Mezarlıkları İŞKUR’cular temizlememiş!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, mezarlıkların temizlenmemesinde topu geçici İş-Kur işçilerine atmış. Belediye Meclis toplantısında, muhalif üyelerden biri Başkan Gümrükçüoğlu’na, ‘Sayın Başkan, bayram günleri halkımız kabir ziyaretleri için mezarlıklara gidiyor. Büyükşehir uhdesinde olan mezarlıklarda yabani otun, çimenin boyu bir metreyi geçti. İnsanlar mezarlıklardan dahi içeri giremiyor. Niçin mezarlıkları temizletmediniz’ diye sordu.

mezarliklari.jpg

Başkan Gümrükçüoğlu, meclis üyesinin sorusuna, ‘Haklısınız İş-Kurcular da gecikti ama yapacağım bir şey yok. Muhtarlara da temizletin mezarlıkları, dedim’ diye konuştu.
Meclis üyesi daha sonra mezarlıkların bulunduğu mahallelerin muhtarlarını aramış. Muhtarlar, ‘Bizi ne başkan ne de bir başka belediye yetkilisi aradı. Ayrıca mezarlıkların temizlenmesi, bakımı belediyeye ait. Büyükşehir belediyesinde yüzlerce kadrolu ve taşeron işçi var. Mezarlıklara 5-10 işçi gönderemediler, şimdi suçu bize mi atıyorlar’ diye tepki gösterdi. 

Camiye izin sahaya hayır!

camiye-(1).jpgcamiye-(2).jpg

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, ANAP’tan belediye başkanı seçilene kadar CHP’li idi. Türkmen, ANAP’ın belediye başkanı iken her fırsatta sosyal demokrat olduğunu söylerdi. Türkmen, ANAP’tan yatay geçişle AK Parti saflarına katıldı ve bu partiden iki dönem belediye başkanı seçildi. Şefik Türkmen, AK Parti’den başkan olduktan sonra sosyal demokratlığını, çevreciliğini vs. rafa kaldırdı. 
Akçaabat’ın mekanı geniş camilerinin biri merkezde sahile yakın olan diğeri de Kavaklı’da deniz kenarındaki büyük cami. Akçaabat’ta sahil dolgu alanına yeni bir cami yapılması gündeme getirilmiş, caminin imar planına işlenmesi görüşülürken, meclisin üyesi Cahit Erdem, ‘Akçaabat’ta çocuklar için gençler için spor alanı yok. Cami sıkışık alanda yoğunluğu arttıracak. Fatih ve Söğütlü sahalarını yıkıyorsunuz. 100 bin nüfuslu ilçede saha kalmadı. Bir tane yaptınız soyunma odası yok. Camiyi plana işlerken geniş tutalım, ileride o bölgede bir stat, saha yapılsın’ dedi. 
Erdem’in bu haklı serzenişine Akçaabat’ın sosyal demokrat AK Partili belediye başkanı Şefik Türkmen karşı çıktı. Cahit Erdem ise, ‘Sayın Türkmen, 10 ay sonra yerel seçim var. Akçaabatlılara 2 futbol sahasının yok olmasını bakalım nasıl anlatacaksınız’ diye sordu.
Şefik Türkmen, Akçaabat sahiline bir değil 10 caminin yapılmasına izin verse de bize öyle geliyor ki, yerel seçimde aday gösterilmeyecek. Yerine de milletvekili aday adayı olan eski belde belediye başkanı ve mevcut başkan yardımcısı veya teşkilattan bir isim veya sürpriz bir aday gösterilecek!

Miting alanında yoklama yapıldı mı?

CHP Trabzon il başkanı Güzide Uzun, belediyenin kadrolu ve şirket işçilerinin mecburi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingine katıldıklarını söylemişti. Uzun’un açıklamasına belediye başkanları değil de AK Parti’nin sendikası Hizmet-İş’ten açıklama geldi. Hizmet-İş Sendikası başkanı İsmail Hakkı Kaplan, Güzide Uzun’un açıklamasının algı yaratma maksatlı olduğunu ileri sürdü ve ‘Bu iddiayı ortaya atan, yalancıdır, yalanını ispat etmekle mükelleftir. İspat etmeyen müfteridir. Hiç kimsenin çalışanlarımız üzerinden siyasi rant elde etmesine müsaade etmeyiz’ dedi.
Hizmet-İş sendikası başkanı iddialara, bu şekilde klasik cevap verdi. Ancak, Ortahisar ve Büyükşehir belediyesindeki kadrolu ve şirket işçilerine, mitinge katılmaları konusunda uyarı yapıldı, hatta miting alanında yoklama yapılacağı bile söylendi. İşçiler de işlerinden olmamak için mitinge katılmak zorunda kaldılar. Bu arada farklı kurumlarda çalışan İş-Kur işçileri de mitingde idi. İddiaya göre İş-Kur işçileri de miting alanında imza vermiş. Mitinge belediye şirketleri ve İş-Kur işçilerinden 3 binin üzerinde katılım olduğu söylendi.
Bu arada, CHP il teşkilatı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingine katılan İş-Kur ve belediye işçilerini görüntülerden tespit etmiş. CHP il başkan yardımcılarından biri, ‘Cumhurbaşkanının mitingine katılan kardeşlerimizi zor durumda bırakmayız. Kimsenin ekmeğiyle oynamayız. Belediye yönetimi bizde de olsa o arkadaşlar çalışmaya devam edecektir’ dedi.

Kaç mesaj atıldı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingine davet için milletvekilleri, AK Parti il ve ilçe başkanlığının yanı sıra Büyükşehir ve Ortahisar belediye başkanları belediyenin resmi mesaj sisteminden vatandaşlara yüzbinlerce mesaj atıldığı açıklandı. Miting sonrasında belediyelerin resmi mesaj sisteminden tam 750 bin teşekkür mesajı atıldığı iddia edildi.
CHP Trabzon il başkanı Güzide Uzun, ‘Büyükşehir ve Ortahisar belediye başkanları, Cumhurbaşkanını çok seviyorlarsa o zaman attıkları mesajların parasını ceplerinden karşılasınlar’ dedi.

Bizden önce bu
Meydan yoktu!

bizden-once-001.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından önce sahnede idi. Sesinin tonunu yükselterek Cumhurbaşkanına övgüler yağdıran ve Trabzon’a çok büyük hizmetler yaptığını söyleyen Gümrükçüoğlu, Meydan parkı ve çevresindeki düzenlemeyi anlatırken, ‘Bizden önce bu meydan yoktu’ ifadesini kullandı.
Orhan Gümrükçüoğlu, konuşurken heyecanlıydı ve üstelik de hızlıydı. Şiir okur gibi konuşuyordu. Gümrükçoğlu’nun, ‘Bizden önce bu meydan yoktu’ sözleri miting alanında epey dalgalanma yarattı. Hatta yuhalandığı bile söylendi. 
Meydan park, Osmanlı döneminde de vardı. Trabzon’un Rus işgalinde ve daha sonraki yıllarda park yeniden düzenlenmişti. Atatürk’ün vefatından sonra parkın ortasına ulu önderin heykeli dikilmişti. Başkan, parkın tarihi bir park olduğunu bilmesine biliyor da, bölgede yaptığı düzenlemeyi vurgulamak ve öne çıkarmak için, ‘Bizden önce bu meydan yoktu’ ifadesini kullandı, diye düşünüyoruz.
Gümrükçüoğlu’nun, belediye başkanlığı süresince yaptığı en doğru işlerinden biri, Atatürk alanı çevresindeki dolmuş duraklarını kaldırması, belediye ile park arasını yayalaştırması, İskele caddesinden Suluhan’a uzanan yolu tek şeride indirmesi ve bölgenin yayalara tahsis edilmesidir. Diğer yandan meydan parkındaki düzenleme tam bir faciadır. Meydan Parkı’nda, Gümrükçüoğlu’nun yaptırdığı düzenleme sonrası betonlaştı, ağaçlar kurudu, park kelaynak kuşuna döndü. Başkanın giderayak yapacağı iş, parkın içini ve dışını yeniden ağaçlandırmak olmalıdır. Bölgeye yerli ağaçlar dikilmeli. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar