21.06.2021, 09:08

Meteorolojik Tahminlerin Önemi

Ülkemizde meteorolojik değişikliklerin en hızlı gördüğü bölge Doğu Karadeniz Bölge’mizdir. Son yıllarda küresel iklim değişikliğinin de bölgemiz üzerindeki olumsuz etkileriyle, anlık değişkenliği artan meteorolojik olaylar afet riskini artırmış, mal ve can kayıpları yaşanmaya başlanmıştır. Yakın geçmişimizde Araklı ve Dereli ilçelerimizde yaşanan afetler bizleri bir kez daha uyarmıştır.

Yapılaşma alanlarının afet riski kapsamında bilimsel gerçekler doğrultusundaki yer seçimi, doğa tahribatının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması, kent içi betonlaşma oranlarını azaltılması, günlük yaşayışımızdaki küresel ısınmaya neden olan kullanımlarım azaltılması gibi birçok konuda tedbir alınması artık zorunluluk haline gelmiştir. Bu tedbirlerin yanı sıra meteorolojik afet risklerine karşı Meteoroloji Genel Müdürlüğü bünyesindeki erken uyarı sistemleriyle yaşanabilecek birçok olumsuzluğun önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Teknolojik gelişmelerle birlikte daha hızlı ve daha doğru tahminlerle hizmet sunumu gerçekleştiren bu kuruluş, özverili çalışmaları ile mesleki disiplinler arası işbirliğini en iyi yapan ulusal ve uluslararası alanda hizmet üreten bir kamu kurumu haline gelmiştir.

Çalışmalarını, gözlemler, analiz ve tahmin olarak üç aşamalı sürdüren kurum, elde ettiği veriyi kodlayarak milli meteoroloji merkezlerine buradan da uluslararası toplama merkezlerine göndermektedir. Uluslararası merkezde toplanan bilgiler tekrar bütün ülkelere dağıtılarak hizmet sürdürülmektedir. Gözlemler aşaması, çalışmaların yoğun sürdürüldüğü ve birçok kaynaktan veri teminin sağlandığı süreci içermektedir. Bu aşamada veri temininde kullanılan kaynaklar; Yer Gözlemleri, Gemi Gözlemleri, Yüksek Atmosfer Gözlemleri, Radar Ürünleri, Uydu Görüntüleri ve Otomatik Meteoroloji İstasyonları verilerinden oluşmaktadır.

Yer ve gemi gözlemleriyle elde edilen verilerde; rüzgâr yönü, hava sıcaklığı, nispi nem ve su buharı basıncı, toprak üstü sıcaklığı, hava basıncı, yatay görüş uzaklığı, bulutluluk, kapalılık miktarı, kar kalınlığı, günlük buharlaşma, güneşlenme ve radyasyon miktarları, yağış miktarı deniz-su sıcaklığı, denize doğru görüş uzaklığı gibi veriler toplanır. Yüksek atmosfer gözlemleriyle hidrojen veya benzeri hafiflikte gazla doldurulmuş bir balona bağlanan radyo vericili gözlem aletleriyle, atmosferin 30-40 km yüksekliğinden belirli basınç seviyelerinin yüksekliğini ve bu seviyelerdeki sıcaklık, nem, rüzgâr yönü ve şiddeti ölçülmektedir. Bu işlem adımı ülkemizde günde iki kez sekiz istasyondan tekrarlanmakta olup yüksek maliyetler içermektedir. Ülkemizde toplam 10 adet bulunan Meteoroloji Radarları ise şiddetli yağış, dolu ve kuvvetli rüzgâra yol açan hortum, gibi hadiselerin yerlerinin ve şiddetlerinin tespiti, ölçüm yapılmayan alanlarda geçmişe dönük veri sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmelerle son zamanlarda aktif olarak kullanılan Uydu görüntülerinde, Uyduların sensörleri vasıtasıyla kaydettikleri verileri belirli aralıklarla yer istasyonlarına göndererek, hava olaylarının küresel olarak incelenmesini kolaylaştırmaktadır.

 Günlük hayatımız her alanında aktif kullandığımız GPS (Küresel Konumlama Sistemi) sisteminin veri sinyalleri atmosferden yeryüzüne ulaşırken hava olaylarının gerçekleştiği troposferik yapıda etkiye maruz kalmaktadır.  Özellikle bölgemizde troposferik yapıda sürekli değişken olan nem, basınç ve sıcaklığın etkisiyle GPS sinyaline olan etki miktarı daha fazladır. Bu etki miktarının değişkenliği üzerinden hesap edilen yağışa dönüşebilir su buharı miktarı, hava tahminlerinin zamansal ve konumsal doğruluğunu artırmaktadır. Ülkemizde 146 sabit istasyonda 7/24 anlık toplanan bu sinyaller erken uyarı sistemlerine altlık olmaya başlamıştır. Bölgemiz her ilinde kurulu bulunan ancak coğrafyamızda birkaç km aralıklarla değişkenlik gösteren meteorolojik yapıdan dolayı afet risklerinin önlenmesinin etkinliği artırmak amacıyla bu istasyonlarının sayısının çoğaltılması bir gereklilik haline gelmiştir.

Toplanan gözlem verilerinin analizi ile yer haritaları oluşturulmaktadır. Yer haritaları üzerinde, elde edilen veriler ışığında izobar (eş basınç eğrileri) eğrileriyle basınç, sıcaklık, havanın kapalılık miktarı ve bulut türleri, görüş uzaklığı, rüzgâr yön ve hızıyla yağış ve diğer meteorolojik olayların bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında uzman ve tecrübeli personeller yapılan değerlendirmeler sonucu günlük kullanımımıza sunulan hava tahminleri oluşturulmaktadır.

Birçok yaşanması muhtemel afet risklerinin önlenmesinde ve günlük hayatımızdaki planlamalarımızda gizli kahraman olan Metereoloji Genel Müdürlüğü çalışanlarına çalışmalarından ötürü şükranlarımı sunuyorum. Saygı ve selamlarımla…. 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu