26.04.2021, 09:16

MESLEK ODAMIZ

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Adem ABDİOĞLU

         Anayasanın 135. maddesinden yasal dayanağını alan meslek odamız, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Yasa ve tüzük hükümleri içerisinde faaliyetlerini sürdüren odamız, mensubu olduğu üyelerinin ve ülke çıkarlarının korunması amacıyla mesleki konularda fikir ve öneri geliştirip bilimin ve fennin gösterdiği doğrulukta insan ve toplum menfaatine uygun üretilecek projelerle bölge ve ülke kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda yerel yönetimlerimizle, kamu kurum ve kuruluşlarımızla ve diğer meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile istişareler yaparak görüş ve fikirlerini sunmanın yanında, varsa uyarı ve eleştirilerini iletme yetkisine ve fikir özgürlüğüne sahiptir. Ancak zaman zaman görüyoruz ki bazı siyasi partiler, parti organlarında yer vermediği nitelikli ve ehliyetli meslek mensuplarının değerlendireceği bu konulardaki fikir ve söylemlerini, meslek odaları üzerinden söyleme gayretindeler. Bu tür yaklaşımlar siyasi parti organlarının mesleki konulardaki eksikliklerini ve yetersizliklerini gün yüzüne çıkarmaktadır. Buna benzer şekilde son zamanlarda yerel basınımızda da şahit olduğumuz kalemlerinden aldıkları güçle,  meslek odaları üzerinden yanlı haber yapan, kendi şahsi hesaplaşma ve ekonomik çıkarları doğrultusunda kalemlerine yön veren bazı basın yayın organları da aynı yetersizliği sergilemektedirler.

Meslek odamız, bu güne kadar yerel yönetimlerimizle yaptığı istişareler sonucu kentimiz ile ilgili yapılan yatırımlarda fikirlerini ve önerilerini söylemiştir. Bu bağlamda şehir hastanesi ve yeni terminal binası yer seçimlerinin, Beşirli’de onaylı dolgu planı dışında yapılan dolgu faaliyetlerinin ve toprak dökümünün, karayollarının kadim şehrimizi viyadük ve tünel şehrine çevirmesine verilen müsaadenin, kentsel dönüşümle mimarisi modernleşirken tarihi dokusu ve kültürel değerleri yok edilerek kimliksizleşen mahallelerimizin oluşmasının yanlış olduğunu ifade etmiştir. Ancak bu kentte doğru yapılan yatırım ve hizmetlerden olan Kaşüstü dal-çık projesine, altyapı hizmetleri olarak cesaretle ele alınan içme suyu, yağmursuyu, fiber optik altyapı ve enerji nakil hatlarının yeraltına alınması faaliyetlerine, İskendepaşa otopark projesine, Meydan Parkı civarı cephe sağlıklaştırma projesine, engelsiz yaşam merkezi ve atölyelerine, Uzungöl ve Sümela turizm destinasyon projelerine, Tıp fakültesi ulaşımını rahatlatacak yeni yol çalışmalarına, Yalıncak plajının düzenlenmesi ve modern konseptte kapasitesinin artırılmasını da tabii ki takdir edip bu projelere verdiğimiz desteği ifade etmişizdir.  Meslek odalarının yanlış yapılanlarla ilgili eleştirilerine, doğru yapılanları ekleme ve takdir etme beyanları eklenince bazı basın yayın kuruluşlarının meslek odalarını hedef alan manşet üretmeleri nedendir? Eleştirilerin rahatsızlık vermediği yerde doğru yapılanı takdir etme kimleri neden rahatsız etmiştir? Ülkemizde ve kentimizde kavga ve kaos ortamından bugüne dek beslenenlerin çıkarlarına mı ters düştü bu durum?  Yapılan yanlışlığın eleştirildiği yerde doğru yapılanın takdir edilmesinin yarattığı rahatsızlığın nedenini ise bu coğrafyanın insanı bilecek kadar muktedirdir.

Meslek odamız, yerel yönetimlerin hangi siyasi partiyi temsil edip etmediğine bakmaksızın önerilen ve üretilen projeleri mesleki bilgi birikimiyle toplumun menfaatine uygun ya da aykırı olup olmadığı incelemek ve sonucuna göre uyarıcı, eleştirici ya da methiyeler dizici açıklama yapıp görüş beyan etme yetkisine sahiptir.  Bu tür eleştirici beyanlar meslek odasını yerel yönetim düşmanı ya da methiyeler dizici açıklamalar ise yerel yönetim yandaşı yapmaz. Yanlışın eleştirilebildiği demokratik zeminde, doğru yapılanı söylememek, emeğe ve hizmete ihanettir. Asıl yanlı ve yanlış olan ise tek taraflı yapılan değerlendirmelerdir.

Bu tür yaklaşımlarla haddini ve amacını aşanların toplumun hangi kademesinde olunursa olunsun bu ülke ve toplum menfaatine faydaları olamayacakları aşikârdır. "Ne kadar bilirsen bil, bilmediğin haddinse, bence hiçsin. Bilmek güzel şeydir hele haddini bilmek çok daha güzeldir" veciz sözünde olduğu gibi "hiç" olmamak temennisiyle, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti organları ve değerli basınımızla bize emanet edilen bu kutsal vatana hizmet etme arzusunda olmalıyız. Gün ayrılıktan beslenenlere fırsat verme günü değil, aklın ve bilimin doğrultusunda birlik ve beraberlik günüdür.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
5
parçalı bulutlu