Milli irade ve Trabzon valisi!

Milli irade ve Trabzon valisi!

Hasan Kurt yazdı...

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Önceki gün CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’in, farklı konulardaki iddialarına ve kendisine yönelik eleştirilerine cevap verdi.

Öz, Pekşen’in söylemlerinin eleştiri sınırlarını aştığını ve hakarete vardığını iddia etti.

Benim karşılıklı söylemlerde dikkatimi çeken en önemli olay, Vali beyin şu ifadeleridir;

‘…Seçim sonucunu belirleyen unsur milli iradedir. Dolayısıyla bizi bu göreve getiren iradenin çapını bu millet takdir etmiş ve o görevi o yetkiyi onlara vermiştir.’

Bu ifadelerden ben şunu anlıyorum, ‘Beni bu göreve yani valiliğe atayan, millet iradesini yüzde elli ile arkasına alan siyasi iktidardır. Ben millet iradesini temsil edenlerin valisiyim’.

Haluk Pekşen; Vali bey için ‘çaptan maptan’ da bahsetmişti!

Vali bey de, açıklamasında ‘çaptan’ da bahsediyor ve ‘Bizi bu göreve getiren iradenin çapını millet takdir etmiştir’ diyor… Yani, Haluk Pekşen’e diyor ki ‘senin çapın ne? Yomra’dan, Trabzon’dan ne oy aldın. Beni iktidara getiren irade yüzde 60- 70 oy aldı. Ben iktidarın valisiyim’…

***

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde bir vali; ‘ben iktidarın valisiyim, yüzde 50’nin 60’ın valisiyim’ diyebilir mi?

Gerçi Trabzon valisi ‘ben öyle bir şey demedim, siz öyle yorumluyorsunuz’ diyebilir.

Vali bey ne derse desin, söyledikleri ortada!

TC’de valiler çoğu zaman iktidarla özdeşleşmiştir, iktidarın valisi damgasını yemişlerdir ama istisnalar dışında hiçbir vali, ‘millet iradesinin valisiyim’ demedi.

Halbuki milletin iradesinin yansıdığı yer TBMM’dir…

TBMM’de de çoğunluğu elde eden parti ve partiler, ülkeyi yönetir…

Yönetirken de hizmeti kendi partilerine oy verenlere değil her kesime eşit olarak dağıtırlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Anayasası’nda ve mevzuatında her şey açık ve net olarak yazılır.

Vali bey, bize göre talihsiz bir söylemde bulundu.

Valileri, evet ülkeyi yöneten irade atar, tayin eder, görevden alır…

Ancak atanan vali, kendisini atayanın değil toplumun tümünün valisidir. Yüzde 50’nin olduğu gibi yüzde 20’nin de 10’unda yüzde birin veya binde birinde valisidir.

İktidarın değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin valisidir.

Bir vekil bir Valiye ‘senin çapın şu kadardır, bu kadardır’ diyebilir! Söylemlerinde hakaret veya suç olup olmadığını mahkeme belirler.

Ama bir vali, vekilin bu söylemlerine milli iradeyi kıstas alarak ‘senin çapın da şu kadardır’ dediğinde işin içine makamın siyasallaşması girer..

Bu satırların yazarı, bir tarihte Trabzon’da bir belediye başkanını ‘çapsız, ufuksuz’ gibi kelimelerle eleştirdi. Belediye Başkanı beni mahkemeye verdi. Ceza da aldım..

Ama belediye başkanı bana, ‘beni bu göreve milli irade getirdi. Senin çapın ne’ demedi.

Yalnız valiler değil Belediye Başkanları da, kendilerine veya partilerine oy verenlere değil toplumun tamamına eşit hizmet vermek zorundadır. Belediye başkanları seçim sonrası mazbatalarını aldıkları andan itibaren yakalarındaki parti rozeti rafa kaldırırlar. Kaldırmak zorundadırlar.

Kaldırıyorlar mı? Göstermelik olarak kaldırıyorlar ama icraatta parti ve partililerle iç içeler…

Zaten, yerel yönetimlerdeki sıkıntıların temelinde de bu olay var…

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, ‘kaş yapayım derken göz çıkarttı’ misali kendisini eleştiren vekile ve muhalefete imalı da olsa söylememesi gereken sözleri söyledi ve bize göre hem kendisini hem de iktidarı yaraladı!

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum