Muhalefetten ortak adaylar!

2019 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimde, AKP’nin MHP ile bazı illerde ittifak yapması halinde CHP’nin de aynı illerde İYİ Parti ile ittifak yapacağı öne sürüldü. Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa, İstanbul’da CHP adayını İYİ Parti, Ankara’da ise İYİ Parti adayını CHP’nin destekleyeceği konuşuluyor. Trabzon’da ise İYİ Parti’nin Belediye eski başkanlarından Volkan Canalioğlu’na teklif getireceği öğrenildi. Canalioğlu’nun Trabzon genelinde ve Ortahisar’da önemli oranda destekçisi olduğu kaydedildi. İYİ Parti’nin İstanbul’da Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aday olmasını istediği bildirildi. Ankara’da ise Mansur Yavaş’ın İYİ Parti’den aday olacağı söyleniyor. İYİ Parti’nin Beşikdüzü belediye başkan adayı ise son anda bir sürpriz olmazsa mevcut ilçe başkanı Fuat Gözaçan’ın olacağı kaydedildi. Yomra’da ise Net Koleji Genel Müdürü eğitimci Ömer Eyüboğlu’nun aday olabileceği konuşuluyor. 

Çal mağarası  ve otopark!

Trabzon’un Düzköy ilçesi yakınlarındaki Çal Mağarasını ziyaret edenler, bölgede otopark sorunu ile karşılaşıyor. Özellikle hafta sonları, mağaraya otomobilleri ile gidenler gittiklerine bin pişman oluyor. Otomobillerini park edecek alan bulamıyor. Turizmciler, Çal mağarası yakınlarında fındıklığı, ekilmeyen arazisi olan vatandaşlara çağrıda bulunarak, ‘Mağara çevresinde, 20 araçlık bir otopark yapan, bahçesinden kazandığı fındık parasının 10 katını kazanır’ dedi.
  
Büyükşehir otoparktan ne kadar kazanıyor?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar ilçesinde onlarca otopark işletiyor. Ana yol kenarlarını bile ücretli otopark yapan Büyükşehir Belediyesi’nin, otoparktan kazandığı para merak edilmeye başlandı. İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ali Sağır, ‘Büyükşehir’in otoparklardan kaç lira ciro elde ettiği ve belediyenin kasasına kaç lira girdiğini bilmiyoruz. Başkandan bu konuda ayrıntılı bilgi isteyeceğiz’ dedi.
Büyükşehir Belediyesi bir ara yol kenarları ve diğer otoparklardan yılda 4-5 milyon lira civarında gelir elde edildiğini açıklamıştı. Trabzon’da otopark işletenler ise, açıklanan rakamı çok düşük olarak nitelendirmişlerdi.

Başkanlar dargın mı?

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin muhalif parti üyelerinden biri, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile Büyükşehir Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun meclis toplantılarında birbirleriyle konuşmadıklarını, karşılaşmamak için farklı yönlere gittiklerini söyledi.
Büyükşehir Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, dargın olup olmadıklarını bilmiyoruz. Ancak, açılışlarda, toplantılarda pek bir araya gelmiyorlar. 

Şana ve Yomra’nın sahili zifiri karanlık!

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Şana ve Yomra sahillerinde aydınlatma olmadığını belirterek, ‘Arsin sahili ışıl ışıl. Yomra ve Şana sahilleri ise zifiri karanlık. Eski adı Şana olan Kaşüstü son yıllarda büyüdü. Kaşüstü’nde binlerce konut yapıldı. Sahil beldesi olan Yomra ve Şana’nın maalesef sahili yok. Sahil kesiminde yürüyüş yolu olmadığı gibi aydınlatma da yok. Diğer taraftan komşu ilçe Arsin’in sahili ışıl ışıl. Sahilleri ışıklandırma işini büyükşehir mi ilçe belediyesi mi yapıyor. Bu iş ilçe belediyesinin uhdesinde ise Yomra başkanı neden sahilleri ışıklandırmıyor. Büyükşehir’in işi ise neden yapmıyor’ dedi.

Pirselimoğlu’nun önerisi!

Turizm sektörünün önemli isimlerinden biri olan Ragıp Pirselimoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te gördüğü ve yaşadığı bir olayı anlattı ve şöyle dedi:
‘Paris’in en büyük AVM ve iş merkezlerinde, Fransa’nın bazı kentlerinin reyonları var. Bu reyonlarda, bu kentlerin tanıtımı yapılıyor. Trabzon’un tanıtımı için de Ankara ve İstanbul’da benzer işler yapılabilir’ dedi. 
Pirselimoğlu, Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde düzenlenen Trabzon günlerinin daha kapsamlı olmasını önerdi ve ‘Ortak bir tarih belirlenmeli ve Trabzon’da da en az bir hafta on gün sürecek etkinlik düzenlenmeli’ dedi.

******************

Genç bir Gürcü, Batum sahilindeki bankta oturmuş bir şişe Coca Cola içiyor. Ve o bir şişe kolayı içerek mutlu olduğu her halinden belli. Üstelik kolanın kapağı da şişenin yanında duruyor; fırlatıp atmamış yani. O denli basit bir tablo ki. Genç Gürcü o haliyle hayata sarkmaya teşebbüs etmiyor. Zamanı zorlamaya yeltenmiyor. Yarın bir Coca Cola daha içebilecek miyim, diye düşünmüyor. Hayata karşı hiç acelesi yok. Sahip olduğu bir bedeni ve sıcak havayla artan hararetini bir parça bastıran bir kolası var elinde. Etrafa attığı bakışlarıyla mutlu. Genç Gürcü’nün o halini görünce düşünmeye başladım. Ben en son ne zaman bir şişe kolayla mutlu olmuştum? Ta Zenozena’daki çocukluk yıllarıma kadar geri sardı film. Elimde elli kuruşa aldığım bir şişe Pepsi Cola, bir kuru pasta ve düşürmemek için avucumda sıktığım bozukluklar. Her şey çok sadeydi, zaman olabildiğine yavaştı, şişenin bakkala iadesi vardı, kolanın kapağı bir tür oyuncaktı. Dahası kendi parıltısız dünyamda mutluydum. 
(Metin Kondel)

*****************

Türk Milliyetçiliği, Türk'ten başka bir şey olmayı bırak, hayal bile etmeyi ret eder. Bu yüzden özellikle din kardeşi ayağına Araplaşmayı önerenleri de ret eder. 
(Temel Kahveci)

*****************

Sırf merakımdan soruyorum, yıllar oldu Sümela Manastırı halen tadilatta. Ne bitmez restorasyondu bu böyle. Manastırın yapımı bu kadar uzun sürmemişti. Hayırdır gömü falan arıyorsanız biraz elinizi çabuk tutun, bakın insanlar homurdanmaya başladı! 
(Harun Çelik)

Önceki ve Sonraki Yazılar