Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

MİLLETE BAHAR GELDİ

   Merhaba Yeni Türkiye, 1 Nisan sabahına umutla, heyecanla, güvenle, sevinçle uyanmanın mutluluğunu yaşadık. Uzun zaman sonra ilk kez seçim sonrasında ülke aydınlanmış, ferahlamış, huzur dolmuş gibi geldi bana. İlk kez Demokrasi kazanmış, halk kendine gelmiş, ülkeyi yönetenlere bir ders verilmiş ve ülkenin omurgasını oluşturan şehirler artık emin ellere geçmiş diyebiliyorum. Her seçim oylar çalındı mı, şimdi ne olacak, yine karanlık günler mi bizi bekliyor, yine Allah bilir başımıza neler gelecek, neler göreceğiz diye kara kara düşünmekten bıkmıştım. Şimdi MİLLETİME BAHAR GELMİŞ, ülkeme huzur dolmuş gibiyim. 
***
   Bildiğiniz gibi seçime iki blok halinde, Cumhur ve Millet ittifakları ile girdik. Son 15 yılın seçim Şampiyonu Ak Parti sıkıntıya girdiği son yıllarda yanına MHP’yi alarak işini sağlama almaya çalışırken 100 yıllık mazisiyle demokrasi mücadelesi veren CHP de bu 2018/19 sezonunun parlayan güneşi İYİ Parti’yi yanına alarak direnmeye çalıştı. Hepimizin malumu Cumhur İttifakının başarılı olacağı kırsal ve eğitim seviyesi düşük bölgeleri zaten biliyoruz. Millet İttifakının kazanacağı sahil kesim, eğitim seviyesi yüksek, ekonomik güvencesi diğer bölgelere göre nispeten sağlam yerleri de biliyorduk. Tam kestiremediğimiz, sürprizler olur mu, acaba nasıl sonuçlar çıkar dediğimiz Büyükşehirlerdi bu seçimin en merakla beklenenleri. Nüfusun yarısından çoğunun yaşadığı İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA, ADANA, MERSİN gibi şehirler iki blok için de çok önemliydi. Bu belediyelerin büyük kısmını elinde bulunduran Cumhur bloğu buralarda kayıp yaşamayacağına, tekrar kazanacağına inanıyordu. Bu bağlamda beklenmedik isimlerle yarışa girdiler. Partinin ağır topları diyebileceğimiz fakat o şehir ve bölge ile hiçbir alakası olmayan isimlerdi bunlar. Millet İttifakı ise bu şehirlerde Yepyeni Yüzlerle, eskimemiş, genç, tanınırlığı düşük ama enerjisi yüksek isimlerle girmeyi tercih etti. Geçmiş dönemde Kılıçdaroğlu, Sarıgül gibi isimlerin yarışa girdiği İstanbul’da bu kez yola Ekrem İMAMOĞLU gibi genç, enerjik lakin tanınırlığı düşük isimle yola girilmesi ilk günlerde çok tartışıldı. Sahaya indikten sonra tüm Türkiye’nin takdirini ve beğenisini toplayan İmamoğlu, bir anda tüm Türkiye’nin konuştuğu, sevdiği, beğendiği ve kazanması için dua ettiği bir isim haline geldi. Bu noktada Trabzonlu ve Trabzonsporlu olması da tabi ki bizleri gururlandırdı. İstanbul Belediye Başkanlığından ziyade Türkiye yeni bir lider kazanıyor duygusu tüm yüreklerde hakim oldu. 
   Rakibi de öyle hafife alacağımız bir isim değildi. Başbakanlık, bakanlık, meclis başkanlığı yapmış bir isim. Her ne kadar o koltuklara kendi gücüyle gelmediğini biliyor olsak da sonuçta bu koltukları meşgul etmiş bir isim. Cumhurbaşkanının sadık, itaatkar, kadim yol arkadaşı. Şartlar hiç ama hiç eşit olmamasına rağmen, güçler arasında dağlar kadar fark varken seçimi kazanması ve zafer elde etmesi büyük bir sürpriz ve başarı hikayesi. Bu seçimin tartışmasız kaybetseydi bile kazananı EKREM İMAMOĞLU olacaktı. Kazanarak bu başarısını ikiye katlamış oldu. CHP artık alternatif arayışlarına filan bakmayacak, 24 Haziran öncesinin kazananı, sonrasının ise kaybedeni İNCE ‘yi aramayacak. Bu başarıyla birlikte Türk Siyaset sahnesinden sadece Binali Yıldırım değil Muharrem İnce de alaşağı edilmiştir. Bundan böyle MİLLET İTTİFAKININ yeni Lideri EKREM İMAMOĞLU olacaktır. İlk hedef 5 yıl İstanbul’ a hizmet edip Gönülleri Fetih etmek, sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmaktır. Eeeee ne de olsa Trabzonlu, yapar mı yapar? 
***
   Ankara beklendiği gibi oldu. Sürpriz filan değildi, Mansur Yavaş kazanacaktı zaten bir önceki seçimde yüksek ihtimalle Mansur bey kazanmıştı, taaki birileri içeri sızana kadar. Adana, Mersin, Eskişehir, İzmir, Muğla derken büyük ve etkili şehirlerin hepsinde MİLLET kazandı. Tüm algı operasyonları, manipülasyonlar, tehditler, baskılara rağmen Türkiye nüfusunun ve ekonomisinin büyük oranda kalbi olan yerler muhalefetin eline geçti. Bu ülkeyi yönetenlere derstir. Cumhur ittifakına, liderlerine derstir. Burası Türkiye, ben yaptım oldu, ben dedim bitti mantığı ile bir yere kadar gemiyi yüzdürürsünüz. O gemi su aldıkça biraz biraz, hafif hafif batmaya başlar. Şimdi geminin büyük yarısı su aldı. Elde Trabzon, Rize, Ordu, Konya gibi iller kaldı. Buralarda da eminim muhalefet güçlü adaylar ile karşısına çıksaydı buralarda da sallanacaktı. Mesela Trabzon bu sonuç ile kimseyi şaşırtmadı. Beklenen oldu. Belki biraz Ortahisar ümit veriyordu ama nafile, yazık oldu. Yomra İYİ oldu. Beşikdüzü’ne renk geldi. Bunlar güzel haberler. Akçaabat, Çarşıbaşı, Araklı gibi ilçelerde adaylar çok İYİ olmasına rağmen alınamadı, alınabilse bal kaymak olacaktı. Artısıyla eksisiyle Türkiye çok İYİ bir seçim geçirdi. Seçim süreci güzel olmamasına rağmen seçim sonuçları çok güzel oldu. Türkiye Nisan ayına Bahar havasında, şenlik havasında girdi. Bence tüm millet cumhur ittifakına gönül verenler dahil sonuçtan mutlu olacaklar. Hatta Bahçeli bile şuan çok mutlu. Sanırım tek mutsuz bu seçimde Reis oldu. Kendisi çok tecrübeli eminim bu süreçten olumlu dersler çıkaracaktır. Bizden bir tavsiye, balkonu mutfağa katsın, yoluna devam etsin. Her seçimin kazananları ve kaybedenleri vardır. Bu seçimin tartışmasız kazananı İmamoğlu olurken onu sırasıyla Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Mansur Yavaş, Meral Akşener ve ilk kez güven veren YSK takip ediyor. Kaybedenler ise Ak Parti, Binali Yıldırım, Muharrem İnce ve güven duygusunu ayaklar altına alan ANADOLU AJANSI…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.