MHP’nin vaatleri gerçekçi mi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün iktidara gelmeleri halinde yapacaklarını sıraladı. Bahçeli, vaatlerini yerine getirmek için 71,9 milyar TL’ye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bahçeli, konuşmasında önce Cumhurbaşkanı, Başbakan ve iktidara yüklendi, eleştirdi, yerden yere vurdu. Ardından yapacaklarını sıraladı…

‘AKP’nin anti demokratik, hukuk tanımaz, özgürlükleri kısıtlayıcı bozuk düzenine son vereceğiz, terörü tamamen bitireceğiz, toplumsal huzur ve güveni temin edeceğiz’ diyen Bahçeli, 2016-19 yıllarında, yıllık ortalama yüzde 5’lik büyüme ve 700 bin istihdam sağlayacaklarını söyledi.

Yüzde 5-6’lık büyüme ve 700 bin kişilik istihdam demek üretim ekonomisine geçiş, fabrika bacasının tütmesi demektir. Bahçeli, üretime yönelik iş yapanların teşvik edileceğini söyledi.

Bahçeli, yolsuzlukların üzerine gideceklerini, soygunculardan ve hortumculardan hesap soracaklarını vurguladı ve ‘Yolsuzluk yoluyla elde edildiği tespit edilen her türlü varlığa el konulması, bu servetlere kimin adına kayıtlı olursa olsun el konulması hukuken sağlanacaktır’ dedi.

Bahçeli, İtalya’da bir dönem gerçekleştirilen temiz eller operasyonuna benzer bir operasyon yapacak. Bunu yapabilir mi? Zaman gösterecek!

***

Bahçeli de, Kılıçdaroğlu gibi kamuda taşeron olarak çalışan işçileri kadroya geçireceklerini söyledi. Kamuda bir milyona yakın taşeron işçi olduğu söyleniyor. Bu işçiler aileleri ile birlikte en az 3-4 milyon oya sahip. Bu oylar, bu vaatlerden sonra CHP veya MHP’ye gider mi? Giderse AKP’de gider! Ama tamamının gideceğini sanmıyorum!

Bahçeli, emekli aylığından kesilen SGK primini kaldıracaklarını ve sağlık hizmetinde alınan ek ücret ve katılım payı uygulamasına son vereceklerini söyledi. Bu vaat, taşeron işçilerin kadroya alınması kadar önemli! Bugün Türkiye’de emekli aylığından ayda yüzde 15 civarında SGK primi kesintisi yapılan 1-2 milyon civarında emekli var. Bu kesinti önemli bir yekun tutuyor.

Asgari ücretten vergi alınmaması, emeklilere yılda asgari ücret oranında iki maaş ikramiye vaadi, aile birliğinin korunması amacıyla çalışan eşlerin aynı ilde görev yapmalarının sağlanması önemli vaatler arasında.

Bahçeli’nin çarpıcı vaatlerinden biri de kamu arazilerinin yoksul vatandaşlara tahsisi… Bu tahsis, toprak reformuna benzer bir uygulama gibi… Topraksız köylüye toprak!

MHP’nin ekonomik vaatlerinde, muhtaç ve yoksullara verilecek yardımlar makul düzeyde… Köylüye ucuz mazot MHP’nin de vaatleri arasında.

Bahçeli, imamsız cami bırakmayacaklarını belirtti ve Diyanet İşleri Başkanlığının da yeniden yapılandırılacağını, cemevlerine devlet yardımı yapılacağını söyledi.

***

Bahçeli, Büyükşehir yasasını kaldıracaklarını, kapatılan belde belediyeleri, özel idare ve köyleri yeniden kuracaklarını kaydetti.

Bahçeli, vaatlerin hepsinin kaynağının bulunduğunu belirterek, ‘Bu programın mali yükü 71.9 milyar Türk Lirasıdır’ dedi ve ardından kaynağı nerelerden temin edeceklerini açıkladı.

***

MHP’nin vaatleri uçuk ve yapılamayacak vaatler değil…  Ancak, bu vaatler toplumun farklı kesimlerinde tepkilere neden olabilir. Burada yapılacak iş, vaatlerin bir kısmının uygulanmasında taviz verilmemesidir. MHP, tavizsiz bir duruş sergileyebilir mi? Sergileyebilmesi için tek başına iktidar olması gerekir.

MHP’nin bu seçimde tek başına iktidara gelme şansı yok denecek kadar azdır. Muhtemelen koalisyon ortağı olabilir. MHP’nin CHP ile yapacağı bir koalisyonda iki partinin vaatleri aşağı yukarı örtüşüyor. 

Bunun anlamı, CHP ve MHP vaatlerinin ortaklıkta yapılabilir olmasıdır.

Bu ortaklık olmadı. AKP de tek başına iktidar olamadı.

O zaman MHP; AKP ile koalisyon yapar mı? CHP’nin AKP ile koalisyona yeşil ışık yaktığı bir ülkede MHP de aynı ışığı yakabilir. Siyasi partilerin hedefi sonuçta iktidar olmak değil mi?

Doğmamış çocuğa don biçme, diye bir söz vardır.  Genel seçime 33 gün kalmış. Türkiye gibi ülkelerde değil 33, 3 günde çok şey değişebilir… O nedenle şimdi de 7 Haziran sonrası için yorum yapmak çok da doğru değil!

Sonuç olarak, MHP’nin vaatlerini hayali vaat olarak görmediğimi söyleyebilirim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.