MHP’nin tercihi!

Trabzon’da MHP ve CHP birkaç ilçede Belediye Başkan adaylarını açıkladı. AKP henüz hiçbir ilçe başkan adayı açıklamadı.

AKP, aday belirlemede mükemmel bir yol izliyor. Temayül diyor, anket diyor, ilçe ve il yönetimlerinin, milletvekillerinin görüşleri diyor ve adayları, teşkilatları koşturuyor, yarıştırıyor, heyecanlandırıyor ve sonuçta Ankara’da genel merkezde oturanlar nihai kararı veriyor.

AKP, bu süreçte, partiden kopma ihtimali olan seçmenini de partide tutuyor. AKP’nin temayül yoklamasının demokratik bir tercihle uzaktan yakından ilgisi yok. Çünkü yapılan iş gizli oy, gizli tasnif ve Ankara’dan sonucun açıklanması! Ve ayrıca temayül yoklamasından birinci çıksan ne olacak?

CHP ve MHP’de AKP’deki gibi bir olay yok. Adaylar, parti il ve ilçe yönetimlerince masaya yatırılıyor. Gerçi ilçe yönetimlerine de bir şey soran yok. Mesela CHP veya MHP Ortahisar ilçe yönetimleri, mahalle mahalle, kapı kapı dolaşsa anket yapsalar, bir veya iki isim öne çıksa ‘adayımız bu isimlerdir’ deseler ne olur?  Hiçbir şey olmaz. Havanda su dövmüş olurlar.

Yukarılarda birileri adayı çoktan belirlemişlerdir. İl ve İlçe teşkilatlarının görevi, belirlenen adayı masa başında sahiplenmek, karşı gelmemek, belirlenen aday lehine görüş belirtmek vs.dir.

Aday belirleyenlerin, seçim sürecinde ve seçim günü; hesaba katmadıkları ilçe örgütünün, mahalle teşkilatlarının, tabanın sandıklara sahip çıkıp çıkmayacakları pek umurlarında değildir.

Partiler en isabetli adayı çıkarsalar bile, bu adaya teşkilatlar sahip çıkmadıktan, Lojistik destek sağlamadıktan, mahallelerde, köylerde örgütlenmedikten sonra seçim kazanma şansı sıfırdır!

xxx

 

MHP; önümüzdeki süreçte bir değişikliğe gitmezse merkez Ortahisar ilçesinde Osman Abanoz’u aday gösterecek. Osman Abanoz, Trabzon merkezde yaşayanların tanıdığı bir isim olsa da MHP’ye yakın olmayan bir isim. MHP tabanının Abanoz’a sahip çıkıp çıkmayacağı belli değil. Genel kanaat sahip çıkmayacağı yönünde! Osman Abanoz, Belediye Başkan yardımcılığı döneminde, belediyedeki MHP’lileri dışlaması ile tanınıyor. Bunun en açık örneği Ahmet Yılmaz’dır. Osman Abanoz’un Trabzon merkezinde, belde ve köylerinden de destek bulma şansı çok düşüktür. Osman Abanoz’u Trabzon’da en fazla destekleyecek kesim Çaykaralılardır. Abanoz’un Çaykaralılardan bana göre oy değil destek sözü alır. Çünkü Trabzon’da yaşayan birkaç bin Çaykaralı kardeşimizin büyük çoğunluğu AKP’de, bir kısmı CHP’de çok azı MHP’dedir.

Koray Aydın ve MHP il yönetimi, Osman Abanoz’un özellikle AKP’den oy alacağını söylüyor. Koray Aydın ısrarla bunu söylüyor. İnşallah alır, ne diyelim!

MHP; son üç yerel seçimde de merkez belediye başkan adayı tercihinde büyük yanlış yapmıştı. Bu yanlış, zaten seçim sonuçlarında görülüyor. Yaşar Keskin, Mustafa Yılmaz Odabaş ve Cevdet Saral ne kadar yanlış tercihse bu seçimde aday gösterilen Osman Abanoz da o denli yanlış bir tercihtir. 

Bu bizim görüşümüz! Yerel seçim, adı üzerinde yerel, mahalli seçim! Yerel seçimlerde, adayın da yerelliğine veya o bölgedeki hangi gruplardan, yöreden oy alacağı hesap edilmelidir. Ayrıca sandıkta partiler arasındaki bir işbirliği de adayların kimlikleri ile bağlantılıdır.

MHP Trabzon teşkilatının aday belirleme işine partinin genel merkezi henüz müdahil olmadı. Bundan sonra da olacağını sanmıyorum. MHP genel merkezine Trabzon ile ilgili bilgiler gidiyor. Genel Merkez, bana göre Koray Aydın ‘teklesin’ diye sesini çıkarmıyor. İnşallah teklemez!

Osman Abanoz veya bir başka ismin kişiliği ile ilgili olumsuz bir görüşümüz olamaz. Osman  Abanoz, bizim de arkadaşımız. Ama Osman ile MHP’nin Ortahisar’da değil seçim kazanması bir önceki seçimde aldığı oyu alması bile çok zordur. Nedenlerini yukarıda yazdım. İnşallah yanılırım diyeceğim ama, tecrübem ve sokağın sesi yanılmayacağımı söylüyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.