Meydan Meydan olalı böyle eziyet yaşamadı!

  Trabzon’un can damarı, merkezi, orta noktası Atatürk Alanı ve çevresidir. Eskiden ‘Gavur Meydanı’, sonrasında ve günümüzde halk arasında ‘Meydan’ olarak adlandırılan bölgedir.
  Resmi bayramlar eskiden bu bölgede yapılırdı. Resmigeçit törenleri ya belediyenin önünde ya da Yeşilyurt Otelin önünde olurdu. Bölgenin ya tamamı veya bir bölümü yıllardır seçimlerde, gösterilerde miting alanı olarak kullanılır. 
 meydan.jpg Bölge, merkez olmasının yanısıra parkı da içine alması nedeniyle günün her saatinde hareketlidir. Bölgede özellikle akşam saatlerinde doğal bir kalabalık vardır.
Büyükşehir Belediyesinin organizatörlüğünde düzenlenen horon festivali, eskiden resmigeçitlerin yapıldığı alanda, Yeşilyurt otelin önünde gerçekleştiriliyor.
Trabzon’da bir festivalin düzenlenmesini ve bunun da sürekli olmasını isteyenlerdeniz. Bu açıdan olumsuzluklara rağmen festivali eleştirmiyoruz.  Ancak bu tür bir etkinlik arabesk bir havada, çevreyi rahatsız edici boyutta olmamalı. 
Doğma büyüme Ganitalı olan ve her gün sabah akşam Meydan bölgesinde mutlaka iki tur atan Nuri Aydın, horon festivalini eleştirirken, “Meydan Meydan olalı böyle eziyet görmedi, yaşamadı” dedi.
  Meydanda düzenlenen etkinliğin gürültü festivali olduğunu ileri süren Nuri Aydın, “Bunların işi gücü milleti gürültüye boğmak! Sanatçı getirerek, kemençe çalarak, bağırarak, ortalığı yıkarak, ülkeyi getirdikleri hali unutturacaklarını sanıyorlar. Esnafa soruyoruz; ‘Ağbi beynimizi bitirdiler, ne söylesek kar etmiyor, bildiklerini yapıyorlar’ diyorlar. Şu anda evdeyiz gürültü başımızda patlıyor. Bu kenti yönetenler de maalesef buna seyirci kalıyor” dedi.

Seçim öncesi vaatler rafa mı kalktı?
  CHP’nin genç ve dinamik belediye meclis üyesi Oktay Söğüt,  AKP’nin il Danışma Meclisi toplantısında, Trabzon’un mega projeleriyle ilgili mesajlar verildiğini ve ‘Bambaşka bir Trabzon meydana çıkacak’ denildiğini belirterek, “Büyükşehir ve Ortahisar Belediye başkanlarının yerel seçimler öncesi vaat ettikleri projeler maalesef gündeme getirilmedi” dedi. 
vaatler.jpg  Oktay Söğüt sosyal medyada takipçileri ile paylaştığı açıklamasında, “Mart 2019 seçimlerinin üzerinden 4 ay geçti. Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’in seçimler öncesi kaç proje sözü verdi biliyor musunuz? Söyleyeyim; 8 başlık, 42 maddede tam 81 proje sözü verdi. Mart 2014 seçimleri öncesi de birçok proje sözü verilmiş, çoğu yerine getirilmemiş, konusu bile edilmemişti. Seçim öncesi vaatler ve Projeler rafa mı kaldırıldı” dedi.
  Başkan Genç’in söz verdiği halde yapamadığı projeleri sıralayan Söğüt şöyle devam etti;
  “Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç Mart 2014 yerel seçimleri öncesi dedi ki; ‘Şehir Giriş anıtları dikeceğim’. Ama dikmedi. ‘Boztepe’ye, Güneş Kule ve Kent Balkonu yapacağım’. Ama yapmadı. ‘Ortahisar’a, gençlerimizin ve çocuklarımızın modern çağın bilimsel deneylerini yapabilecekleri bir Bilim Merkezi ve Skatepark kazandıracağız’ dedi. Ama kazandırmadı. ‘Olimpik havuz, eğlence havuzu, fitnes, plates, sguash, çocuk bakım merkezi, geleneksel Türk hamamı ve kuaförün içinde olduğu Kadınlar Yüzme Havuzu kompleksine sahip olacağız’ dedi. Ama olmadı. ‘Yavuz Sultan Selim Han’ın Saray’ı bölgenin tarihsel dokusu bozulmayacak şekilde yapılacak; bu sarayda ecdat yadigârı Osmanlı sanat eserleri sergilenecek’ dedi. Ama sergilemedi. ‘Çocuklar ve tekrar çocukluğunu yaşamak isteyen büyükler için kendilerini masal dünyasında bulacakları düş müzesine kavuşacağız’ dedi. Ama kavuşturmadı. Dilin kemiği yok misali; dikeceğiz, yapacağız, kazandıracağız, olacak, sergileyeceğiz, kavuşacağız… Mega projelerin (!) konuşulduğu İl Danışma Meclisi’nde, 5 yıl önce söz verilen bu projelerin neden dikilmediğinin, yapılmadığının, kazandırılmadığının, olmadığının, sergilenmediğinin, kavuşulmadığının da konuşulması gerekmez miydi? Bunlar konuşulmuyorsa, Mart 2019 yerel seçim öncesi için söz verilen projelerin yapılacağına nasıl inanalım?”
Trabzon’un 10 yıldır yerinde saydığını iddia eden Oktay Söğüt;  “10 yılda yarım yamalak bir Şehir Müzesi yapan bu kadro, Ortahisar için tam 10 müze sözü verdi; Yerel Kültür Mirası Müzesi, Oyun ve Oyuncak Tarihi Müzesi, Deniz Müzesi, Ticaret Müzesi, Spor tarihi Müzesi, Basın Tarihi müzesi, Işık Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Kurtuluş Müzesi ve 1461 Fetih Müzesi. Keşke, mega projelerin konuşulduğu Ak Parti İl Danışma Meclisi’nde, önceki beş yılda yapılamayan projelerin neden yapılmadığı da, önümüzdeki 5 yıl için söz verilen onca projenin nasıl yapılacağı da konuşulsaydı” dedi.
  CHP’de bu tür eleştirileri aslında il başkanının yapması gerekir. CHP İl Başkanı Güzide Uzun, tahminimiz o ki İstanbul seyahatlerinden fırsat bulamıyor. CHP eski il yöneticilerinden bir isim, “Başkanımız parti meclisine girebilmek için şimdiden çalışıyor. O nedenle Trabzon’daki gelişmeleri takip edemiyor” dedi.  

*******

  Milli Görüşçüler yere göğe sığdıramadıkları şu D-8 ülkelerinden yani Türkiye’nin öncülüğündeki Malezya, Endonezya, Bangladeş, Pakistan, İran, Mısır, Nijerya’nın dâhil olduğu Batı medeniyetinin hegemonyasına karşı küresel çapta siyasi pozisyon alma ekonomik işbirliği yapmayı içeren blok her nedense kültürel anlamda işbirliğine gitmeyi akıl edememiştir. Ben bugüne kadar bu ülkelerdeki Müslüman yazarların, şairlerin, sinemacıların eserlerinin nitelikli çevirilerle Türkçeye kazandırıldıklarına şahit olmadım. Ya da Türkiye’deki Cemil Meriç, Sezai Karakoç, İsmet Özel, Cahit Zarifoğlu şair ve mütefekkirlerin eserlerinin o ülke dillerine çevirip bir kültürel bağ geliştirmeyi akıl ettiklerini görmedim, duymadım. Diyelim ki fırsatını bulduk ve D-8’i kurduk! Ne anlatacağız Kenyalılar’a, Tarzanca mı konuşacağız onlarla, Fetöcüler gibi İstiklal Marşını mı ezberlettireceğiz, Barış Manço’nun Arkadaşım Eşşek şarkısını mı söyleyeceğiz birlikte? Rasim Özdenören okuyan bir gençlik derneği mi Müslümanların küresel birliğini sağlamaya katkı yapacak? Lütfen gidin kumda oynayın ve beni daha fazla yormayın! (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar