Moloz’daki cami Trabzon’u kilitler!

Hani derler ya, ‘bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış’ diye. Moloz’daki yapılacak 7 bin 500 kişilik cami ve kompleks projesini de kimse kusura bakmasın, ben bu hikayeye benzetiyorum!
Önce, Trabzon’un böyle bir camiye, komplekse ihtiyacı var mı?
Bu sorunun net cevabı, ‘hayırdır’.
İkincisi, Trabzon Ortahisar ile 18 ilçeye ve Ortahisar’dan Ortahisar’a yolcu taşıyan tüm araçlar, bu bölgeden kalkıyor. Bu bölgeyi otogar olarak kullanan araç sayısı bin, belki de daha fazladır. Bu bölgede cami ve diğer mekanların yapılması halinde, bu araçların kalkış merkezi neresi olacak?

molozdaki-(1).jpg
Ve o bölgede, otoparklar, büyükşehir belediyesinin garajı, birimi, itfaiye, balık hali vs. bulunmaktadır. Bunlar nereye taşınacak?
Cami ve kompleks projesini hazırlayanlar bu gerçekleri bilmeyebilir. Büyükşehir Belediye Başkanı ve yardımcıları bunları nasıl görmezden gelir.
Orada cami ve kompleksin yapılması demek, Trabzon’un kilitlenmesi, Trabzon’un kaosa sürüklenmesi demektir.
Bu projenin fikir babası Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, demek ki giderayak Trabzon’u yaşanmaz bir kent haline getirmek istiyor.
Bunun başka izah tarzı yok!
***

molozdaki-(2).jpg

Gelelim, camiyi yaptırmak için kollarını sıvayan ve hedef tahtası haline getirilen Erdoğan Bayraktar’a…
Moloz’daki camiyi önce Dursun Ali Kurt yapacaktı. Dursun Ali beyi herhalde işin maliyeti korkuttu ve kenara çekildi.  Dolgu alanında fore kazıksız devasa bir cami yapılma ihtimali söz konusu değil. Yapıldığında her an yıkılabilir. O nedenle cami fore kazık üzerine oturtulacak. Bu da büyük bir maliyet gerektiriyor. Cami yaptırma işi, yapılacak imalatın muhtemelen maliyeti nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu tarafından Erdoğan Bayraktar’a havale edildi. Bayraktar’ın bu işin üstesinden geleceği hesaplanmış olabilir.
Büyükşehir Belediye Başkanı ve Bayraktar, cami ve kompleks için bir proje hazırlatıldı. Proje de İstanbul’da ve birkaç ilde cami yapan bir firmaya verildi.  Cami maliyeti Erdoğan Bayraktar’ın belirttiği gibi şimdilik 65 milyon lira... Yarın bu rakam rahatlıkla 100 milyon lirayı bulur.
Erdoğan Bayraktar, bu işe soyunduğunda Belediye Başkanı, Süleyman Soylu’nun da görüşünün alındığını söylemiş. Soylu’nun görüşü gerçekten alındı mı alınmadı mı; bilemiyoruz.
Bayraktar, caminin ibadet mekanı olarak düşünülmemesini ve o bölgenin bir meydan ve sosyal donatı alanı olacağını söylüyor.
Trabzon kamuoyundan yükselen tepkilerden sonra Erdoğan Bayraktar, bu işten biraz soğudu gibi… Çünkü işin fikir babası belediye olmasına rağmen eleştiri kendisine yönelik!
***

Tekrar ediyoruz; Moloz’daki dolgu alanında cami ve kompleks projesi uygulanırsa Trabzon kesinlikle kilitlenir ve yaşanmaz bir kent haline gelir. Gerekçesini yukarıda belirttim.
Moloz dolgu alanında ne yapılmalı?
Orada, şehirlerarası, ilçe ve köylere yolcu taşıyan araçlar için otogar yapılmalı. Alanın bir bölümü, eski çöplük dahil binlerce araçlık açık otopark ve gezinti alanı olarak değerlendirilmeli. Orada modern bir balık hali ve perakende pazar yeri yapılmalı. İtfaiye merkezi de o alanda olmalı.

‘O gençler haklıydı’

Trabzon’un en saygın işadamlarından biri olan Bazalt Beton ortaklarından Namık Kemal Seymen, gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt ile de lise yıllarından arkadaştır. İki eski dost geçenlerde İskenderpaşa Camisi avlusunda, Trabzon’da uzun yıllar hekimlik yapan ve halk arasında boyu kısa olduğu için Küçük İbrahim olarak bilinen İbrahim Ustaömeroğlu’nun cenaze töreninde ayaküstü sohbet ederler.
Kurt, Seymen’e ‘Çimento nakliyesi için gemi aldınız. Hayırlı olsun. İşler nasıl’ diye sorar.
Yılların işadamı, ‘Hasanım işler her geçen gün zorlaşıyor. İnşaat sektörü diken üstünde… Eğitim Enstitüsünde okurken, solcu arkadaşlarımıza, attıkları ekonomik sloganlar nedeniyle kızardım. O arkadaşlara bugün hak veriyorum. Piyasada inanılmaz bir rekabet var.’ dedi…
Namık Kemal Seymen, geçmişte ANAVATAN Partisinde il yönetim kurulu üyesi olarak uzun süre siyaset yapmıştı. Seymen, ‘Siyaset defterini yıllar önce kapattım. İşlerimize yoğunlaştık’ diyor.
Namık Kemal Seymen’e ve ortağı Fethi Gümrükçüoğlu’na sağlıklı ve bol kazançlı yıllar diliyoruz.

Siirt’e Trabzon damgası!

26972069_1225300544269336_730635395_o.jpg

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Vakfıkebirlidir. Başarılı bir kaymakamlık döneminden sonra Siirt’e vali olarak atanan Atik, kısa zamanda Siirtlilerle kaynaştı. Siirt’te yaptığı çalışmalarla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da dikkatini çeken Ali Fuat Atik, görev yaptığı mesai arkadaşları ile de bir araya geliyor. İlin sorunlarını ve yapılacak işlerin planlamasını yapıyor. Vali Atik, gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır’ın da yakın arkadaşı. Atik, önceki gün Giresunlu Siirt İl Jandarma Komutanı Kemal Benek, Pervari’nin Trabzonlu Cumhuriyet Savcısı Gökhan Feyzoğlu ve yine Trabzonlu olan Siirt Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Şeyda Kayhan ile bir masa etrafında buluştu ve fikir alışverişinde bulundu. Vali Ali Fuat Atik’e ve mesai arkadaşlarına başarılar diliyoruz.


**************
.CHP'deki kadın dayanışması gözlerimi yaşarttı!
CHP'den çok HDP temsilcisi olan Zeynep Altıoklar'ın Atatürk'ün portresini odasından kaldırdığını söylediği için partiden atılan Aylin Nazlıaka'yı kimse savunmadı. O Aylin Nazlıaka ki TBMM'de TC için en büyük eylemi tek başına yapma cesareti gösteren Atatürkçü bir kadın vekil olmasına rağmen CHP'liler Canan Kaftancıoglu ve Zeynep Altıoklar'ın Nazlıaka'yı lincini sadece izlediler.
Türkiye'nin entelektüel düzeyde yetiştirdiği bir kadın olmasının yanı sıra etnik olarak Boşnak olmasına rağmen Türklük ve Atatürkçülüğün yılmaz savunucusu Birgül Ayman Güler'in partiden atılmasına kendilerini Canan Kaftancıoğlu'na feda eden hiç kimse tarafından savunulmadı.
Atatürk'ü bile anlamayan Canan Kaftancıoglu Atatürk'ün CHP'sini kurtaracak ama Atatürk'ün çağdaş kızları Birgül Ayman Güler ve Aylin Nazlıaka CHP düşmanı öyle mi?
İşte bunları düşündükten sonra Canan Kaftancıoğlu'nu eleştirenlere "çakal, yarasa, CHP düşmanı" diyenlere sadece gülüyorum! (Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar