Metrekaresi 33 liradan 10 yıl vadeli!

  Forum Alışveriş Merkezi’nin doğusundaki 68 bin m2’lik araziyi yani 100. Yıl Parkını, merhum Hazım Ongan beyin yıllar önce metrekaresini 33 liradan hem de 10 yıl vade ile Trabzon Belediyesine verdiğini bu kentte yaşayanların yüzde 99’u belki de birkaç istisna dışında yüzde 100’ü bilmez. Hazım bey Trabzon’un köklü ailelerinden İbrahim Ongan’ın oğlu… Nejat Ongan’ın ağabeyi, Ferdi Ongan’ın amcası… Hazım Ongan, fındık sektöründe yalnız Türkiye’de değil dünyada sayılı isimlerden biri idi.

metrekaresi.jpg

Şirketin merkezi İstanbul’da idi ancak işi gereği Belçika ve İsviçre’de yaşıyordu. 1960’lı yılların sonunda İstanbul’a geldi. Geldikten bir süre sonra da vefat etti. O yıllarda Belediye Başkanı Suat Oyman, Hazım beyi arar ve bu ‘araziyi ister’. Hazım bey itiraz etmez ‘tamam’, der. Suat Oyman da, jest olsun diye arazinin metrekaresine 33 lira değer koyar ve 10 yıl da vade yapar… Ki, o günlerde o civarda arazinin m2’si peşin 200-250 lira idi… Hazım beyin mirasçıları belediyeden parayı aldı mı almadı mı bilmiyoruz. 
Son dönemlerde bakıyoruz da, tarihi bir evi onaranın veya okul yaptıranın veya bir hayır kurumuna üç lira bağış yapanın, profesyonel sporcusunun hocasının adı okula, oraya buraya sahaya stada vs. veriliyor.  Kimilerinin de büstü dikiliyor.   Ama ne hikmetse, Ortahisar’da yaşayan özellikle orta ve dar gelirlilerin nefes aldığı, çoluk çocuğun koştuğu, park olarak kullanılan arazinin sahibi, ailesi görmezden geliniyor. Ve işin ilginç bir yanı da bu ailenin Trabzon’daki gayrimenkulleri ve arazileri, ya yeşil alan, ya fuar alanı ya da kültür ve tabiat varlıkları koruma kurulları tarafından tescillenmiş.  
Trabzon gerçekten ilginç ve farklı bir kent… Bu kenti farklı kılan da bu kentin insanları!

Akyüz, önce türkü sonra şiir okudu!

akyuz-004.jpg18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü ülke genelinde farklı etkinliklerle kutlandı. CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Salih Akyüz, seçim çalışmasında ilçe merkezinde uğradığı bir mekanda önce ‘Çanakkale içinde vurdular beni’ ile başlayan türküyü söylemeye başladı. Akyüz, ardından bir de şiir patlatınca, bir alkış tufanı koptu.
 
 Vakfıkebir’e çıkarma!

vakfikebir-(1)-001.jpgVakfıkebir ilçesinde dün cumhur ve millet ittifakı adeta gövde gösterisi yaptı. AK Parti belediye başkan adayı Muhammet Balta’nın proje tanıtım toplantısına parti kurmayları, milletvekilleri, bazı ilçe ve büyükşehir belediye başkanları ile MHP’nin ağır topları katıldı. 

vakfikebir-(2)-001.jpg
Millet İttifakı da Vakfıkebir’i boş bırakmadı. Büyükşehir belediye başkan adayı Atakan Aksoy, belediye başkan adayı Emin Uludüz ve partililerle birlikte ilçe sokaklarında esnafı ziyaret ettiler.

Kunduracılar esnafı tasfiye mi ediliyor?

byoauibu_400x400.jpgTrabzonspor kongrelerinde yıllar önce il merkezinde bir iki grup etkiliydi. Bu gruplardan biri Kunduracılar esnafı bir başka deyişle kuyumcular grubu idi. Sonraları üye sayısı artınca bu gurubun etkinliği de kalmadı.
Dün Kuyumcular esnafından Hasan Anahar aradı ve ‘Trabzonspor’u yönetenler Kunduracılar esnafını tasfiye mi ediyor’ dedi ve ardından, ‘Ben Divan Kurulu üyesiyim. 25 yılı aşkın süre düzenli olarak aidatımı yatırdım. Benim gibi yüzlerce insan da aynı şekilde, aidatlarını yatırdılar. Ancak son iki veya üç yılki aidatı benim gibi ya unuttular ya da başka nedenlerle ödemediler. Şimdi benim ve bu insanların üyeliklerini düşürdüler. Bu insanlar eninde sonunda yine aidatlarını ödeyecekler. Böyle bir uygulama olur mu? Bunlar ne yapmak istiyorlar. Trabzonspor’u sahip olmak mı istiyorlar’ mealinden eleştiri getirdi.
Hasan Anahar’a, olağanüstü tüzük kongresinde kulüp tüzüğünde değişiklikler olduğunu, üye aidatını ödemeyenlerin üyeliklerinin vs. düşürüleceği maddesi eklendiği vs. söyledik.  
Anahar, tepkisini sürdürdü. Geçenlerde Altınoluk’tan Abdullah Kurt aradı. Ona da tüzüğün değiştiğini söylemiştik. Kurt, kongrelere gelmemesine rağmen o gece aidatını ödemişti.

***

Trabzonspor tüzüğünün üyelikten düşürülme, itiraz ve yeniden üyeliğe kabul edilme maddeleri şöyle;
19. maddenin a fıkrasında; Yıllık aidat, her yıl en geç 30 Eylül günü saat 17.00’ye kadar, elektronik ortamda ise 24.00’e kadar ödenir.
B fıkrasında ise; Yönetim Kurulu, yıllık aidatını ödemeyen asıl üyeleri, takip eden yılın ocak ayının en geç onuncu günü saat 17.00’ye, elektronik ortamda 24.00’e kadar Dernekteki üye kayıt numaraları ve isimleri ile ilan ederek, varsa sicil kaydındaki telefon numarasına kısa mesaj göndererek borçlarını 60 gün içerisinde ödemeye davet eder. Yönetim Kurulu, iki yıl üst üste 60 günlük çağrıya rağmen borçlarını ödemeyen üyeleri, çağrı süresinin bitimini takip eden 7 gün içerisinde, Sicil Kurulu’nun bildirimi üzerine tüzüğün 23.maddesi gereğince asıl üyelikten çıkarır. Bu kararı 3 gün içerisinde Sicil Kurulu’na gönderir. Bu süreler Yönetim Kurulu tarafından uzatılamaz.
C şıkkında ise; aidatını süresi içerisinde yatırmayan asıl üye Genel Kurul toplantılarına katılamaz, kulübün yetkili organ/kurullarını seçme ve bunlara seçilme hakkını kullanamaz.
İki yıl üst üste aidatını ödemeyen üye sicil kurulunun bildirimi üzerine yönetim kurulu kararı ile üyelikten çıkarılır. Çıkarılma işlemi, üyeye bildirilir. 
Üyeliği düşen kişi; Medeni Kanun’un 67.maddesine uygun itiraz etmek ister ise, internet sitesinden ilandan itibaren 30 gün içerisinde bizzat veya avukatı kanalıyla Yönetim Kurulu’na noterden itiraz dilekçesi gönderir.
MK 67.maddesine uygun olması koşuluyla itiraz dilekçesi, ilk Genel Kurulda (tüzük kongreleri hariç) okunur, leh ve aleyhe konuşmalardan sonra oylanır. Genel Kurul salonunda bulunanların salt çoğunluğu ile çıkarma kararı kalkan üye, Genel Kurula katılma, seçme ve seçilme hakkını elde eder. İtirazı genel kurulca ret edilen üye Genel Kurula yeniden itiraz edemez.
Mahkeme kararı ile üyeliğe dönen üyenin kazanılmış hakları korunur.
19. maddenin (b) fıkrası hariç olmak üzere üyelikten çıkartılan üye tüm haklarını kaybetmiş olacağından, yeniden üyeliğe başvurması halinde kendisine yeni üye işlemi yapılır. Ancak, bunlardan yeniden giriş ücreti alınmaz.
24. madde ise şöyle; Üyelik hakkını kaybeden, çıkan ya da çıkarılan üyelerin kaydı, arşiv kayıtlarında yer almasını sağlamak amacıyla silinmez ve bu üyelerin üye numaralarına yeni üye kaydı yapılamaz,

***

Üyelikten düşürülme nedeni ve tekrar üyeliğe girme koşulunu yukarıda yazdık. Hasan Anahar ve diğer üyelikten düşürülenlerin tekrar üyelik hakkını elde etmesi için üstte yazılanları yerine getirmeleri ve de ilk genel kuruldan da geçmeleri gerekiyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar