Metin Alper işi sıkı tutuyor!

  Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper, göreve başladı başlayalı hayli sıkı çalışıyor. Şehirde huzur ve güveni temin için önemli çalışmalar yapan Orhan Çevik gibi o da kısa zamanda Trabzonlulara kendisini sevdirmeyi başaran isim olma yolunda hızla ilerliyor.

metin-alper-(1).jpgMüdür Alper, şehrin hemen hemen tüm dinamikleriyle bir araya gelerek istişarelerde bulunuyor, görüş ve düşüncelerini almayı ihmal etmiyor.
Emniyet Müdürü Metin Alper, geçtiğimiz gün beraberinde Emniyet Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri olduğu halde mahalle muhtarlarıyla Polisevinde bir kahvaltı programı organize ederek bir araya geldi. Trabzon’un asayiş, güvenlik ve trafik konularında muhtarlarla birlikte çalışmanın büyük önem arz ettiğini belirten müdür Alper, mahalle muhtarlarının da görüş ve önerilerilerini dinleyerek şube müdürlerine, belirtilen konularda muhtarlarla koordineli şekilde çalışmaları talimatını verdi. 
  Programa katılan muhtarlara teşekkür eden Metin Alper, çalışmalarında başarılar diledi ayrıca günün anısına müdürlükçe hazırlanan duvar saati ve 2020 takvimini hediye etti. metin-alper-(2).jpgTürkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk de böyle bir programda emniyet teşkilatı ile buluşmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyerek müdür Alper’e teşekkür etti.
  İnanıyoruz ki bu birliktelik mahallelerdeki güvenlikle ilgili yaşanan sorunların anında çözümüne çok büyük katkılar sağlayacak.

Sanayi esnafı Zorluoğlu’na teşekkür etti!

  Sanayicilerin tek çatı altında toplanması için yapılan görüşmelere destek veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na Tüm Sanayiler Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu ve Kurucu Başkanı Gökçen Alemdaroğlu teşekkür etti.
Değirmendere havzasındaki sanayileri tek çatı altında toplamak için büyük adım atılmasında başrol oynayan Gökçen Alemdaroğlu, ‘Trabzon’da büyük bir sanayi projesini hayata geçireceğiz. Tüm sanayilerde işveren ve çalışan toplam sayı 8 bin kişidir. Kocaman bir aileyiz, Trabzon’umuzu modern bir sanayiye kavuşturmak en büyük temennimiz. Orta ölçekli imalatçılarımıza ve sanayi diğer meslek guruplarına daha yaşanır, daha sosyal bir sanayi kazandıracağız. Bugüne kadar Tüm Sanayi Kooperatifi yöneticileri maddi manevi emek vermiştir. İlerleyen günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız Zorluoğlu’nun isteğiyle belediyemiz ve kooperatifimizden üçer kişilik komisyon kurarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu proje sadece sanayicilerin değil tüm bölge insanının projesidir. Başkanımız Zorluoğlu’na verdiği destekten dolayı teşekkür ederim’ ifadelerini kullandı.

Surların altındaki dükkanlar

  Trabzon’da Ortahisar Mahallesi ile Pazarkapı Mahallesi arasında Dereiçi sokak ile Islahane caddesi arasında tarihi kale surları dibinde yapılan geçici işyerleri hemen hemen tamamlandı. Dereiçi sokakta işyerlerini boşaltan esnafın geçici olarak yerleşeceği işyerlerine bazı esnaf taşınmaya başladı bile… 
surlarin.jpeg  Pazarkapı bölgesindeki kentsel dönüşüm kapsamındaki modern Kadınlar Pazarı ve diğer işyeri inşaatlarının dileriz kısa sürede tamamlanmasıyla surların altında yapılan dükkanlar yıkılacak, esnaf yeni yapılan işyerlerine taşınacak. Yukarıda da yazdığımız gibi dileriz çalışmalar kısa sürede tamamlanır ve surların altında yaşanması kuvvetle muhtemel yoğunluk ve oluşabilecek keşmekeşe Trabzonlular fazla katlanmak zorunda kalmazlar!
  Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğüne bir uyarımız olacak. Yapılan işyerleri ile o bölgede kaldırımlar daraldı. Üstüne üstlük yan tarafta otopark giriş-çıkışları yoğun oluyor. Maraş caddesinde de trafik akışı hayli yoğun. Yaya trafiği bakımından sıkıntı yaşanacağı açık. Dolayısıyla vatandaş her an istenmeyen bir kaza riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu bakından öncelikle yaya güvenliğini sağlayacak önlem ve tedbirler şimdiden alınmalıdır diye düşünüyoruz.  

Ortahisar’dan TİSKİ’ye bedelsiz devir

  Ortahisar Belediyesi'nin dünkü meclis oturumu Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç başkanlığında yapıldı. Meclis oturumunda önemli bir mesele çözüme kavuşturuldu.ortahisar-003.jpeg Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan gelen mülkiyeti Ortahisar Belediyesi'ne ait olan; ancak üzerinde TİSKİ’nin su depoları bulunan Çukurçayır/Mısırlı Mahallesindeki 797 metrekarelik taşınmaz, Pelitli Mahallesindeki 916 metrekarelik taşınmaz, Yalıncak/Esentepe Mahallesindeki 1256 metrekarelik taşınmaz, yine Pelitli Mahallesindeki 1040 metrekarelik mülkiyeti Ortahisar Belediyesi adına kayıtlı olan arazilerin TİSKİ Genel Müdürlüğü'ne bedelsiz devriyle ilgili madde müzakere edilerek oybirliğiyle kabul edildi. Meclis oturumunda ayrıca, Yalıncak/Gülyalı Mahallesi'ndeki 78 metrekare yüzölçümlü taşınmazın TEDAŞ Genel Müdürlüğü'ne devri oybirliğiyle kabul edildi. Bize göre de Ortahisar Belediye Meclisi doğrusunu yaptı. Çünkü kurumlar arası mülkiyet zaman zaman tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bir kurumun bir başka kuruma ait arazi üzerindreki taşınmazı siyasi çekişmelere de neden olabiliyor. Hele de başka başka partilerin uhdesindeyse…

Engellinin derdine ortak olmak!

  Dün Dünya Engelliler Günü idi... Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, bir mesaj yayımladı. Suiçmez, ‘Engelli vatandaşlarımızın dertlerine ortak olmak ve yanlarında yer almak birer engelli adayı olan her sağlıklı bireyin en önemli toplumsal görevlerindendir. engellinin.jpgBu gerçeklere inanan bireyler olarak engelli vatandaşlarımızın üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilen bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için her alanda gereken duyarlılığın artmasını sağlamamız gerekmektedir. Engelli bireylerin sosyal siyasal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak üzere bir kısım düzenlemeler yapılmış ise de, yapılmış olan bu düzenlemelerin bilhassa dünya ülkelerine nazaran yetersiz olduğu tartışmasızdır. Bununla birlikte Engelli bireylere yönelik yapılmış olan kısıtlı düzenlemelerin de sahada yansımasının görülemediği, sadece kâğıt üzerinde yazılı kalmaktan öteye gidilemediği ayrı bir gerçeklik konusudur. Engellilik nedeniyle hukuki ehliyetin verilmemesi gibi engelli bireylere karşı ayrımcı olan mevzuat ve uygulamalar; engelli bireylerin hâkim, savcı, vali ya da diplomat olarak göreve atanmasını kısıtlayan gerekçesiz hükümler ve engelliliğe dayalı ayrımcılık yasağının dolaylı ayrımcılığı kapsamaması gibi pek çok sorun halen çözülmeyi beklemektedir” diyerek acı bir gerçeğe dikkat çekti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar