokrat Parti’de uzun bir süre yöneticilik, teşkilat başkanlığı ve merkez ilçe başkanlığı görevlerinde bulundum. Aday oldum. Ama ne yazık ki partim şu veya bu sebeplerle ( ki partim ve Türk Siyaseti ile ilgili meselelere zaman zaman değineceğim ) iki dönem üst üste meclise giremedi ve şu anda da hayatta kalma mücadelesi göstermektedir. Haliyle bendeniz de artık aktif siyaset içinde değilim. Ama merkez sağ misyonun bir temsilcisi bir gönüldaşı olarak Türk Siyaseti’nin günümüzdeki durumunu değerlendirmeye ve yakından takip etmeye de azami gayret sarf etmekteyim.

Bu gayreti gösterirken kırıp dökmekten, insanları gücendirmekten, dedikodu yapmaktan, gıybete bulaşmaktan, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmekten uzak durmam ve meselelere empati ile yaklaşmam bana aile genlerinden kalan bir mirastır.

Dolayısı ile burada sizinle paylaşacağım satırlar bu ilkelerle oluşturulacaktır.

 

Mimarlık ve sanat

Dünyada mimarlığın temel ve çok net bir tanımı vardır değerli okurlar;  Mimarlık “Doğada yaşanabilir bir çevre ve mekan yaratma sanatıdır” olarak tanımlanır. Bir mimar olarak kentimdeki her planlama çalışmasına bir sanat olarak bakmayı bir mesleki gereklilik olarak alışkanlık haline getirmişimdir. Bunu üniversitelerdeki yarı zamanlı öğretim görevliliğimde öğrencilerime de büyük bir keyif ve onurla aşılamaktayım.

Ayrıca yaklaşık 35 yıldır amatörce yaptığım karikatür çalışmalarımda da kent sorunlarına değinmekteyim.

Kısacası sanat dünyaya bakışımda temel belirleyicidir ve burada bu konularda da sizlere hitap edeceğim.

 

Sosyal medya

Değerli okurlar,

Sosyal medya denilen oluşumun gücü hepinizin malumudur. En küçük çocuktan devlet başkanlarına kadar herkesin bu gücü kullandığı toplumlarca bilinmektedir. Hatta terör denilen belanın sosyal medya sayesinde deşifre olup çözüldüğü ve bununla mücadele edildiği de bir gerçektir. Yani bir dönem sivil toplum örgütlerinin veya meslek odalarının etkili olduğu konulara sosyal medya da dahil olmuştur. Çok daha hızlı bir şekilde örgütlenmeyi sağlamaktadır.

Bendeniz de sosyal medyayı etkin kullanan arkadaşlarınızdan biriyim. Pasta tarifinden aile ve arkadaş fotoğraflarına, günlük gerçek komik olaylardan en kritik temel siyasi konulara kadar bütün görüşlerimi takip edenlerime arz etmeye çalışıyorum. Zaman zaman sinirler geriliyor, zaman zaman kahkahalar kopuyor. Ama yukarıda siyaset başlığı altında bahsettiğim ilkelerimden asla taviz vermiyorum. Ola ki arada gözümüzden kaçan bilinçdışı küçük ayrıntılar olduğunda da hemen medeni bir şekilde gereğini yerine getiriyor ve olabildiğince gönül almaya çalışıyorum ki böyle bir örnek ya birdir ya da ikidir.

Kısacası sevgili okurlar sosyal medyada paylaştığım birçok konunun iç yapısını ve detayını yine bu satırlarda bulabileceksiniz.

 

Trabzon

Çok sevdiğim, olmayınca yapamadığım, 4 yıllık bir gurbet hayatından sonra kesin dönüş yapıp yerleştiğim evlenip işime gücüme baktığım olmazsa olmazım bir kent.

Ankara’da çalışırken mesai arkadaşlarım benim Karadeniz ve Trabzonluluğumdan bıkmışlardı. “Ula laz oğlu yeter da” diye bana takılırlardı. Ama sayemde de Trabzon’a seyahat edenler olmuştur. Böylesi bir Trabzon Sevgisi takdir edersiniz ki içinde yaşayınca bir yerlerde patlayacaktı.

İşte o sevgi patlayıverdi ve Trabzon benim siyaset ve sosyal alanda temel dert konum oldu.

Trabzon’un zor bir şehir olduğu hep söylenir. Sosyolog değilim ama bu zorluğu herkesin lider kişilikte olduğuna bağlayanlar çoğunluktadır ve yine herkesin her konuda iyi kötü bir fikri vardır. Bu fikirlerini de her an beyan etmeye hazırdır. E, bu da doğal olarak kent içinde bir fikir çatışmasına sebep olmaktadır. Ben bunu olumsuz değil olumlu bir huy olarak değerlendiriyorum. Fikir çokluğu birlik olmayı başarabildiğimizde bir coşkuya dönüşecektir. Buna eminim.

Sevgili okurlar,

İzninizle bu haftaki bu ilk yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Sizlere temel konuları ve bunlara bakışımdaki temel ilkeleri arz etmeye çalıştım. Umarım bir hatamız olmaz ve sizlerle yüzümüzün akıyla keyifli bir beraberlik yaşarız.

Hoşçakalın…

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:36
Öğle 12:10
İkindi 15:06
Akşam 17:35
Yatsı 18:55