Moloz’daki cami ve Saka’nın açıklaması!

‘Protokol Camii’ne Erdoğan’dan veto’ başlıklı haberimiz büyük yankı yarattı. Dün sabah saatlerinde İstanbul’dan Muammer Saka aradı. Saka, ‘Ben de Moloz mevkiinde bir protokol demeyelim de büyük bir kent camisinin yapılmasını destekleyenlerdenim. Bir cenazeniz olur, meydan sıkışır kalır. Böyle bir camii yapılması gerekir. Cumhurbaşkanımızın, Moloz’da yapılacak olan caminin yapımının durdurulmasını istediğini emin kaynaklardan duydum. Cumhurbaşkanımız bekleyin, dursun, dedi. Haberden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan bey de beni aradı. Ben size ne söylemişsen ona da onu söyledim’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moloz’da iki yol arasında devasa büyüklükte bir camii yapımının tamamen durdurulmasını mı istedi yoksa geçici olarak mı, bunu bilmiyoruz. Cumhurbaşkanımız, inşaatı durdurun dediğine göre onun da mutlaka bir bildiği vardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söyleminin partili partisiz Trabzonluların yüzde 90’ı tarafından olumlu karşılandığını söyleyebiliriz.

Raylı sistem perişan eder!

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bir süredir, Akçaabat ile Yomra arasında raylı sistem yapılması gündeme getirildi. Bu konuda mühendisinden sade vatandaşına kadar her kafadan bir ses çıktı. Ulaşım uzmanlarının ise büyük bir ekseriyeti Akçaabat ile Yomra arasında yapılması düşünülen raylı sistemin trafiği daha çekilmez bir hale getireceğini ve rahatlatmayacağını söylüyorlar. KTÜ Ulaştırma bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Atakan Aksoy, ‘Raylı sistem çözüm değil sorun üretir’ diyor. Aksoy, mevcut yol güzergahında yapılacak bir raylı sistemin yolu daraltacağını, havadan gidecek raylı sistemdeki maliyetin ise beş kat daha fazla olacağını ve sonuç vermeyeceğini belirtiyor. 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi Trabzonlu bir hemşehrimiz dün Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. Öğretim görevlisi, ‘Eskişehir ve Antalya belediyeleri raylı sistemi sökmenin peşindeler. Raylı sistem bu iki ilimizi perişan etti. Trabzon sahilinde yapılacak bir raylı sistem ise Trabzon trafiğini tamamen kilitler’ dedi. 

Bizde Eskişehir’deki üniversitede görev yapan hocamız ile aynı görüşteyiz.

Kandaz’ın tabelası!

Trabzon Ortahisar ilçesi Uğurlu Mahallesi’nden (Argaliya köyü) merhum Hacı Karaağaç adlı bir vatandaş yıllar önce Almanya’ya işçi olarak gitmişti. Hacı abimiz emekli olduktan sonra köyüne döndü ve evinin bitişiğindeki ormanı önce temizledi sonra orman içerisinde patika yollar yaptı. Evine yaklaşık 100 metre mesafeden ve orman içindeki yollara tahta üzerine yazılı adres ve yer gösterici isimler yazdırdı. Hacı abi ormanı ve evinin çevresini Avrupai bir yer haline getirdi.

Hamza Mısır, dün sabah Engin Kanber ile Köşkteki ormanlık alan ve Hasan Kandaz’ın evi ile Vali beyin evi arasındaki yolda sabah sporu yaparken, gözü ‘Kandaz 61 Metre’ tabelasına ilişti. Fotoğrafını çekti. Mısır, ‘Hasan Kandaz’ı tebrik ediyorum. Farklı bir şey yaptı’ dedi. Bahçesinde ve tarlasında fasulyeden, patatese, bostana, armudundan incirine kadar hemen her şey yetiştiren Hasan Kandaz’ın, tabelası bize Argalyalı merhum Hacı abimizi hatırlattı. Hasan Kandaz’ın bu güzel işi Köşk ve civarında yaşayanlara herhalde örnek olur.

Gülcemal’de ne yapılacak?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Gülcemal Projesi’nin ilk bölümünde dolgu ve tahkimat işi biteli iki ay oldu. Takriben 250 dönümlük Gülcemal projesinin ilk bölümünün dolgusuna, 850 dönümlük Akyazı dolgusu kadar para ödendiği bildirildi. AKP’li bir belediye meclis üyesi, ‘Akyazı dolgusu yaklaşık 40 milyon liraya mal oldu. Gülcemal için belediyenin kasasından çıkan para da bu kadar. Ayrıca Gülcemal’a hafriyat döken kamyonlardan belediye ücret aldı. Yakında Gülcemal’in kokusu çıkar’ dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Gülcemal dolgu alanı için henüz detaylı bir proje hazırlamadığı söyleniyor. Gülcemal Projesinin ilk bölümünde hangi alanların yer alacağının belli olmadığını söyleyen bir belediye meclis üyesi, ‘Büyükşehir belediyesi bu alan için yeni bir proje hazırlatmalı ve bu proje de yarışma ile belirlenmeli’ dedi.

Müftü Camisinde esnaf namaz kıldırıyor?

Trabzon’un hemen her mahalle ve köyünde birkaç cami var. Camilerimizin büyük çoğunda vakit namazlarında genelde bir veya iki saf oluyor. Bazı camilerde ise ne namaz kıldıracak kadrolu imam ne de müezzin var. Diyanette işe başlayan imam ve müezzinlerin bir kısmı yatay geçişle bir başka kuruma geçiyor.

Hakkı Emiroğlu dün Batpazarı’ndaki Müftü camisinin yanındaki esnafı ziyaret etti. Bölgede bir esnaf, ‘Camide namaz kıldıracak imam, müezzinimiz yok. Esnaftan bir arkadaş namaz kıldırıyor bir başkası da müezzinlik yapıyor. Hocalarımız camilerden kaçıyor, devlet dairesine, belediyeye gidiyorlar’ demiş.

Özür!

Önceki gün gazetemizin tüm çalışanları, aramızdan ayrılan Sebahattin Barutcu’nun cenazesinde idi. Arkadaşlarımız dönüşte kısa süre içerisinde gazeteyi hazırladılar. Bu esnada, bu köşede sevgili Metin Yılmaz’ın, bir yazısına sehven bir diğer usta kalem Metin Kondel’in imzasını ve de resmini koydular. Bu hatadan ötürü önce okurlardan sonra da sayın Yılmaz ve Kondel’den özür diliyoruz. 

*******

Bütün ilçelerde yatırımlar devam ediyor. Yüksek Okul, Kültür Merkezi, teleferik, yüzme havuzu, spor kompleksleri ve parklar… Biz sadece bunlara seyirciyiz. Bizim çocuklarımız düğünlerini sokakta yapıyor. Spor yapma şansları yok, park yok, çocuklarında böyle bir sansı yok. Avrupa’dan gelen bir arkadaşım ‘Bu belediyeyi kapattınız da bu kocaman 6 bin nüfuslu köy ne kazandı. Burada bir belediye vardı. Oraya kişi başına gelen parada mı gitti? Düzköy ve Çayırbağı 3. sınıf bir vatandaş oldu öyle mi? Cevabı siz verin’  (Bahattin Köroğlu)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar