MHP’nin hedefi iktidar olmak mı?

MHP’nin cumartesi günü yapılan kurultayını TV’den takip ettik. İlgi ve katılımın iyi olması, çok da önemli değil. O salonda hangi parti kongre yapsa salonu da dışını da doldurur… Yeni kurulan Vatan Partisi’nin kurultayı da görkemli idi!

Yazılı ve görsel medyada kıyıda köşede yer bulan MHP, son birkaç aydır sosyal medyada tavan yapmış... Kamuoyu araştırma şirketleri de bu olayı teyit eder durumda… MHP’nin oy oranı yüzde 25’e dayanmış! Ancak, bu oran iktidar baskısından mı yoksa başka nedenlerle mi bilinmez pek dillendirilemiyor!

Ancak, merkez medyanın kurultaya gösterdiği ilgi MHP’nin yükselişte olduğunun bir göstergesi…

MHP’nin oyu yüzde 20’lerin üzerinde 25’lere merdiven dayamış… İyi tamam da MHP’deki bu yükselişe, MHP Genel Başkanı ve kadrolarının katkısı ne kadar veya var mı?

Genel Başkanın haftada bir grup toplantısında söyledikleri mi MHP’nin oyunu arttırıyor, yoksa AKP’nin icraatı mı?

MHP camiası, zirvesi kızsa da kızmasa da bu sorunun cevabı belli!

AKP’nin bunca yanlış ve hatası karşısında TBMM’deki muhalefet partilerinin de çok fazla bir şey yapmalarına gerek yok!

Oy oranları otomatik olarak artar ve artıyor da!

***

Bahçeli’nin kurultayda yaptığı konuşmaya gelince;

Bahçeli konuşmasının önemli bir bölümünde sanki üniversitede ders anlatıyor… Milliyetçi partinin söylemleri milli eksen üzerinde olmalı, iyi güzel de milliyetçi, ulusalcı, liberal, dinci vs. ideolojin ne olursa olsun, sonuçta siyaset yapıyorsun…

Siyaset umuttur, siyaset vaattir, siyaset heyecandır, siyaset hedef göstermedir, siyaset yapabileceklerini anlatmadır vs..

Devlet Bahçeli, bu söylemleri ne kadar dillendirdi…

İktidardan kaçan veya iktidardan memnun olmayanlara, partine gelmeleri, sana destek vermeleri için ne söylüyorsun!

Üretimde ne yapacaksın?

Bu ülkede milyonlarca üniversite mezunu genç işsiz var, ülke ekonomik olarak işgal edilmiş… İşsize nasıl iş vereceksin, ekonomiyi nasıl düzelteceksin…

Eğitim sistemi, alt-üst olmuş…Ümmetciliği, Arap ve İngiliz (ABD) kültür emperyalizmini nasıl durduracaksın? Eğitimde reform yapacak mısın? Etnik ve dinsel bölücülüğe karşı ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Partilerin büyük kongrelerinde genelde nokta atış yapılır… Hükümetin icraatı didik didik edilir, yanlışlar, hatalar ortaya konulur ve topluma seni desteklemesi için bir şeyler söylenir… İktidara gelirsek, şunu yapacağız, bunu yapacağız vs.

Bahçeli’nin hedefi sanki bir süre daha muhalefette kalmak!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.