MHP 4 ilçeye asılıyor!

Millet ittifakını oluşturan AK Parti ile MHP, çok sayıda il ve ilçede birbirlerini destekleme ve anlaşma sağlanan il ve ilçelerde iki partiden biri aday çıkarmama kararı almıştı. 

Trabzon ise AK Partiye bırakılan iller arasındaydı. Trabzon büyükşehir ve ilçeler AK Parti’ye bırakılmasına rağmen, MHP’nin Trabzon’da AK Parti’den 4 ilçe belediye başkanlığını istediği öne sürüldü.

MHP’nin istediği iddia edilen ilçelerin, Beşikdüzü, Şalpazarı, Arsin ve Düzköy olduğu bildirildi. AK Parti kurmaylarından biri, ‘MHP’den partimize böyle bir istek gelmedi. Gelse de kabul görmesi mümkün değil. AK Parti bu 4 ilçede birinci parti’ dedi.

Beşikdüzü ilçesinde maliyeden emekli bir ismin aday gösterilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Ak Partili isim, ‘4 ilçede de çok sayıda aday adayımız var’ dedi.

Bu arada, Arsin ilçesinde AK Parti’nin MHP’yi desteklemesi halinde MHP’den aday olduğunu açıklayan eski belediye başkanlarından Ramis Sunguroğlu’nun diğer muhalefet partilerinin ortak adayı olarak seçime girebileceği söyleniyor.

 

Ahmet Metin Genç’in resti!

Ortahisar belediye başkanı Ahmet Metin Genç’in, geçenlerde parti genel merkezinde üst düzey bir yetkiliye, ‘15 yıldır temayül dediniz temayüle girdim. Hepsinde de önde çıktım. Kamuoyu destek verdi. İl Başkanı seçildim, çekil dediniz çekildim. Partim için ne gerekiyorsa onu yaptım. Bana haksızlık yapıyorsunuz’ şeklinde bir çıkış yaptığı söyleniyor.

Ortahisar belediye başkanı Ahmet Metin Genç ise, büyükşehir belediye başkan adayı açıklandıktan sonra siyasi bir söylemde bulunmadı ve görevini en iyi şekilde yapmaya çalıştığını ve verilecek her tür karara saygı duyacağını belirtmekle yetindi.

Ankara’dan sızan haberlere göre, Ahmet Metin Genç’in yeniden Ortahisar belediye başkan adayı gösterileceği kesinleşti.

 

AK Parti’de Seçim Toto!

61 saat internet sitesi dün AK Parti’nin Trabzon ilçelerindeki favori belediye başkan adaylarını yazdı.  Sitenin haberine göre, kesin olmamakla birlikte ilçe belediye başkan adayları şu şekilde tespit edilmiş; Ortahisar: Favori; A.Metin Genç.. Plase; M.Zeki Solak ve Hasan Kamil Velioğlu Akçaabat: Favori; Mustafa Uzun. Plase; Osman Nuri Ekim, Murat Üçüncü Çarşıbaşı: Favori; Kamuran Çalış.. Plase; Zekeriya Karaçengel Vakfıkebir: Muhammet Balta Beşikdüzü: Favori; Harun Demirci.. Plase: Orhan Bıçakçıoğlu Tonya: Favori; Osman Beşel.. Plase; Veysel Kurt. Şalpazarı: Favori; Metin Günay.. Plase; Kemal Türkmen. Düzköy: Favori; Azmi Köroğlu.. Plase; Yılmaz Ankara. Maçka: Koray Koçhan. Yomra: Favori; İbrahim Sağıroğlu. Plase; Volkan Yıldırım, Tülay Adanur. Arsin: Favori; Sait Gürsoy.. Plase; Şaban Bülbül ve Seyit Hisoğlu. Araklı: Favori; Recep Çebi.. Plase; Hamit Baycan. Sürmene; Rahmi Üstün. Of: Salim Salih Sarıalioğlu. Çaykara: Hanefi Tok. Köprübaşı: Ali Aydın. Hayrat: Favori; Mehmet Nuhoğlu.. Plase; Salih Öztel. Dernekpazarı: Favori; Mehmet Aşık… Plase; Ersin Akyol.

 

TÜ’de kadrolar kişiye özel mi?

Yeni kurulan Trabzon Üniversitesi’ne öğretim üyesi ve elemanı alımları sürüyor. Lisans ve Yüksek lisansını Fatih Eğitim Fakültesinde tamamladığını, Ankara’da bir üniversitede doktorasını yapan bir isim, Trabzon Üniversitesi’nde kadro ilanlarının kişiye özel olduğu iddia ediyor. Üniversiteye alınan öğretim üye ve görevlilerin Rektör Emin Aşıkkutlu’nun kontrolünde olduğu ileri sürülerek, Üniversiteye alınacak öğretim üyelerinin eşit şartlarda yarışması isteniyor.

Trabzon Üniversitesi rektörü Emin Aşıkkutlu, ilahiyatçı bir profesördür. Torpile, haksızlığa geçit vereceğine inanmıyoruz. Aşıkkutlu hoca, üniversiteye alınacak öğretim üyelerine hakkaniyet ölçüsünde değerlendirir, diye düşünüyoruz.

 

Sürpriz aday Cahit Erdem

Beşikdüzü’nde CHP’den belediye başkan aday adayı olan ve aday gösterilmeyen ASKF başkanı, Trabzonspor eski yöneticisi ve Trabzon belediyesi eski başkan yardımcılarından Cahit Erdem’in son anda sürpriz bir şekilde CHP’nin Ortahisar belediye başkan adayı olabileceği iddia ediliyor. CHP il başkanı Güzide Uzun ve Ortahisar ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu ise, Cahit Erdem’in belediye başkanlık için müracaatı bulunmadığını, il ve ilçe yönetimi olarak Salih Akyüz’ün Ortahisar adayı olarak ismini genel merkeze bildirdiklerini ve genel merkezce onaylandığı söylediler. Öte yandan CHP eski yönetiminden bir isim Cahit Erdem’in Ortahisar belediye başkan adaylığını belediye eski başkanlarından Volkan Canalioğlu’nun da desteklediği öğrenildi. Canalioğlu’nun yakın dostlarına, Cahit Erdem’in Ortahisar’da seçimi kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu söylediği belirtildi. Öte yandan Ortahisar ilçesinde yapılan kamuoyu anketlerinde eski belediye başkanlarından Volkan Canalioğlu ile Ahmet Metin Genç’in isimlerinin öne çıktığı belirtildi.

 

***

 

Küresel mali sisteme entegre olmuş bir üçüncü dünya ekonomisi batak oyunundaki küçük kâğıtlara benzer. Kozları serbest piyasayı domine eden çok uluslu şirketlerin perde arkasındaki kararları belirler. AKP gibi üçüncü sınıf iktidarlar oyunun kuralları gereği sürekli koz çıkmak zorundadır. Çünkü iktidarda kalmasının tek şartı koza boş karşılık vermektir. Cumhuriyetin ekonomi tarihinde üretilmiş bütün yumurtalar bu oyunla gitti. AKP onun için bugün hâlâ iktidarda.

(Metin Kondel)

 

***

Doğu Türkistan Türklerine yapılan zulme tepki verilsin önerisine HDP kabul oyu veriyor. CHP'nin, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun kazası araştırılsın önerisine kurduğu partinin başkanı katılıp kabul oyu vermiyor, TC tabelasına MHP çekimser kalıyor. Lan nasıl bir tarikata denk geldik abi biz, Papayı Sultan Ahmet'e imam atayıp bağlayalım bu işi!  

(Harun Çelik) 

Önceki ve Sonraki Yazılar