Metin Yılmaz’ın 19 Mayıs mesajı

Cumhuriyet, Atatürk, Menderes, Demirel ve Türkiye sevdalısı Metin Yılmaz, sosyal medyada 19 Mayıs mesajı yayınladı. Yılmaz’ın anlamlı mesajı şöyle;

‘1- 450 bin Kırım Tatar Türkü 73 yıl önce bugün 18 Mayıs 1944 gecesi insanlık dışı muamelelerle hayvan vagonlarına bindirilerek vatanları Kırım'dan Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderilmiştir ve 100 bin Tatar Türkü yolda ölmüştür.

2- Rusya ve Komünizm soslu Rus Emperyalizmi dedin mi yaprakları açan Türk solunun propagandanın aksine Kırım Türkleri 2. Dünya Savaşında Almanya saflarında savaşmamıştır, savaştığı iddia edilen Kırım Türkleri de Almanya'nın esir aldığı Kızıl Ordu'ya mensup Kırımlılar arasından toplanan zoraki gönüllülerdi.

3- Türkler mağdur edilince fare deliğine kaçan Türk (kendi tabirleriyle Türkiyeli) entellektüeller, özellikle hümanistler bugün Kırım Türklerini hatırladılar mı?

4- Müslümanlar kardeştir diyen başı Batı'da kıçı herkesin kucağında bilhassa Arap kucağında olan Siyasal İslamcılar için Kırım Türkleri hangi dindendir? Vahhabi beslemesi Çeçenlerin davasını kendi davaları kabul eden bu güruh, Türklüklerinden asla taviz vermeyen ve Türk İslam anlayışının bozulmayan temsilcileri Kırım Tatarlarını yalnız bırakmaları ve dinsizlikle suçladığı solla Kırım konusunda aynı safta olmalarının sebebi nedir?

5- Soykırım Endüstrisine bile sahip çıkanların olduğu halkımız arasında Kırım Türklerini yok saymalarını onurlarına gururlarına yediriyorlar mı, yediriyorlarsa asrın yalanına "soykırım" derlerken", Kırım Türklerinin sürgününe ne ad veriyorlar?

6- 21 Mayıs 1864'de Çerkezler ve Kafkasya Türkleri büyük bir sürgüne maruz kaldı, sürgünün 153. yıl dönümünde Kırım Türklerini yok sayanlar Çerkezleri de yok sayacak mı?

7- 19 Mayıs 1919'da Atatürk o kutlu mücadeleyi başlatmasaydı hiç şüpheniz olmasın bizde Kırım, Ahıska Türkleri ve Çerkezler gibi yersiz yurtsuz vatansız kalacaktık, yani Atatürk olmasaydı ne vatanımız olacaktı ne de biz olacaktık, bunu hepimiz bildiği halde felaketi yaşamış Türklere neden sahip çıkmıyoruz, ya da Türkün Türk'ten başka dostu yoktur paylaşımları yaparken aslında "bende Türkün dostu değilim fakat diğerleri bana sahip çıksın, çıkmazsa onu düşman ilan ederim mi demek istiyorsunuz", eğer öyle değilse bırakın başka toplumları önce zor durumdaki Türk'e eli siz uzatacaksınız, biz uzatacağız çünkü yurdumuz da kötü yönetim olabilir ama bağımsız ve en güçlü Türk devletinin vatandaşıyız!

8- Vatanımız için canlarını feda eden aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız hepimize kutlu olsun ve TC'yi sonsuza kadar yaşatırken, dış Türkleri de unutmayalım, Atatürk onları unutmadı bizde unutmayalım!

metin-yilmaz.jpg

Klavye kurnazları!

Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş, kendisini eleştirenlere sosyal medyada cevap verdi ve ‘Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır’ dedi.

klavye.jpg

Altuntaş şunları söyledi;

‘Uzun bir aradan sonra sosyal medyaya geri dönüyoruz, burada olmadığım süre içinde gerek şahsım gerek şoför esnafı arkadaşlarımın arkasından isimlerini ve sahip oldukları kişiliklerini yakinen bildiğimiz 3-5 klavye kurnazının yazıp çizdikleri aslı astarı olmayan sözleri gale almamakla birlikte kınıyorum. Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır’.

Önümüzdeki aylarda yapılacak olan Şoför ve Otomobilciler Odası seçimleri görünen o ki çekişmeli geçecek.

Ortahisar Şoförler Odası kurulabilir!

Trabzon Ortahisar ilçesinde Şoför ve Otomobilciler Odası’nın kurulacağı söyleniyor. Trabzon Şoför ve Otomobilciler odasının bir üyesi, ‘Trabzon’un her ilçesinde bir şoför ve otomobilciler odası var. Ancak Ortahisar’da yok. Arkadaşlar, Ortahisar şoför ve otomobilciler odası kurmak için çalışma başlattılar. Yakında Ortahisar şoför ve otomobilciler odası kurulacak’ dedi. 

Bu arada Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odasının önümüzdeki aylarda yapılacak olan seçiminde Başkanı Turan Altuntaş’a karşı Hüseyin Turgut Aydın, Taşkın Yurtsever’in liste hazırlayacakları öğrenildi.

Soylu’nun ilk iftarı Trabzon günlerinde!

Ruslar, 16 Nisan 1916’da Trabzon’u işgal etmişlerdi. 1917’nin ekiminde Rusya’da devrim oldu. Çar devrildi, Lenin ve ekibi yönetime el koydu. Ruslar, 24 Şubat 1918’da Trabzon’dan ve Doğu Karadeniz Bölgesinden çekilmeye başladı. Rusların Trabzon’dan çekiliş tarihi olan 24 Şubat, ikinci dünya savaşından sonra İstanbul’daki Trabzon talebe yurdunda etkinlik olarak kutlanmaya başlandı. Daha sonraki yıllarda 24 Şubat Trabzon’un kurtuluş günü ve bayramı oldu.

soylunun.jpg

AKP Trabzon milletvekili ve eski bakanlardan Faruk Özak, 2008 yılında Ankara’daki Trabzonlular Derneği Başkanı Bilgin Aygül’ün organizatörlüğünde Trabzon günleri etkinliği başlatmıştı. Trabzon günleri etkinliği yurt dışına da taşınmış ve Almanya’da da düzenlenmişti. Bilgin Aygül’ün firmasının gerçekleştirdiği Almanya tanıtım günleri büyük eleştiri almıştı.

Almanya’da etkinlik bardağı taşıran son damla oldu ve etkinlik düzenleme işi Bilgin Aygül’ün firmasından alındı. Etkinliğin tarihi değiştirildi ve Trabzon’la ilgisiz bir tarihte yani 25–28 Mayıs tarihlerinde Ankara’da Trabzon günleri düzenlenmesi kararı alındı.

Aygül’ün firmasından alınan etkinlik organizasyonu iddiaya göre AKP’ye yakın bir başka firmaya verildi.

***

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, dün 25-28 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacak Trabzon günleri için bir basın toplantısı düzenledi. Medyanın Ankara’da yapılacak olan Trabzon günleri etkinliğini desteklemesini istedi.

Ankara’daki Trabzon Günleri’nin son akşamı, Ramazan ayının ilk gününün akşamı olması nedeniyle etkinliğin düzenleneceği AKM’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir iftar verecek.

 

***************

Bugün ortalıkta arzı endam eden milliyetçi siyasi kadrolar Türklüğün iddialarını,  beklentilerini, geleceğini inşa edecek siyasi ufka ve bilgiye, donanıma sahip değildir. Ucuz bir sloganlar manzumesine sahipler. Çağın bilgi anlayışına uzaklar. Bilim, kültür ve sanattan istisnasız nefret ediyorlar ya da en iyi tabirle alakasızlar. (Kemal Üçüncü)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar