Muhafazakar demokratlık ve Başbakan’ın söylemi!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; partisinin Kızılcahamam’da yaptığı toplantıda  ‘Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Bunun denetimi yok. Muhafazakar demokrat yapımıza bu ters. Vali Bey’e bunun talimatını verdik. Bunun bir şekilde denetimi yapılacak” dedi.

Başbakan’ın bu söylemine kamuoyundan tepki gelince başbakan yardımcısı Bülent Arınç ve danışmanları ‘Başbakan öyle bir şey söylemedi, nereden uyduruyorsunuz’ dediler. 

Başbakan bir gün sonra, Kızılcahamam’da söylediklerini tekrarladı ve başbakan yardımcısını ve danışmanlarını auta attı!

Başbakanın,  sözlerine tepkiler gecikmedi.  Siyasi partiler, yazarlar, çizerler, liberaller, demokratlar vs. herkes tepki gösterdi. Türkiye nereye gidiyor? Türkiye, İran olmayacak naraları atmaya başladı. Hatta benim eski patroniçem Nazlı Ilıcak bile isyan etmiş ve AKP’ye oy verdiğine, AKP’yi desteklediğine pişman olduğunu söylemiş.

Eski patroniçemin bu sözleri bana, kocakarı hikayesini hatırlattı!

Başbakan Erdoğan’ın ve ekibinin fikri, zikri, Türkiye’de nasıl bir sistem, düzen, rejim kurmak istedikleri üç aşağı beş yukarı belli!

2002 yılında iktidara gelen AKP’nin 11 yılda, rejimi, sistemi değiştirme ve dönüştürme adına yaptıkları ortada! 

Türkiye’nin temeli sağlamdır, okur-yazarı, aydını çoktur. Dün A parti iktidarda bugün B parti, yarın tekrar A veya C parti iktidara gelir, şeklindeki iyimser sözler çok fazla bir şey ifade etmiyor.

Çünkü AKP iktidarı Türkiye’de eğitimden adalete, devlet yapısından sosyal hayata köklü değişime gidiyor!          Ve ne hazindir ki, toplumun büyük çoğunluğu olan biteni seyrediyor! 

Xxx

Başbakan Erdoğan ve çevresi veya AKP’nin omurgasını oluşturan milli görüş çizgisinde olanların büyük ekseriyeti imam hatip kökenli. Bir kısmı da tarikat ve cemaatlere yakın.

Türkiye tarihinde istisnalar dışında üniversite gençliği düne kadar kız ve erkek ne aynı yurdu ne de aynı evi paylaştı. Türkiye tarihinde bugüne kadar böyle bir şey görülmedi. Hatta bu ülkede bekara bile düne kadar ev verilmiyordu verilse bile kontrol altında tutuluyordu!

Bugüne kadar görülmeyen bu olay, bugün gerçekten var mı?

Mesela Trabzon’da kız ve erkek öğrencilerin aynı daireyi paylaştıklarını gören, duyan var mı?

Misafir olarak gittiklerini söyleyebiliriz. Ama Başbakan misafir falan demiyor. Olmayan bir şeyi gündeme getiriyor ve ‘bununla mücadele edeceğiz’ diyor.

Başbakan bu şekilde konuştuğuna göre, başbakana oy verenlerin büyük çoğunluğu bu söylenenlere inanıyor, hatta vermeyenler de! Bu söylem bir yerde başbakana prim yaptırıyor!

Peki Başbakan, bu işi neden gündeme taşıdı?

Trabzon’da birkaç ay önce bir okul müdürü, ne demişti?  Kız ve erkek öğrencilerin aynı merdiveni kullanma olayı!.. Geçenlerde bir başka ilde bir okul müdürü kız ve erkek öğrencilerin birlikte yemek yemelerini yasak etmişti!  Devlet yurtlarında kız ve erkek öğrenciler ayrı ayrı yerde kalırlar. Ancak bu iktidar döneminde kız ve erkek öğrenci yurtları da iyice ayrıştırıldı. Mesela KTÜ’de bir yıl öncesine kadar kız ve erkek öğrenci yurtları aynı kampüste idi. Şimdi kız öğrenciler üç- beş km uzakta yapılan yurtlara alındı.

Başbakanın bu olayı gündeme taşımasının, bir kaç nedeni olabilir. Mustafa Sarıgül olayı, Ekonomik göstergeler, hükümete karşı artan tepki, dış politikadaki başarısızlık, muhalefet partilerindeki hareketlilik, başbakanın dış seyahate çıkması ve AKP’nin özel ajandasındaki dönüşüm programının hayata geçirilmesi .. Başka nedenler de sayabilirsiniz.

Ama ben, Başbakan Erdoğan’ın söylemini sürpriz karşılamadım. Başbakan bunları bugün söylemese yarın söyleyecek ve uygulamaya konulması için de gereğini yaptıracak.

Başbakan ve ekibi; ideolojik olarak yapılması gereken her şeyi yapmaya çalışıyor ve yapıyor. Eğitimden adalete, ticarete, devlet kadrolarına kadar bir dizi değişim ve yeniden yapılanma gerçekleşmedi mi? Gerçekleşti. Seçimler öncesi demokratikleşme hikayesi gündeme gelir.  AKP seçimlerde istediği sonucu alırsa, ideolojik dönüşüm tekrar hız kazanır. Ve Türkiye’de asıl kazan da o zaman kaynar!

Benim yorumum bu şekilde!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.