Montrö Sözleşmesi  değiştirilmez!

Montrö Sözleşmesi değiştirilmez!

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, "Montrö Sözleşmesi'nin değiştirilmesi sözkonusu değil. Bu, Karadeniz'de bölgesel güvenliğin sağlanması açısından önemli ve mihenk taşıdır” dedi.

Rossiya 24 televizyonuna demeç veren Yerhov, "Bu her şeyden önce Türk hükümetinin meselesi. Burada Türkiye topraklarında ve Türkiye'nin imkânlarıyla gerçekleştirilecek bir ekonomi projesi sözkonusu. Ancak öncelikle dışişleri bakanlıklarımız arasında olmak üzere, Karadeniz'deki deniz trafiği sorunu gibi konularda kapsamlı bir siyasi istişare sistemimiz mevcut, bu konu bakanlıklarımız arasında düzenli olarak istişare ediliyor" dedi. Yerhov, Kanal İstanbul projesiyle Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ndeki yükümlülüklerin ortadan kalkmayacağını ancak bu yeni kanaldan geçecek gemiler için yeni mali gerekliliklerin ve taleplerin sözkonusu olacağını belirtti.

MONTRÖ SÖZLEŞMESİ MİHENK TAŞI

Yerhov, Rus tarafının Türkiye'nin Marmara Denizi ile Karadeniz'i birbirine bağlayan Kanal İstanbul'la ilgili planlarının Montrö Sözleşmesi'nin yenilenmesine yol açmamasını beklediğini söyledi. Yerhov, "Montrö Sözleşmesi'nin değiştirilmesi sözkonusu değil. Bu, yürürlükte olan ve görünen göre yürürlükte kalacak bir belge. Bu, Karadeniz'de bölgesel güvenliğin sağlanması açısından önemli ve mihenk taşıdır. Rusya, bu sözleşmeyi böyle görüyor" diye ekledi. Yerhov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına göre Ankara'nın bu hukuki enstrümanın geçerliliğini koruyacak şekilde hareket etme niyetinde olduğunun da altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.