Moloz’da otogara tam destek!

   Dün bu köşede Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na çağrıda bulunarak, Değirmendere vadisinde dere kenarında yapılacağı açıklanan otogar yerinin iptal edilmesini ve ‘otogar’ın Moloz dolgu alanının batısında yapılması gerektiğini, gerekçelerimizle birlikte yazmıştık.
molozda.jpgKuzey Ekspres muhabirleri, önerimizi sokak röportajı ile de vatandaşa sordu. Gazetemizi arayan ve sokakta konuşan vatandaşın büyük bir ekseriyeti, Değirmendere vadisinde dere kenarında otogar olmayacağı fikrinde birleşti ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun bu konuyu yeniden masaya yatırmasını ve farklı kesimlerden görüş almasını istedi. 
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından bir isim, ‘Murat bey, hesap kitap adamıdır ve şehirciliği de bilir. Trabzon’a önemli hizmetler getirecektir. Buna inanıyoruz. Çünkü, Murat beyi iyi tanıyoruz. Ancak, otogar için Değirmendere vadisinde dere kenarında 7 bin metrekarelik bir alanı belirlemesi bana ilginç geldi. Başkanı mutlaka çevresinden birileri etkilemiştir diye düşünüyorum’ dedi.
Bu arada Trabzon’daki sivil toplum örgütleri ve Büyükşehir ile Ortahisar kent konseyinin, otogarın yeri konusunda görüş belirtmemeleri eleştiri konusu oldu. Ortahisar’ın en eski mahallelerinden birinin muhtarı, ‘Ortahisar kent konseyi başkanı Ortahisar değil Yomralı. Büyükşehir Kent Konseyi başkanı Trabzonlu değil Erzurumlu. Biri Ortahisar’ın diğeri Trabzon’un dününü bilmez. Çünkü yaşamamışlar ancak kitaplardan okurlar. Ayrıca kent konseyleri, belediye yönetimlerine yakın isimlerden oluşuyor. Bu olay Volkan Canalioğlu döneminde de aynıydı’ dedi. 
Muhtarın eleştiri gerçekten ilginç!

Trabzon’da raylı sistemişlemez!

trabzonda-rkayli.jpg  Trabzon’da özellikle sahil yolunda, Akçaabat-Arsin arasındaki trafik sıkışıklığını gidermek için, hemen her dönem raylı sistem gündeme getirilir. Raylı sistemi gündeme getirenler, bu güzergahta günde karşılıklı olarak kaç aracın gidip geldiğinin, kaç kişinin seyahat ettiğinin araştırmasını bile yapmadılar. Laf olsun torba dolsun, misali raylı sistem yapılsın diyorlar.
Bu güzergaha raylı sistem yapılsa bile özel aracı ile seyahat eden yine seyahat edecek. Belediye otobüsleri ve minibüsleri kullanan yine kullanacak. Ayrıca, iç bölgelerden gelenler raylı sistemi beklemeden toplu taşıma araçları ile istedikleri yere gidecekler.
Bu güzergah arasında yapılacak raylı sistemin maliyeti ile sahilden üç-dört km. içeriden rahatlıkla aynı mesafede tünel geçişli yol yapılabilir ve şehirlerarası geçişler buraya kaydırılabilir ve sahil yolu rahatlar. Bu tünel daha sonra Beşikdüzü ve Of’a kadar uzatılır ve bu sayede güney ekspres çevre yolu da yapılır.
Trabzon’un ulaşımda öncelikli sorunu raylı sistem değil, güney ekspres çevre yoludur. Mevcut sahil yolunda bugünden yarına acil ihtiyaç dışında yapılacak düzenlemeler, günü kurtarmadan başka bir işe yaramayacaktır.

Babacan’ın partisi!

babacan.jpgAKP hükümetlerinin iki dönem öncesine kadar altın çocuğu olarak lanse edilen, eski ekonomiden sorumlu devlet bakanı Ali Babacan’ın, kuracağı partinin tüzüğüne son şeklini verdiği ve partinin Aralık ayının son günlerinde resmi olarak kurulacağı bildirildi. Babacan’ın partisinde eski maliye bakanlarından Mehmet Şimşek’in de yar alacağı kaydedildi. Partinin kurucuları arasında AKP Trabzon eski milletvekillerinden Kemalettin Göktaş’ın da bulunduğu ileri sürüldü. Ali Babacan’ın partisinin Trabzon teşkilatında yer alacak bir isim, ‘Partimiz, yalnız Ak Parti’den değil, tüm partilerden ve özellikle genç seçmenden oy alacaktır. Partimiz, Türk siyasetinde merkez sağın en güçlü partisi olacaktır’ iddiasında bulundu. 

Yel kayadan ne alır!

AKP’den istifa eden veya ihraç edilen isimlerin kurduğu ve kuracağı partilerin, tabela partisi olacağını iddia eden AKP Trabzon teşkilatının önemli bir ismi, ‘Yeni partiler, belki bizden birkaç puan oy alabilir. Asıl oy alacakları kesim MHP, İYİ Parti ve CHP’ye oy veren seçmen olacaktır. Yel kayadan ne alır, misali bu partiler bizden hava alır’ iddiasında bulundu. 

                                                 *************

 Ekmek almaya gittim. Dönüşte yaşları7-9 aralığında ikisi kız olmak üzere bir grup çocuk bayırdan aşağı şen şakrak koşarak caddeye gelip hemen kaldırımın kenarına gelip oturdular. Yine çocuksu gülüşlerle birbirlerine takılıp kendi aralarında oynuyorlardı. Yanlarına yaklaştım. Niyetim caddeye öyle hızlı koşup çıkmayın araba çarpar diye uyarmaktı… Uyardım…
   
Haklısın dercesine başlarını salladılar. İçlerinden biri dikkatimi çekti. Büyük güzel gözlerini çevreleyen çikolata renkli çehresi ile diğerlerinden daha farklı idi. Kısa bir sohbet etme isteği  geldi içimden… Merhaba çocuklar… Yine başları ile aldılar selamımı… Sırayla nerelisiniz diye sorduğumda: Esmer olan çocuk Afrikalıyım, dedi. Diğeri Iraklı. Diğerleri iki kardeş olanlar Suriyeliyiz, dediler.
Dört çocuk, üç ülke… Okula gidiyorlarmış…

Türkçeleri de gayet güzel. Belli ki iyi eğitiliyorlar. Bu çocukları yurtlarından koparıp başka yerlerde yaşamaya mecbur bırakan dünya düzenine lanet okudum. Bir de insan hakları havarisi kesilen, ‘modern dünya’nın acımasızlığı karşısında ülkemin sırtlandığı yüke üzüldüm.
Türkiye şu anda göçmenlerin sığınma alanı olmuş… Ama bu yük bir yere kadar çekilebilir! Dünya çok acımasızsın. Çocukların masumiyeti dünyanın sonunu getirecek diye korkuyorum! (İsmail Kansız)

                                               *****************

Fen Liselerini kapatıp İmam Hatip açan, Askeri okulları kapatıp Kuran kursu açan, fabrikaları satıp simit sarayı alan tek ülkeyiz. Ne mutlu bize, dünya bizi kıskanıyor. Bu arada, Maşallah< İnşallah deyu deyu savrulup gidiyoruz. Barış Pınarı Harekatı olduğu yerde kaldı. Libya ne ola? 
(Hüseyin Hakkı Kahveci)

                                                    ***************

Doktoruuz diyor ki;

Tiroid boynun alt yarısında, nefes borusunun önünde, kelebek şeklinde bir iç salgı bezidir. Vücutta düzenleyici görevi vardır. Dokuların ve organların uygun çalışmasını sağlar. Tiroid bezinin az veya çok çalışması hastalıklara sebep olur. İyot, tiroid salgısının ana maddesidir. İyot eksikliği nedeniyle tiroid bezinin az çalışması(hipotiroidi) hastalığı, sık rastlanan hastalıklardandır. İyotlu tuz kullanımı bu hastalığı oldukça azaltmıştır. İyot eksikliğine bağlı tiroid hastalıklarının en ciddi sonuçları çocuklarda görülür. Bu hastalık bebeklikte fark edilmezse zeka ve büyüme geriliğine(cücelik) sebep olur. Erken tanı ve tedavi zeka ve büyüme geriliğini önler. Yeni doğan bebeğin topuğundan alınan kanla teşhis koyulur. Tiroidin az çalışmasına bağlı hastalıklar, bezin salgısının yerini tutan haplarla tedavi edilir. Tiroidin fazla çalışması (hipertiroidi) hastalıklarında salgıyı azaltan ilaçlar kullanılır veya tiroid bezi ameliyatla alınır ya da radyasyonla köreltilir. Bu işlemler sonucunda yok edilen tiroid salgısı her gün alınan haplarla yerine koyulur. 
(Dr. Kemal Küçükali)

Önceki ve Sonraki Yazılar