MİMARLAR ODASI'NIN TEKLİFİ'NİN AKIBETİ NE OLDU?

  Trabzon'da Yavuz Selim Futbol Sahasının, Millet Bahçesi projesinde yer almasının kesinleşmesinden sonra Trabzon Mimarlar Odası yeni bir fikirle ortaya çıkmıştı. Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu Barcelona örneğini vererek söz konusu alanda futbol müzesi kurulmasını teklif etmişti.
  Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu Millet Bahçesi'nin bir tanım olduğunu belirterek, "Trabzon futbol kültürüyle yoğrulmuş bir kenttir. Oradaki köklerimizin kaldırılmaması gerekir. Bence Yavuz Selim sahasının yaşatılması kararı doğrudur. Ancak oranın bir kentsel proje olarak genişletilerek değerlendirilmesi daha yerinde olur. Bölgenin yapılaşmaya açılmaması önemli. O bölgede futbol kültürünün yaşatıldığı açık hava futbol müzesi olabilir. Bu açıdan Barcelona örneği önemlidir. Barcelona futbol stadyumuna gittiğiniz zaman orayı para vererek geziyorsunuz. Buradan Barcelona Futbol Kulübü para kazanıyor, Barcelona kenti para kazanıyor. Orada Avni Aker keşke kalsaydı da bir Anadolu devriminin müzesi olarak yapılsaydı ama olmadı. Ama geç kalınmış değil. Yavuz Selim de orada yaşatılıyor. Orası bir açık hava futbol müzesi projesi halinde ortaya konup bu şekilde hayata geçirilebilir" demişti.
  Mimarlar Odası'nın bu çağrısına geçen 2 aylık süre sonunda iktidar cephesinden ve belediyeden bir ses çıkmadı. Oysa Ustaömeroğlu'nun da dile getirdiği gibi o alanda kurulacak Barcelona örneğinde kendisini bulan, bu şekilde şekillenmiş bir futbol açık hava müzesi yerli ve yabancı turistlerin gezeceği, bunun yanı sıra Trabzon'un marka değeri Trabzonspor'un geçmişiyle, geleceğiyle ülke geneline ve dünyaya tanıtılmasına katkı sağlayacak önemli bir proje olarak hayata geçirilebilir.

Trabzon'u ilgilendiren hayati projelerde her nedense sivil toplum kuruluşlarının sesine, projelere katkılarına önem verilmiyor. Bu tiyatro binası projesinde de aynen yaşandı. Mimarlar Odası'nın yaptığı hayati uyarılar ve çözüm önerileri göz ardı ediliyor. Ondan sonra da projeler bittikten sonra, ' Neden böyle yapıldı? Daha iyisi yapılamaz mıydı?' serzenişleri ortaya çıkıyor.
  Gelecekte ahlar, vahlar içinde olmamak için kentin önemli sivil toplum kuruluşlarının şehri ilgilendiren ve Trabzon'un vizyonu sayılabilecek projelere yapmaya çalıştıkları katkılara ve çözüm önerilerine kulak verilmeli… Mimarlar Odası'nın kentle ilgili projelere ilişkin önerileri şehircilik anlayışı açısından üst düzey hassasiyetleri barındırıyor. Bu önemli sivil toplum kuruluşunun önerilerini dikkate almadan yapılacak işler projelerin mimarlık estetiği açısından bir ayağı topal kalmasına sebebiyet verebilir. Özellikle Trabzon Büyükşehir Belediyesi bu anlamda daha dikkatli olmalı...


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.